Pancsolva tombolás helyett nyugi

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Folk György (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

Budapest egyik büszkesége volt évekig. Nem csak a szubkulturális party-színtér legizgalmasabb színfoltja, hanem külföldieket is vonzó, igazi különlegesség. A Rudas fürdőben rendezett Cinetrip sorozat nem érdemelt volna hosszas kényszerpihenőt, mégis úgy alakult, jó darabig hiányzott a pesti kulturális térképről. Most új néven, új helyen, új koncepcióval tér vissza. Kritikusunk szerint még eldöntetlen, nyomába ér-e az egykori kultusznak.

Kattinson a képre a galériához!
© Túry Gergely
Felnőtt a Cinetrip. Nincs többé óriás tánc a vízben, van viszont helyette szombat éjjeli melegvizes termálchill, de hogy ez a jövő zenéje-e annak megválaszolása nem az újságíró feladata.

Hosszú kényszerpihenőt követően új koncepcióval állt elő a Cinetrip brigád, mely tavaly kénytelen volt szembesülni a hazai partypiac kegyetlen financiális valóságával, mikor is hatalmas veszteséggel zárt a széles körben meghirdetett kétnapos Glu-Glu fesztivál. A Glu-Glu amúgy kétségkívül az év elektronikus tánczenei rendezvénye volt itthon, abszolút élvonalbeli előadókat felvonultatva.

A hagyományosan a Rudas Fürdőben rendezett buliknak a hely felújítása vetett véget, s a munkák befejezése után sem sikerült megállapodni a vezetőséggel a folytatásban az épület műemléki státusza miatt. A Cinetripesek így hát új helyszín után néztek, melyhez megújult koncepció társul.

Néhány hete a rendezvény feje, Laki az Indexnek úgy nyilatkozott, „a fapados repülővel Budapestre érkező turistákat veszik célba a Magic Bath-szal”, mely a december 3.-i „próbarepülést” követően, 2006-ban a hagyományos január elsejei Cinetrippel kezdődően indul majd el, heti rendszerességgel.

Az új helyszínül szolgáló Király Fürdőt (I. kerület Fő utca) Arszlán budai pasa kezdte el építtetni 1565-ben és utóda, Szokoli Musztafa fejezte be. Ez az egyetlen olyan fővárosi fürdő mely, nem rendelkezik saját termálvízforrással, melynek oka a feltételezések szerint, hogy a törökök egy esetleges ostrom idejére a várfalon belül is szerették volna biztosítani a fürdőzés lehetőségét.

Kattinson a képre a galériához!
© Túry Gergely
A patinás fürdő belső tere a felújítás előtti Rudast idézi, térszerkezete azonban sokkal zegzugosabb. Emiatt a buli helyszínéül szolgáló terek egymástól viszonylag távol vannak, s a kikapcsolódni vágyók relatíve sok időt töltenek a közlekedőkben, mely csökkenti a hangulatot.

A szervezés a megszokott magas színvonalon zajlott, a bejáratnál kiosztott fürdőlepedők, pihenő és heverő alkalmatosságok, biosütik szolgálják az örömelvű térben „aurájukat tágítani vágyók” kényelmét.

A törökfürdő, amely az új helyszínen központi szerephez jut, már nem csak az ambient muzsikák színhelyéül szolgál. A két dj, Kaszi és Játszint helyette nagy ívet járva be, az ambienttől indulva építkezett, a kísérleti tört elektronikán át, a kifejezetten a zúzós négynegyedeken keresztül a barátságos breakig sok mindenben megmártózva. A törökfürdők hangosításával kapcsolatban azonban ismét bebizonyosodott, nem alkalmasak zene nagy hangerőn való megszólaltatására. Említésre méltó azonban az a koncepció, mely szerint folyamatosan történik valami a törökfürdőben, előbb Bajnai Zsóka szakrális közép-jávai táncát, később Amira hétfátyol táncát, végül pedig a Ghai Lányai hastánccsoport csípővarázslatát csodálhatták meg a kikapcsolódni vágyók.

A másik zenés helyszín, a Rudas-beli auditóriumot helyettesíteni hivatott tér legnagyobb problémája pedig, hogy félreeső helyen van, s hiába szóltak nagyon szórakoztató, táncoltató könnyed jazzes törtütemű zenék Infra Ghandi és Cyborg Templar tolmácsolásában, a terem jobbára pangott.

A Magic Bath-á lett Cinetrip tehát valóban új koncepciót kapott, melyben a hangsúly eltolódott a bulizás felől a kikapcsolódás felé. Ezzel, nagy valószínűséggel megváltozik az eseményt látogatók köre is. Itt talán a Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban nagy hagyományokkal bíró, a szó szoros értelmében vett klubkultúra meghonosítására tesznek kísérletet? Erre utal a zártkörű, tagsági rendszerben működő, hazai viszonyaltokban drága belépő is. A folytatás és a partysorozat sikere azon áll vagy bukik, hogy sikerül-e meggyőzni a közönséget, hogy egy-egy szombat estén drágán, jóllehet igényesebb körülmények közt, lazítsanak. A nagy kérdés azonban mégis az, a Cinetrip stábja képes-e átmenteni a valamikori hangulatot.