Jelöltek a Prima Primissima Díjra

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tíz kategóriában az idén is harminc művészt, tudóst, építészt és más közéleti személyiséget, kollektívát jelölt a Prima Primissima Díjra az azonos nevű alapítvány és a díj mellett működő társadalmi tanácsadó testület (TTT).

A díjat és az alapítványt 2003 nyarán alapította Demján Sándor üzletember, a TriGránit Rt. elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökségének közreműködésével.
   
Az alapítvány tíz év alatt a Demján Sándor által felajánlott több mint 1,65 milliárd forint értékű díjak odaítélésével a kiemelkedő teljesítményeket kívánja középpontba állítani. 
    
A díjat tíz kategóriában adják át. A primissimák, vagyis a kategóriák győztesei 50 ezer eurót kapnak, míg a primák, azaz a jelöltek tíz-tízezer euró díjazásban részesülnek 2003 óta. Kiadnak egy közönségdíjat is, amit a telefonon és interneten elküldött szavazatok alapján ítélnek oda. Csányi Sándor, az alapítvány kuratóriumának elnöke még 2003-ban felajánlotta, hogy a
közönségdíjazottnak további 50 ezer eurót biztosít évente.
   
A harminc jelölt közül december 8-án, a VOSZ kibővített elnökségének ülésén választják meg a primissimát a tíz kategória mindegyikében. A díjakat ugyanaznap adják át ünnepélyes keretek között a Nemzeti Színházban.
   
Az idén a magyar irodalom kategóriában Hubay Miklós drámaírót, Spiró György írót és Lázár Ervin írót jelölték a díjra. A magyar színház- és filmművészet területéről Cserhalmi György színész, Sára Sándor operatőr, rendező, Seregi László táncművész, koreográfus a jelölt.
   
A képzőművészet kategóriában Schéner Mihály festőművész, Jovánovics György szobrászművész és Sváby Lajos festőművész, míg a tudósok közül Ferge Zsuzsa szociológus, Kornai János közgazdász és Csókai András idegsebész neve került a listára.    

Az oktatás és köznevelés területéről Kozma Imre lelkészt, Schweitzer József egyetemi tanárt és Németh G. Béla irodalomtörténészt jelölték. A jelöltek között szerepel továbbá Csete György építész, Kerényi József építész és Zobóki Gábor
építész.
   
Az írott sajtó kategóriában Illés Sándor újságíró, Tamás Ervin újságíró és Fehér Béla újságíró, míg az elektronikus sajtó területéről Ráday Mihály operatőr, rendező, Krizsó Szilvia szerkesztő és Friderikusz Sándor szerkesztő a jelölt.
   
A népművészet és közművelődés témájában Erdélyi Zsuzsanna folklorista, a Szentendrei Skanzen és Berecz András mesemondó, népdalénekes, a zeneművészet területéről Ránki Dezső zongoraművész, Kovács Kolos operaénekes és a Fesztiválzenekar szerepel a jelöltek listáján.