Sípszó előtt. A műfű is épp úgy zöld © sxc.hu |
Vannak, akik kisebb ambícióval vágnak bele. "Az I. Kispesti Futball Liga megrendezéséhez keresünk még 7 csapatot! Összesen 8 csapat nevezhet, de egy hely már elkelt!" – szól a felhívás a kispesti grundfocistáknak.
Zuhanyhíradó |
A Budapesten, kispályás berkekben legfontosabbnak tartott helyszínek, illetve bajnokságok: Zuglói Foci; BVSC Műfüves Csarnok; XIV. Szőnyi út 2. |
Tucatszám működnek, mindenféle rendű és rangú kispályás bajnokságok a fővárosban. Egyetemi ligák, cégek közti versengések (pl. csak bankoknak, vagy reklámosoknak), nyílt bajnokságok, a soroksári úti családi Sportcentrumtól, a Budai Sportcentrum és a Sünök SE professzionális szervezettségű kupájától egészen a sok éves múltra visszatekintő, legendás, III. kerületi Tanuló utcai bajnokságig.
A Tanuló utcai torna 48. éve kerül megrendezésre, ami önmagában is figyelemre méltó. Két pályán, tavaszi-őszi rendszerben, minden nap zajlanak a meccsek. Hétköznap csak délután, hétvégén azonban reggeltől estig. A nevezési díj csapatonként 67 ezer forint, egy csapat 22 meccset játszik – ha egy csapat nem áll ki, vagy létszámproblémái vannak, ott kemények a szankciók is. Csak fényképes igazolással játszhatnak a játékosok, s mivel sok az „átjárás” más bajnokságok más csapatai között, szabályozva van, hol vállalhatnak még szerepet. Amúgy a „Tanuló” tényleg híres bajnokság, a jelenlegi futsal (teremfoci) válogatottunk jó néhány játékosa kezdett itt.
A tradíció fontos dolog: a Tanuló utca esküszik a salakra. Keresztúri Ferenc, régi kerületi sportvezető, aki 2000 óta a bajnokság szervezésében is részt vesz, kérdésünkre kifejti, a salak kíméli legjobban az ízületeket. Keresztúri úr szerint ők kitartanak a salak mellett, s különben is érdemes vigyázni a műfűvel, sok helyen nem alakítják ki hozzá az altalajt rendesen.
A XI. kerületi Sportcentrum pályáira 96 ezer, illetve 101 ezer a nevezési díj csapatonként egy szezonra; itt a plusz szolgáltatásokat kell megfizetni. Ugyanis a pálya nem minden, nem árt ha van palánk, villanyvilágítás, jó színvonalú öltöző és fürdő is. A XVI. kerületi Csömöri úton 70 ezer a nevezési díj, a IX. kerületi Soroksári úti Sporttelepen 60-70 közötti a pályabérlés egy nyári szezonra; előbbi vonzereje a kulturált környezet, utóbbié a „Régi idők focija”-hangulat. Meszelt falú büfé - benne Márka Meggy – várja a megszomjazott aranylábúakat, s akár a lelátók népét is; igen, nem csak palánk, hanem aprócska tribün is övezi a pályát. Apropó, palánk: értelemszerűen itt mások a szabályok, van mandíner; bedobás, vagy berúgás pedig akkor van, ha a labda átszáll a palánkon. Berúgás persze lehet a mérkőzés után is, korlátlanul.
Foci csak úgy? |
Nem bajnokság, csak amolyan laza, hétvégi foci? Műfüves pálya Budapesten óránként 7-9 ezer forint között bérelhető, műfüves nagypálya 16-18 ezerért, parkettás terem 4 ezer/óra áron már van. Lista a bérelhető pályákról itt! |
Meglátja, Mester, menni fog! Taktikák kispályára |
"Talán kevesen tudják, hogy a csapat az első lépéseit még nélkülem kezdte el, igaz, akkor még leginkább a bowlingról szólt a történet." - írja a Maximize nevű amatőr csapat honlapján a srácok szakvezetője. Nos, aki komolyan veszi a kispályát, annak elkél a szakmai tapasztalat. Ami a felállást illeti, nem a klasszikus teremfoci szabadtérre való átültetéséről van szó. Vagyis ez nem a futsal 4+1-e - „five-a-side”; azaz öten egy csapatban - itt a csapatok hatfősek. A 4+1-ben rengeteget kell futni, az egy kapus és öt mezőnyjátékos már olyanfajta taktikai feladatokat jelent, amelyet egy pocakosabb brigád is meg tud oldani. Vannak is taktikai tippek-trükkök jócskán. A 2-1-2 agresszívebb felállást jelent, a merészebbek támadásban csak egy embert hagynak hátul, a két csatár azonban a védekezésből is kiveszi a részét, azonnal letámadnak, ha az ellenfél labdát szerez. Ehhez kondi kell, a biztonságra törekvők inkább a 2-2-1-et választják, sok visszajátszással. A labda megy körbe, akár a kapus bekapcsolódik, aki megkapja, megpróbál középre indulni, a többiek pedig elviszik az embert, vagyis kissé széthúzzák a játékot. Így talán rés nyílik valahol az ellenfél védelmén. Előbbihez több futás, utóbbihoz talán nagyobb rutin kell. A pálya széléről mindenesetre az a megfigyelés tehető, hogy azok a csapatok általában sikerrel szerepelnek, amelyek pontosan és gyorsan játsszák a kényszerítőt. |
Pesten viszonylag könnyű helyet találni. A kispályás focibajnokságok számára internetes felületet adó bajnoksagok.hu szerkesztője, a maga is amatőr focista Sándor Endre szerint - legalábbis a fővárosban - már telítődött a piac, nincs már annyi csapat, amennyi folyamatosan megtöltené az összes pályát. Sándor Endréék amúgy a szervezés logisztikájában segítenek, a weboldalon egyéni jelszóval mindenki hozzáférhet a maga bajnokságának adataihoz.
És, hogy milyen a jó műfüves kispálya? Először is többrétegű, tehát nem simán a betonra fektetik a műfüvet. Ezen kívül időnként „feltöltik” a milliárdnyi apró szemcséből, afféle műanyag-granulátumból álló réteget – amelybe a valódinak látszó, zöld „fűszálak” ágyazódnak - és lazítják, karbantarják. Ellenkező esetben a műfüves talaj is „be tud állni”, vagyis kemény, rugalmatlan lesz, így persze nehezebb rajta játszani.
Az amatőrvilágnak is megvannak a maga profijai. Töttösi Attila, a 2000-ben Arany Ászok Sportaréna néven indult, Fehérvári úti komplexumban, a Trendsport nevű cégben szervezi az amatőr foicéletet. A 20-25 milliós beruházással elindult három profi műfüves pályán - mint elmondta - az első évben 218 csapat kergette a labdát, 2003-ra ez a szám 356-ra ment fel. Ez volt az eddigi csúcsév. Egyre több a pálya a városban, így az idei kiírásokban a most éppen TippMix Sportaréna névre hallgató helyen 320-330 csapat verseng.
Igazi nagyüzem van, a 2005-2006-os őszi-tavaszi sorozatban közel négyezer meccset játszottak, s csak úgy potyogtak a gólok, összesen 26990 alkalommal rezdült a háló (adatok: bajnoksagok.hu).
Az a szép, zöld gyep... |
Az átlagos műfüves kispályán, az alépítményen (pl. aszfalt) 10-12 milliméter kvarchomok-réteg van, 20-40 mm granulátum és benne a zöld fű. Egyre többen esküsznek erre; a jó műfű ruganyos, és adott esetben elesni sem vészes rajta. Vannak persze, akik nem szeretik, és nem csak azért, mert a fekete granulátummal telemegy a zokni. A fórumok kispályás-foci topikjain visszatérő panasz, hogy estefelé a lecsapódó párában bizony csúszik a talaj. Erre a felkészültebbek az úgynevezett műfüves cipőt ajánlják, az apró stoplikkal ellátott focicsukát. Igazi, élő füvön nem élnénk meg vele, a műfüvön azonban a simatalpú teremcipő lehet kifejezetten veszélyes. |
A profizmus megjelent az amatőrök között is: van csapat, amely szinte minden nap játszik valahol, s kifejezetten a komoly díjazású versenyekre hajt. Ilyen sikercsapat például a CBF Bakó, amely összeszokott és erős gárda s rendre bezsebeli a nagyobb díjakat.
Egykori profi játékosok is járnak vissza kispályázni. A Fradi két legendáját, Kunticsot és Kopunovicsot csütörtökönként meg lehet nézni a Fehérvári úton, amint régi formájukat idézve fociznak. S ha nem is sokszor, de előfordul, hogy az amatőrökből lesznek profik: a futsal válogatott, illetve egynémely nagypályás csapat is fedezett már fel játékosokat az esténkénti haveri focikon.
Pénteken gyere ki...
"- Ha véletlenül van nálad egy bicska, szúrd ki a labdádat!
Ezt mondta, és közben már benne is volt a futásban. Akárhogy is futott, a fiú vele tartott. Hol egy kicsit lemaradt mögötte, hol megelőzte, aztán megint egy vonalban voltak.
- Szúrd ki! Érted! És felejtsd el az egészet, mert a végén úgyis szétrúgják a pofádat! Hallod? Egyszerűen szétrúgják a pofádat...és nincs Isten, aki összedrótozzon...és aztán senki se fog rád emlékezni, senki! Senki!
Nem bírta tovább. Leesett egy padra. Nézte, ahogy a labda elgurul mellette, eszméletlen tekintettel követte a labda útját. Összezsugorodott a padon. Aztán alig lehetett hallani, hogy nagy sokára megszólalt.
-Pénteken gyere ki a Titánia-pályára...fél háromkor, a kölyökcsapat tréningjére.
A fiú még néhány lépést tett, még egy kicsit vezette a labdát, aztán megállt és visszanézett.
-Ott leszek."
Mándy Iván: A pálya szélén (részlet)