Az Őskultúra Alapítvány elnöke, Magyar Attila elmondta: a vikingek jellegzetes hajóinak 3 másolatát a formálódó szigethelmi skanzenben - élő falumúzeumban - láthatják, sőt, egy tavon ki is próbálhatnak az érdeklődők. Maga a kísérleti régészeti ősi múzeumfalu egy hajdani honvédségi bázisból alakul ki, amelyet a helyi önkormányzat kapott meg. A 12 hektáros területen a Xl. század világát felidéző rönk-vár, sátrak, jurták, malomépület áll majd, egy részük már el is készült, a többi megvalósításához befektetőket keres az alapítvány. Itt a hajdani elődök mindennapjait elevenítik meg a skanzen korabeli ruhába öltöző lakói, így például megtapasztalják a jurtában élés komfortját, a gyapjúfestés fogásait régi, természetes színező szerekkel. Mindez a tudomány számára is új adatokkal szolgál és az idegenforgalom is profitálhat belőle.
A Viking Fesztivál egy olyan korismereti találkozó lesz ahol Szent István testőrségének haditábora kel életre. Lesz korabeli kézműves foglalkozás, bajvívás és csatajelenetek, ahol a viking szokások szerint élő pajzsból alkotott emberfalak küzdenek meg kopjáikkal egymással és az íjászok is kilövik nyilaikat.
A szakállszépségversenyen zsűri dönti majd el, hogy a benevező hagyományőrző együttesek tagjai, illetve a közönség soraiból jelentkezők közül kié legápoltabb férfias arcszőrzet. Az ínyenc látogatók pedig végigkóstolhatják az ősök ételeit, italait, például kortyolhatnak mézbort és falatozhatnak kölesből készült lepényt - mondta el Magyar Attila.