Robert Redford. A függetlenekhez húz a szíve © AP |
filmfesztiválokat.
A Sundance Filmintézetet a hivatalos stúdióktól független fiatal filmkészítők támogatására alapították. Redford tisztában volt azzal, milyen nehéz a hollywoodi főáramlattól független filmet készíteni, illetve a már kész alkotásokat megismertetni a világgal. Az intézet sokféle művészeti tevékenységnek ad otthont, szervezésében képzési programokat indítanak, fesztiválokat rendeznek a világ több pontján, a kaliforniai egyetemen létrehozták a Sundance gyűjteményt a független filmek megőrzésére.
Az intézet tízmillió dollárt meghaladó éves költségvetésének egyharmadát maga teremti elő, kétharmadát támogatóktól kapja, tevékenységét 25 tagú tanács irányítja.
A Sundance Filmfesztiválokat minden év januárjában rendezik a nemzetközi filmipar új hangjainak támogatására. A nemzetközi zsűri az elismeréseket négy kategóriában - Európa, Egyesült Államok, Latin-Amerika és Japán - ítéli oda a legjobb forgatókönyvnek, 2005 óta különdíjjal tüntetik ki a legjobb külföldi dokumentumfilmet is. A győztes filmek 10 ezer dolláros pénzjutalomban részesülnek, de ennél sokkal fontosabb a rájuk irányuló figyelem.
Az áttörés 1989-ben következett be, ekkor vetítették Steven Soderbergh Szex, hazugság, videó című művét, amely a kritikai elismerés mellett jelentős anyagi hasznot is hozott. A filmre felfigyelt Hollywood is, azóta egyre több sztár látogat ide. A Sundance Filmfesztiválon olyan tehetségek indultak el a siker útján, mint Brad Pitt, Liv Tyler és Quentin Tarantino. Robert Redford 2002-ben tiszteletbeli Oscar-díjat kapott, amellyel többek között a Sundance keretében kifejtett rendezői, produceri, valamint "tehetségkutatói" munkásságát is elismerték.
Az alapítvány és az intézet támogatásával külföldön is tartanak műhelygyakorlatokat, Magyarországon például 1997 óta. A közép- és
kelet-európai forgatókönyvírói stúdium egyik fő szorgalmazója Gazdag Gyula filmrendező volt, aki maga is tanított a Sundance Institute munkatársaként. Az amerikai földrészen komoly erkölcsi elismerésnek örvendenek a Sundance-műhelyekben megmérettetett forgatókönyvek, amelyek legjobbjaiból filmek is készülnek.
Kenyeres Bálint: Before Dawn. Beérkezhet © Filmunio |
2006. évi potenciális nyertesei között három, az iraki háborúról szóló film is található. A versenyprogramban ezenkívül olyan sztárok új munkáit is levetítik, mint Ashley Judd, Robert Downey Jr, Maggie Gyllenhaal és Tom Waits. A fesztivál tíz napja alatt összesen 120 művet mutatnak majd be 30 országból, ezek majdnem fele világpremier lesz.
Before Dawn - magyar film a versenyprogramban |
Idén a fesztivál történetében először a Magyar Filmunió által benevezett alkotás is meghívást kapott: Kenyeres Bálint január 20-án személyesen mutatja be a rövidfilmek versenyprogramjában Before Dawn című filmjét. A rövidfilmet tavaly közel negyven filmfesztivál hívta meg programjába, a rendező Belo Horizontében, Szentpétervárott, Szarajevóban, Leedsben, Cottbusban, Madridban és legutóbb Bukarestben nyert rangos díjakat. A film operatőrét, Erdély Mátyást a Filmszemlén, Belo Horizontében és Bukarestben jutalmazták a legjobb operatőr díjával. |