Poéndiplomácia
Amin a muszlimok röhögnek
Közelítések egy másik kultúrához? Akár így is jellemezhetnénk ezt a filmet. Miről is van szó? Az ismert komikus, Albert Brooks Washingtonban különös diplomáciai feladatot kap. Pakisztánba és Indiába kéne utaznia abból a célból, hogy kiderítse: hogyan lehet megnevettetni a térség több, mint 300 millió muszlim polgárát! A kormány csupán egy 500 oldalas beszámolót kér cserébe - és mivel nem tud ellenállni a kilátásba helyezett kitüntetésnek, Brooks elvállalja a feladatot. Asszisztensnője és két kormányügynök társaságában érkezik meg Indiába. Szinte egyből nekilát az emberek kifaggatásának, ám nagy bánatára kevesen adnak használható választ az "Ön min nevet?"- kérdésre. Főhősünk nemsokára újabb fájó felfedezésre jut - se Indiában, se Pakisztánban nincs olyan klub, ahol komikusok lépnek fel. Megszületik hát a nagy ötlet, és saját dumaszínházat hoz létre Új-Delhiben, azt remélve, hogy a show-val letudhatja küldetése nagy részét...
Looking for Comedy in the Muslim World; amerikai vígjáték, 98 perc, 2005
R.:Albert Brooks
Slevin, a slemil és Goodkat a város ellen
Alvilági játékok
|
Bruce Willis a vűsznon - ez mindig jó előjel! Vigyázat, bonyolult! Slevin Kelevrat (Josh Hartnett) még az ág is húzza. Nem elég, hogy az épületet, ahol lakik, lebontják, iratait egy zsebes elemeli, kiderül, hogy még a barátnője is folyamatosan csalja. Slevin, Los Angelesből, New Yorkba menekül a gondok elől, ahol barátja Nick Fisher (Sam Jaeger) lakásában húzza meg magát. Nem is gondolja, hogy ez a húzás végzetes lehet számára. New York alvilági életét, két gengszter tartja markában. A Főnök (Morgan Freeman) és a Rabbi (Ben Kingsley). Régen cimborák voltak, ma esküdt ellenségek. A Főnök egyeduralmat akar, ezért Goodkatet (Bruce Willis) a bérgyilkost bízza meg azzal, hogy találja meg Nick Fishert, aki nagyon sok lével tartozik neki, és "vegye rá" arra, hogy az adósság fejébe tegye el láb alól a Rabbi fiát. Nick Fisher lakásán Goodkat azonban Slevint találja, de ezt csak Slevin tudja, más nem, és hiába mondja, hogy ő nem az, akinek gondolják senki sem hisz neki. Hősünk, rövid időn belül, tehát nem kis slamasztikában találja magát, és az már csak hab a tortán, hogy kiderül, barátja Nick, nem csak a Főnöknek tartozik, hanem természetesen a Rabbinak is lekötelezettje. Az egyetlen ember kinek segítségére számíthat, az gyönyörű szomszédja, Lindsey (Lucy Liu), akivel kettesben kénytelenek felvenni a harcot New York megátalkodott gengsztereivel szemben.
Lucky Number Slevin; feliratos amerikai krimi, 109 perc, 2006
R.: Paul McGuiganA regény hal meg utoljára
Bűnügyi regény
Az európai krimi nem adja fel. S nekünk, mint európai nézőknek, bizony ott a helyünk a nézőtéren, ha a kontinenes populáris filmjei kesztyűt dobnak az amerikai nagyiparnak. Lássuk hát, mit is kínál ez azz új krimi..! A "Libanoniként" ismert bűnöző nagy álma, hogy legyőzze Róma alvilágát. E példanélküli terve kivitelezése érdekében létrehoz egy kegyetlen és nagyon jól szervezett bandát. A társaság terjeszkedése és vezetőinek változása több mint 25 éven át tart, az 1970-es évektől egészen a '90-es évekig és elkerülhetetlenül összefonódik a modern Olaszország történelmével - a terrorizmussal, emberrablásokkal és a legmagasabb kormánykörökig gyűrűző korrupcióval. Mindezen évek alatt Scialoia rendőrhadnagy szorosan a banda nyomába szegül, hogy az igazságszolgáltatás kezére adja őket, de emellett meg akarja nyerni Dandy barátnője, Patrizia szívét is.
Romanzo criminale; feliratos olasz-francia-angol krimi, 152 perc, 2005
R.: Michele PlacidoBárka, V4 (Oldaltörés)
Megtelt...
Bárka Fesztivál
A Boguslawski Színház Woyczek-je. Külföldi utasok a Bárkán © barka.hu |
A Maladype Színház Akropolisz című előadásával hétfőn kezdődött az I. Bárka Fesztivál a Bárka Színházban. Az egy hétig tartó nemzetközi fesztiválon Nagy József Jel Színházát, a lett Új Rigai Színház két előadását, a lengyel Boguslawski Színházat, valamint a Bárka és a Maladype Színház egy-egy előadását láthatja a közönség.
A programban az előadásokhoz kapcsolódóan kiállítások, filmvetítések, koncertek és szakmai beszélgetések is szerepelnek. A fesztivál első előadása, az Akropolisz Stanislaw Wyspianski lengyel drámaíró, festő, szobrász és építész színdarabja, az előadáshoz kapcsolódva kiállítás és több vetítés gazdagítja a programot. Andrzej Wajda filmje, a Menyegző, és színházi rendezése, a Novemberi éj a második napon látható.
A Maladype Színház előadásának különlegessége, hogy a társulat két rendezővel, Zsótér Sándorral és Balázs Zoltánnal dolgozhatott egy darabon, a néző pedig két rendezői nézőpontot ismerhet meg ugyanabban az előadásban.
A rendezvényen bemutatják az Új Rigai Színház Szonya, és A jég című előadását. November 10-ét a Jel Színházzal tölthetik a nézők: vetítés, koncert és beszélgetés is szerepel a műsoron. A program része az Éden című előadás, valamint a Boguslawski Színház Woyzeck-bemutatója is. A fesztivált a Bárka Színház előadása, a Tim Carroll által rendezett Hamlet zárja.
November 13.-ig; Bárka Színház
A V4 Szolnokon
Fotók a visegrádi négyek országaiból
A V4 országok: Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia történelmi régióit és azok központjait bemutató fotókiállítás látható Szolnokon, a megyeháza dísztermében. A fotótárlat Csehország 13 kerületének, Lengyelország 16 vajdaságának, Magyarország 19 megyéjének, valamint Szlovákia 8 kerületének székhelyére kalauzolja el a látogatókat.
Köztük olyan nemzetközi hírű városokba, mint a nemrég elhunyt II. János Pál pápa szülőhelyére, Krakkóba, a gyógyvizéről és fesztiváljairól ismert Karlovy Varyba, a magyar királyok koronázó helyére, Pozsonyba, valamint az egyik legszebb Duna-menti településre, Budapestre.
A V4 országok régióközpontjait megörökítő fotókat 2005 nyarán Ladislav Snopko, a Pozsonyi önkormányzat képviselője, a kulturális bizottság elnöke készítette.
November 27-ig
Az idő kép (Oldaltörés)
A hvg.hu tippje a hétre!
TEMPS D'IMAGES fesztivál, Trafó
A Trafóban a fesztiválkezdést a kortárs színház egyik fontos alakja, a világhírű kanadai rendező, Denis Marleau és társulata, a Compagnie UBU jelenti egyedülálló videóinstallációs színházával, melyben szöveg és technológia, színház és installáció találkozik – minden műfaji kategóriát félretéve.
Egy kis elmélet a megtekindendőkhöz: Denis Marleau budapesti látogatása alkalmából november 11-én, szombaton 18:00-tól kerekasztal-beszélgetést rendez a Trafó Stúdió "Színész és színház viszonya; Mi (lehet) a színész a színpadon: test, forma, hang, alkotótárs vagy "alapanyag"?" címmel. A beszélgetésen részt vesz Ascher Tamás rendező, Balázs Zoltán színész, rendező, valamint Lakos Anna színháztörténész. (Moderátor: Ránki Júlia.)
UBU
Az UBU társulatot 1982-ben alapította Denis Marleau, mellyel több mint 35 francia színházi produkciót állított színpadra, s ezek többségével Európában is turnézott. Videókísérletei már korábbi munkáit is meghatározták, azonban a Technológiai fantazmagória sorozatban teljesedtek ki.
A Trafóban mutatkozik be Magyarországon először a neves kanadai rendező, Denis Marleau és társulata, az UBU. Denis Marleau rendezésében szöveg és technológia, színház és installáció találkozik – minden műfaji kategóriát félretéve. A színpadi jelenségre a társulat elnevezése a legtalálóbb: technológiai fantazmagóriákat láthatunk. Egymás után két darabot mutat be a társulat: a Jon Fosse norvég drámaíró darabjából készült „Aludj, kicsi gyermekem” című előadást, és Maurice Maeterlinck belga drámaíró „A vakok” című drámáját.
Nov. 8. 19h, 21h;nov. 9-10.. 17h, 19h, 21h; nov. 11. 17h, 19h
Verdensteatret (N): Koncert Grönlandért / koncert-színház-videó
Színház? Koncert? Hanginstalláció? Inkább ne is definiáljuk. A norvég Verdensteatret társulat tagjai különböző művészeti ágak képviselői, akiknek célja, hogy e területeket a legmélyebb szinten olvasszák egybe munkájuk során. A Koncert Grönlandért egy audio-vizuális kompozíció, melyben rozsdás szerkezetek új technológiával találkoznak egy „videó-árnyék színház“ díszleteként. Maga az installáció egy kiállítóteremben önállóan is funkcionáló egység, transzformációs eszköz, polifónikus hangszer, történet-mesélő zenekar, sokrétűen életre kelthető gép, melynek használata során képek, hangok, terek, mozgások, nyelvek és történetek születnek.
November 14-15. 20h Zene, képzőművészet (Oldaltörés)
Casadesus a MÜPÁ-ban
Mahler III. szimfónia; Nemzeti Filharmonikusok
Csütörtökön este a Nemzeti Filharmonikusok Mahler III. szimfóniáját szólaltatják meg a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Mahler leghosszabb zenekari darabja, melyben – a komponista szavaival – a természet teljessége kap hangot, ezúttal egy nagyszerű francia vendégkarmester, a Lille-i Nemzeti Zenekar főzeneigazgatója, Jean-Claude Casadesus vezényletével hangzik el. Casadesus harminc éve áll az általa alapított lille-i együttes élén, mely irányítása alatt Franciaország egyik vezető zenekarává vált.
Casadesus 2003 októberében már dirigálta a Nemzeti Filharmonikusokat – akkor a Zeneakadémián adott velük emlékezetes hangversenyt. A mostani koncerten közreműködik a Nemzeti Énekkar Női Kara és a Magyar Rádió Gyermekkórusa, valamint a Nemzeti Filharmonikusok gyakori vendége, a Bayreuth-ban is nagy sikereket arató kitűnő énekesnő, Németh Judit.
nov.9; MÜPA
IN-DA house, avagy mozgásban az állókép
MoziArt: Csontó Lajos, Gábor Imre, Leitner Barna
Az INDA Galéria a pesti galériás színtér vezető babérjaira tör. Lássuk, most éppne mivel! Legújabb kiállításán a képzőművészet mediális nyitottságára épülő koncepció szerint olyan művészek munkáiból láthatnak válogatást, akiknek a médiumok közötti átjárás nem jelent problémát. Eltérő technikával és gondolkodásmóddal, de mindhárom művész a film, mint a legerősebb effektussal bíró technikai médium, a képzőművészetre gyakorolt hatását prezentálja. Film-sztár-toposzok jelennek meg a művekben, amelyek a család tagjait lényegítik át, mint Csontó Lajos printjein, a Csillagok háborúja „eposz” kitalált figurái válnak emberré, élő mitológiai alakká, mint Leitner Barnánál illetve önálló vizuális világ részeiként tipizálható filmforgatókönyv elemek, mindig visszatérő szituációk „montírozódnak be” az emlékezetből a művekbe mint ahogy Gábor Imrénél látjuk.
A kiállítótérben felerősödik a moziképeknek az a szakrális jelentéstartománya, amelyet a film sodrása részben elfed. A két dimenzióban megalkotott művek felerősítik a jelenkor embere mítoszépítő tevékenységének termékeiként létrejött képek ikonjellegét.
november 8 – december 2. Budapest, VI. Király u. 34. II. 4.
Hogyan is emlékszünk?
Privát Dokumentum
László Gergely, Hevesi Nándor – Szilágyi Kornél, Khoór Lilla – Will Potter kiállítása
Az emlékezéshez kapaszkodókra van szükségünk, hogy felidézhessünk, kiemelhessünk, emlékként jeleníthessünk meg töredékeket a múltból. E kapaszkodók mentén rekonstruálódnak élethelyzetek, személyek, történetek, és az emlékező azokhoz való viszonyulása, az, ahogyan önmagát megérti a múltban, és ahogyan ez a jelenét alakítja. Ilyen kapaszkodók, közvetítők, burkok a régi fényképek, filmfelvételek, összegyűjtött tárgyak és a zene hordozta emlékek, amelyek köré a Privát Dokumentum kiállításon látható portrék rendeződnek. A bemutatott munkákat nemcsak az emlékezés központi témája köti össze, de az a személyes, ugyanakkor csupán közvetetten megjelenő viszony is, amely a művek alkotóit az emlékezőkhöz fűzi.
november 28-ig; Stúdió Galéria; V. Budapest, Képíró u. 6.
Jazznapok Szegeden (Oldaltörés)
Jazzfőváros
Szegedi Jazznapok; november 10-11.
David Murray |
A jazznapok műfaja a hetvenes években élte virágkorát. Íme itt van újra! Nem, nem nosztalgiáról van szó; friss, ropogós új zenék az új közönségnek!November 10-én, pénteken este 8-kor indul a rendezvény a hazai művészvilág nagy klasszikusának számító Creative Art Trióval. Vukán György, Berkes Balázs és Balázs Elemér együttese igazi hungarikum a maga nemében. Remekbeszabott kompozícióik, kifinomult előadásmódjuk magasra helyezi a mércét, színpadralépésük ezúttal tiszteletadás a nemrég elhúnyt bőgőművész, Pege Aladár emlékének is.
A nyitány után az idei fesztivál főműsora, David Murray kvartetjének fellépése következik. Az amerikai tenorszakszofonos-sztár jóideje nemcsak hangszerének egyik legismertebb apostola, hanem az ún. "nagy fekete zene" (Great Black Music) egyik legtekintélyesebb alkotóegyénisége is. Szegedre legerősebb zenekarával érkezik, melyből a bőgős, Jaribu Shahid járt már korábban városunkban, Roscoe Mitchell együttesének tagjaként.
In The Country |
A szombat esti előadás az új törekvéseket hivatott bemutatni, méghozzá Norvégiából, mely Garbarek és Terje Rypdal színrelépése óta változatlanul az európai dzsesszművészet első számú "nagyhatalma". A norvég új hullám egyszerre három kiemelkedő formációja érkezik Szegedre - In The Country, Supersilent, Susanna & The Magical Orchestra, - mely előadás minden bizonnyal a fesztivál történetének egyik legmerészebb zenei vállalkozása lesz.
Mindezek után, szombat éjszaka kerül sor az idei dzsessznapok záró rendezvényére. Az éjféli koncerten a közép-kelet európai progresszív dzsessz-rock emblematikus együttese, a lengyel SBB tagjai lépnek közönség elé. Régen várt pillanat! Az izgalmakat fokozza, hogy a hírek szerint Jozef Skrzek és Anthymos Apostolis ezúttal magyarországi zenészberátaival, - Somló Tamás (Locomotiv GT) és Németh Gábor (Skorpió) - tervezi a szegedi fesztiválbúcsúztatót...