"Soha nem látott kiterjedésű könyvhét lesz a mostani" – fogalmazott a fesztivált szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) vezetője. Zentai Péter László a 298 könyvújdonsággal szolgáló, több mint ezer író-olvasó találkozót is magában foglaló, fővárosi és vidéki helyszíneken zajló rendezvényt "nemzeti intézménynek" nevezte. Szerinte a június 8. és 12. között zajló kortárs magyar irodalom ünnepe ugyanúgy a magyar kultúra része, mint az Opera.
Az esemény hagyományos központi helyszínén, a budapesti Vörösmarty téren és a környék utcáin ezúttal 160 pavilonban 232 hazai és határon túli cég kínálja portékáját. A fővárosban további négy helyszínen is szerveznek könyvheti programokat.
Óbuda főtere mellett a Liszt Ferenc téren, a Ráday utcában, valamint a Móricz Zsigmond körtéren lesznek irodalommal kapcsolatos rendezvények: koncertek, felolvasások, közönségtalálkozók - ismertette Zentai Péter László.
Az 5. Gyermekkönyvnapok programjai és könyvei rengeteg új élménnyel és kiadvánnyal gazdagíthatják a fiatalabb olvasókat - tette hozzá.
"A magyar irodalom új aranykorszakát éli, ( ) hihetetlen jó formában van" – utalt a MKKE igazgatója azokra a nemzetközi díjakra, amelyeket az utóbbi öt évben ítéltek oda magyar szerzőknek.
A főszervező hangsúlyozta: szeretnék, ha idén sem csak a fővárosról szólna az irodalom. "Stratégiai céljuk", hogy a számos programmal, az eddigieknél is több vidéki helyszínen újra tömegeket vonjanak be az ünnepi könyvhét rendezvényébe.
Ennek szellemében vett részt a sajtótájékoztatón Kósa Lajos, Debrecennek mint a második legnagyobb hazai városnak a polgármestere. Példaként Debrecen két "nagysikerű és népszerű" könyvfesztiválját említette, utalva arra, hogy érdemes figyelni a vidéki rendezvényekre is.
A sajtótájékoztatón Tarján Tamás irodalomtörténész tartott ismertető előadást a legújabb könyvekről. Az MTI-nek úgy nyilatkozott: jónak ítéli az idei irodalmi termést, "10-es skálán 7,5-öst adnék neki".