Török tűz: programok a hvg.hu-tól

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy film a nagy vállalatok viselt dolgairól, a Pasolini-hónap jóvoltából pedig az olasz filmrendező teljes életművét fésülhetjük át. De nézegethetünk még ódon bútorokat, sőt török táncosokat is egy igazi látványszínház keretében. A késő őszi esték is tartogatnak zenei csemegéket: fellép a kiváló olasz tenor, Roberto Sacca, a jazzről pedig a Balázs Elemér Group és az amerikai Mike Stern Trió gondoskodik.

Film

Amit tudni akartál a munkahelyedről
The Corporation

Nagyvállalatok személyiségjegyei
© corporation.hu
Csúnya, nagy cégek viselt dolgai - ez azért erős leegyszerűsítés. Ahogy Noam Chomsky, a globális kapitalizmus nagy kritikusa mondja, a nagyvállalatok „patologikus személyiségjegyeiről“ szól ez a film. És egyáltalán arról, hogyan van az, hogy egy korporációnak, egy brandnek személyisége van. Kialakult, vagy éppen tudatosan kialakított arca, viselkedése. És ne csak Ronald McDonald krumpiorrára, meg vöröses hajkoronájára gondoljunk, vagy az integető, bumfordi Michelin babára, hanem az olajcégek, élelmiszergyártók, vegyi korporációk, közüzemek és a társadalom viszonyára.

Izgalmas, tanulságos dokumentfilm, interjúgyűjtemény, amely a társadalmi kontrollt sürgeti, s arra próbál rávenni, használjuk a fejünket, mielőtt kinyitjuk a pénztárcánkat. Megszólalnak cégvezetők, ügyvédek, tőzsdei guruk, a világ mozgatói. És a kritikusok…

Színes, feliratos kanadai dokumentumfilm, 2003
Rendezte: Mark Achbar és Jennifer Abbott

Egy cipőben

Maggie és Rose testvérek, ám semmiben sem hasonlítanak egymásra. Rose ügyvédnőként keresi kenyerét, céltudatos, komolyan veszi az életet, hízásra hajlamos és titokban romantikus regényeket olvas. Maggie ellenben a felelőtlenség élő szobra: a véget nem érő bulik, könnyen beszerezhető és eldobható pasik meg a vad poénok híve. Még azt is viccesnek találja, hogy elszeresse nővére ritka udvarlóinak egyikét. Az eredmény: Maggie és Rose, akik eddig kerülték, mostantól utálják egymást. Mi kéne ahhoz, hogy úgy szeressék egymást, ahogy az testvérektől elvárható? Talán egy titokzatos nagymama, akiről azt se tudta senki, hogy még él, ám most felbukkan, és mindenbe beleszól...

Amerikai filmdráma, 131 perc, 2005
Rendező: Curtis Hanson
Szereplők: Cameron Diaz, Shirley MacLaine, Toni Collette

Pasolini-hónap

Pier Paolo Pasolini halálának 30. évfordulóján két budapesti moziban tekinthetjük meg az olasz filmrendező teljes életművét. Láthatunk róla készült dokumentumfilmeket, a mozgókép mellett beszélgetések, kiállítások és színház várja az érdeklődőket, és megismerhetjük Pasolini költészetét is. Pasolini verseit Szabados Mihály színművész és a Kamikaze akciócsoport tolmácsolásában hallhatjuk, fotó- és grafikai kiállítások révén betekinthetünk a rendező életének pillanataiba. Egyetemi vitaesten vehetünk részt, ahol Pasolini mai jelentőségéről folyik majd az eszmecsere, a Nemzeti Színház Stúdiójában pedig Orgia című drámájából tanulmány felolvasó-színház lesz. H'ommage Pasolini: Fiúk címmel Frenák Pál társulata mutatja be tánckoreográfiáját, és egyéb, Pasolini műveiből készül magyar színházi felvételeket is vetítenek.

Budapest, Örökmozgó és Vörösmarty mozi, november 1-27.

Színház, kiállítás (Oldaltörés)

Színház

Ellentétek
Tasnádi István: Phaidra

A Krétakör Színház előadása. Nyugat és Kelet, civilizáció és barbarizmus, Apolló és Dionüszosz, archaikus és (poszt)modern, idegen és ismerős - ezek az ellentétek ma éppolyan erős feszültséget szülnek, mint évezredekkel ezelőtt, amikor Phaidra története először jelent meg a drámairodalomban.

Athén az európai kultúra bölcsője, Thészeusz a demokrácia megteremtője. Hőstetteitől már ifjúkorában hangos volt az egész görög világ. Most azonban tehetetlenül fekszik három éve, s bár névleg még ő uralkodik, valójában felesége, a barbárföldről idehozott Phaidra kormányoz. Őt legendás szépsége még ötvenedik éve felé közeledve sem hagyta cserben, mégis végtelenül magányos itt idegenben, s férjének szült torz édes fia, Minitaurosz, csak fokozza elhagyatottságát. Egyedül a folyton apja betegágya mellett időző mostohafiában, Hippolytoszban véli felfedezni a lelki rokonságot…

Budapest, Trafó Nagyterem, november 1 - 6. 20:00  
 
Spanyol dráma a Nemzetiben
Calderón: Az élet álom

Basilio király országát, de legfőképpen életét, s koronáját igyekszik megvédeni, amikor egy baljóslat intésére újszülött fiát bezáratja egy toronyba, eltitkolva létezését. Évtizedek múlva, hogy feloldozza magát, felfedi fia kilétét, s egy napra az őt megillető trónszékre ülteti, a nap leáldoztával pedig visszaviteti a toronybörtönbe. Segismundo királyfi úgy hányódik egyik valóságból a másikba, hogy sohasem tudhatja, mikor van ébren, s mikor álmodik.

Budapest, Nemzeti Színház Nagyszínpad, november 5.,8.,10.,12.,22.  19:00

Élő dob, hastánc, balett
Anatólia Tüze

Török tánccsapat: modern mozgás-
színház
Néptánc, balett, modern mozgásszínházi koreográfia, vizuális showelemek, vagyis igazi látványszínház: 800 előadás 30 országban, 40 hastáncosnő és 60 dobos, egy perc alatt 241 lépés, utóbbi Guinness-rekord. A táncelemek között a hastánc és az élő dobos előadások is hangsúlyos szerepet kapnak.

 
Az Anadolu Atesi a legismertebb török tánccsapat, 90 táncosát 750 jelentkezőből választották ki. Az együttes rendkívüli előadása közel száz táncos közreműködésével dolgozza fel a török kultúra őshazájának, Anatóliának mitológiáját, ősi történelmét.

Debrecen, Főnix Csarnok, november 8.
Budapest, Papp László Aréna, november 9.

Kiállítás

Új művészet
A Temps d’Images Fesztivál a Trafóban

Széleskörű európai eseménysorozat, amely hét kortárs művészeti központ együttműködéséből született, és 3 éven átívelő programot jelent a résztvevő intézmények számára. Célja az új művészeti elképzelések fejlesztése, az alkotók találkozásának elősegítése és műveik bemutatása, feltárva a színpadi művészet és a képalkotás együttélésének lehetőségeit. Jelentősen merít a képzőművészet, a videó- és digitális technikák eredményeiből, ami az előadóművészetek számára teljesen új utakat tár fel. Az események műfaja is eltérő: munkabemutatók, előadások, filmvetítések, installációk, koncertek, kiállítások, térspecifikus események, cirkusz – de ami minden bemutatóban közös, az a mozgókép.

Perfornitorium – Avagy szekrényben az igazság

A kiállításon megjelenő régi, ódon, olykor eredendően ízléstelen szekrények külső formájukban más üzenetet hordoznak eredeti rendeltetésüknél. Szinte ingerlik a nézőket a kukucskálásra, kutatásra, hogy kiderítsék, mit rejt a fiókok mélye. A bútordarabok „élőlényekké” váltak, a hivalkodó külső ellenére egyszerű titkokat takarnak. A kíváncsi nézők pedig önmagukkal szembesülnek, hiszen mindannyian igyekszünk elrejteni a világ elől valamit (amit pedig jobb lenne megmutatni), és ez nem más, mint valami, ami emberi, ami tiszta, ami intim.

Budapest, Trafó, november 1-30.

Operett, népdal, jazz (Oldaltörés)

Koncert

Rost Andrea, Roberto Sacca
Világsztárok operett estje
 
A világjáró szoprán, Rost Andrea, a kiváló olasz tenor, Roberto Sacca és az orosz-magyar bariton, Fokanov Anatolij lép fel. A műsoron a műfaj klasszikusai: Offenbach, Strauss, Lehár és Kálmán legszebb dallamai csendülnek föl.

Az operett még akkor is ajkunkra csal egy mosolyt, ha a szituáció szomorú vagy reménytelen. "Te rongyos élet, bolondos élet, mitől tudsz olyan édes lenni, mint a méz?" - aligha lehetne jobban megfogalmazni az operett filozófiáját, noha a mondat a Csárdáskirálynőben nem emiatt hangzik el" - mondta Batta András, a Zeneakadémia rektora. Az intézményben szerzett zeneszerzői diplomát Lehár Ferenc és Kálmán Imre. 1990-ben pedig Rost Andrea, az est főszereplője. 1991-ben a bécsi Staatsoper magánénekese lett, nemzetközi karrierje ma már kontinenseket ível át. Roberto Sacca, aki 1995-ben robbant be a nemzetközi zenei életbe, amikor a Bécsi Ünnepi Játékokon, Nikolaus Harnoncourt vezényletével debütált. Fokanov Anatolij több éves vendégszereplést követően 1992-ben lett a Magyar Állami Operaház tagja, ahol Verdi Otellójának Jagóját Lamberto Gardelli betanításában énekelte.
   
Budapest, Művészetek Palotája, november 7.

Magyar népdalok
Balázs Elemér Group a Tháliában

Balázs Elemér
A zenekar egyéni hangzásvilágra törekszik, meghatározója a női és a férfi énekhang tökéletes kontrasztja. Zenéjükben etno alapú autentikus népdalok alkotnak érdekes mixet a saját kompozíciókkal. A négy éve létező együttes a magyar dzsessz-élet kiemelkedő szereplője, köszönhetően a kitűnő zenészeknek és a Balázs testvérek invenciózus szerzeményeinek. Zenéje bármikor, bármilyen hangulatban élvezhető - tartják a kritikusok. Az egész egy nagy repülés, lebegés kábítószer nélkül. Eddig megjelent albumaikon már szerepeltek népzenei feldolgozások, de a legújabb lemezt teljes egészében a Kodály Zoltán által gyűjtött új stílusú népdalok köré építették, bevonva a munkába Szalóki Ágit és Palya Beát, a fiatal generáció két kitűnő népdalénekesnőjét.

Budapest, Thália Színház, november 7. 20:00

Metál és blues
Mike Stern Trio (USA)
 
A világ egyik legvirtuózabb dzsesszgitárosa járt már párszor Magyarországon. Mike Stern kertelés nélkül a világ legjobb dzsesszgitárosai közé tartozik. Alapvető és megkerülhetetlen alakja a fúziós dzsessznek. A 52 éves zenész a Berklee College of Musicon folytatta zenei tanulmányait, majd 22 évesen a Blood, Sweat & Tearsszel játszott, és hamarosan Miles Davis együttesében találta magát. Játszott Jaco Pastoriousszal, a Steps Aheaddel, és 1986-ban megjelentette első szólólemezét, amelyen többek között David Sanborn, Pastorious, Bob Berg, Mitch Forman, Dave Weckl és Michael Brecker is vendégszerepelt. Azóta még tíz szólóalbumot adott ki, és megszámlálhatatlan dzsesszfelvételen játszott vendégzenészként. Stern letaglózó virtuozitása, metálos hajlításai, finom bluesai a mai napig etalonként szolgálnak.

Budapest, A38, november 8. 20:00