"A kutatások alapján már régóta nyilvánvaló, hogy a jelenlegi tiszacsécsei Móricz-ház bizonyítottan nem az író szülőháza volt" - mondta János István. A valamikori szülőház a kis község mostani Kossuth Lajos utcájában, a 93. szám alatt állt, ahol faragott emlékkapu hívja majd fel a figyelmet a valódi szülőház helyére.
Az egyesületi vezető megjegyezte, hogy a tévesen Móricz-szülőháznak tulajdonított, szalmatetős kis parasztházról, amelyben emlékkiállítás található, természetesen lekerül majd az épület történetére utaló tábla. Ugyancsak eltávolítják a helyi református templom faláról azt a bronz domborművet, amely szintén tévesen állítja, hogy ott keresztelték meg egykor Móricz Zsigmondot.
Az írót - hangsúlyozta János István - szülőházában tartották egykor a keresztvíz alá -, s ha az egyházi anyakönyvbe a valós helyszín került volna be annak idején, talán nem egy másik épületet jelölnek meg és állítanak helyre Móricz Zsigmond szülőházaként Tiszacsécsén.
A faragott, zsindellyel fedett emlékkaput - Fehérvári József túristvándi fafaragó, nyugalmazott pedagógus alkotását - pénteken avatják fel az író szülőfalujában, ahol azt követően tudományos emlékülést is tartanak a munkásságáról.