A lyukkamerától a Pajtás masináig

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fotótechnika fejlődésének első 110-120 évét mutatja be az a technika-történeti kiállítás, amely a salgótarjáni Nógrádi Történeti Múzeumban látogatható január végéig.

Az Országos Műszaki Múzeum mintegy 600 műtárgya közül válogatták ki a kiállítás anyagát - tájékoztatott Bagyinszki Istvánné, a múzeum munkatársa. Megtekinthetőek régi fényképezőgépek, hozzájuk társuló tartozékok, objektívek és zárszerkezetek, fénymérők és távmérők, fotólabor-felszerelési eszközök, bemutatnak különleges képeket és fotóanyagokat is.

A fotótechnika fejlődését három időszakra tagolták: a hőskorra, az "izmosodás" és az elterjedés korára. A hőskor 1840-1890, ekkor jelentek meg első formáikban a gyakorlatban használhatónak bizonyult eljárások, eszközök. Ezt a korszakot néhány dagerrotípia, ferrotípia és régi fényképfelvétel képviseli. A dagerrotípia módszerével ezüst-jodiddal rögzítették a sötétkamrában keletkező képet, a ferrotípia során negatív nélkül, vaslemezen készültek a gyorsfényképek.

Az "izmosodás" 1890 és 1920 között volt, ekkor sokasodtak meg és tökéletesedtek az életképes eljárások, már gyárakban állították elő a fémvázas, tekercsfilmes és kisfilmes fényképezőgépeket. 1926-tól 1960-ig számítják az elterjedés korát, amikor a mindennapi élet természetes velejáróvá vált a fényképezés. Ezerszámra jelentek meg az egyre több kényelmi funkciót kínáló géptípusok, a fényképezés szolgáltató iparággá nőtte ki magát. A kiállítás itthon is széles körben elterjedt, tipikus fényképezőgépek bemutatásával jeleníti meg ezt a korszakot, ilyen típusok 1948 után a Duflex, Reflex S, Útitárs, Pajtás, Momikon.