Goncourt-díj egy egy francia-amerikai írónak

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A papírformának megfelelően a Francia Akadémia nagydíja után a legtekintélyesebb irodalmi díjat, a Goncourt-t is megkapta hétfőn első regényéért, a franciául író amerikai Jonathan Littell.

A Franciaországban eddig több mint 250 ezer példányban elkelt Les Bienveillantes (A jószándékúak) Barcelonában élő 39 éves szerzője korábbi nyilatkozatainak megfelelően nem jelent meg a díjátadáson, de - mint kiadója, Antoine Gallimard leszögezte - ez nem a zsűri vagy a díj iránti megvetés jele. Littell egyszerűen úgy gondolja, hogy az irodalom nem a show világa, és nem a szerző, hanem a könyv a fontos.

A nyár végén megjelent 900 oldalas regény szerzője 1967-ben emigráns lengyel zsidó csalásban született New Yorkban. Apja, Robert Littell maga is író és újságíró, kémregények szerzőjeként szerzett magának hírnevet. A Franciaországban felnőtt - mivel apja párizsi tudósító volt - és franciául anyanyelvi szinten beszélő Jonathan 15 évig humanitárius szervezetek aktivistájaként dolgozott a világ különböző országaiban, többek között Boszniában, Csecsenföldön, Afganisztánban, mielőtt állítása szerint alig száz nap alatt megírta a hóhérok személyes felelősségét boncolgató "dokufikcióját".

A regény főhőse egy francia anyától és német apától származó, kitalált náci tiszt, egy bizonyos Max Aue, aki a náci gépezet aktív résztvevőjeként bűnbánat nélkül, egyes szám első személyben meséli el a második világháborúban a keleti fronton valóságosan megtörtént rémtetteket.

A Goncourt-díjat 1903 óta ítélik oda az előző évben megjelent, francia nyelven íródott, legjobb prózai szépirodalmi műnek.