A Kurtág család a számos külföldi megkeresés ellenére úgy döntött, hogy a születésnapot szülőhazájukban szeretnék megünnepelni – mondta a sajtótájékoztatón Gőz László, a Budapesti Music Center (BMC) vezetője. Az előadásokkal, kiállítással, filmvetítéssel kiegészülő, több magyarországi Kurtág-bemutatót magában foglaló koncertsorozat szervezése körülbelül két évvel ezelőtt kezdődött.
Gőz László kiemelte, hogy a fesztiválon megpróbálják bemutatni az egész "Kurtág-dinasztiát". Kurtág György és felesége, Kurtág Márta mellett a házaspár fiát, ifj. Kurtág Györgyöt, aki mintegy harminc éve hagyta el Magyarországot, és mára Franciaországban elismert zeneszerző, filmzeneszerző, valamint az Amszterdamban élő unokát, Kurtág Juditot, akinek videomunkáit a Ludwig Múzeumban állítják ki.
A február 15-i nyitónapon a család közösen köszönti az ünnepeltet. Ekkor lesz apa és fia közös művének, a Zwiegespräch című kompozíciónak a magyarországi bemutatója a Keller Vonósnégyes és ifjabb Kurtág György előadásában. Szintén ezen a napon nyílik meg Kurtág Judit kiállítása, amelyen egyebek mellett a Kurtág Márta arcát és kezét ábrázoló installáció is látható, miközben ifj. Kurtág György digitális zenéje szól.
A további napokon koncertek sora hangzik el külföldi muzsikusok közreműködésével, számos előadást tartanak Kurtág György művészetéről, a Fesztivál Színházban pedig az Orfeusz című balettet adják elő. A fesztivál a Kossuth- és Erkel-díjas érdemes és kiváló művész születésnapján, február 19-én zárul, Kurtág György kérésére a Zeneakadémián, ahol pályáját kezdte.
Kovács Géza, a záró koncerten közreműködő Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója elmondta, hogy már-már misztikus kapcsolat köti össze Kurtág Györgyöt és hangversenyen vezénylő Kocsis Zoltánt, amit az is jelez, hogy az egyik darab az ünnepelt által Kocsis Zoltán édesapjának, Kocsis Ottónak az emlékére írt mű lesz.