William Shakespeare rákban halt meg, ha igaz

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Német kutatók szerint William Shakespeare élete utolsó tizenöt évében úgynevezett lymphomában, azaz a nyirokszövetek rosszindulatú daganatában szenvedett. A drámák fejedelme 1616-ban ötvenkét éves korában távozott az élők sorából, s élete utolsó éveit ugyanúgy, mint halálának körülményeit, homály fedi.

William Shakespeare. Élete
és halála csupa rejtély
© arizona.edu
A rákbetegség elméletével Hildegard Hammerschmidt-Hummel, a Mainzi Egyetem angol irodalom professzora állt elő, aki munkatársaival a nagy angol drámaíró fennmaradt portréi közül kettőt, valamint mellszobrát és halotti maszkját vizsgálgatta. A négy ábrázoláson, beleértve Shakespeare halotti maszkját, a drámaíró bal szeme alatt jól látható egy daganat.

A bejelentés vihart kavart a brit Shakespeare-kutatók körében. Az úgynevezett Darmstadti halotti maszkot ugyanis, amelyet Németországban, a darmstadti kastélyban őriznek, XIX. századi hamisítványnak tartják. A terrakotta mellszobrot, amely a londoni Garrick Clubban található, sokan Lois Francois Roubiliac XVIII. századi francia szobrásznak tulajdonítják.

Hamisítványnak tartják az úgynevezett Flower Shakespeare-t, vagyis azt a portrét, amely egy bizonyos Flower-családtól került ajándékozás útján a Royal Shakespeare Company birtokába 1895-ben. Egy tavalyi vizsgálat ugyanis úgy találta, hogy 1818-ig nem használták a festéket, amellyel az alkotó dolgozott. Gyanús a negyedik alkotás is, az úgynevezett Chandos Shakespeare, amelyet lord Ellesmere ajándékozott a brit nemzetnek 1856-ban. A szakemberek ráadásul hibásnak tartják Hildegard Hammerschmidt-Hummel módszerét is, aki a kétdimenziós portrékat a háromdimenziós mellszoborral és halotti maszkkal vetette egybe.