Anyák napja: hogyan ünnepel a világ?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Ahány ország, annyiféle a 100 éves anyák napja. Van köztük olyan is, ahol az anyákat éppenséggel megkötözik.

HVG
Az évnek szinte minden hónapjában ünnepelnek anyák napját a világ valamelyik országában. Magyarország - Litvániával, Portugáliával és Spanyolországgal együtt - a május első vasárnapjára kitűzött időponttal kakukktojásnak számít (lásd táblázatunkat). Május azonban világszerte kitüntetett anyahónap, miután az anyák napjának az Egyesült Államokban éppen száz éve született modern változatát ebben a hónapban tartották Philadelphiában (lásd Orgonaág és szegfű című írásunkat).

Az újvilági kezdeményezés 20. századi elterjedése előtt azonban már több országban voltak anyák napi tradíciók, például a hagyományőrző szerb családok manapság is megtartják a karácsonyt két héttel megelőző ezüstvasárnapi anyaünnepet, a materitsét is. Igaz, e macsó változatban ezen a napon éppen az anyák kötelesek ajándékozni. Mindezt ráadásul a szabadulásuk fejében, ugyanis a családtagjaik megkötözik őket, és szorult helyzetükből csak úgy válthatják meg magukat, ha jelképes ajándékokkal, édességekkel kedveskednek a famíliának. Bronzvasárnapon egyébként a gyermekeknek kell hasonló körülmények között megígérniük, hogy engedelmesek lesznek, a materitsét követő aranyvasárnap pedig az édesapák vásárolják meg jelképesen értékesebb ajándéktárgyakkal a szabadságukat.

Indiában a kozmopolita májusi anyák napja mellett megtartják az ősanyaként tisztelt hindu istennőnek, Durgának szentelt tíznapos októberi vallási karnevált, a Durga Puját is. Ilyenkor a családtagokat az esti utcai fiesztán viselendő ruhadarabokkal szokás meglepni. A vallási színezettől egyes latin-amerikai országok anyák napi megemlékezései sem mentesek. Mexikóban például az édesanyákat köszöntő gyermekek a május 10-ére virradó éjszakát a szülői házban töltik, majd reggel templomba mennek a hagyományőrző családok. A mise központi részeként az énekkar a Las mananitas című, a reggeli szerenádok alkalmával hagyományosan énekelt dallal köszönti az édesanyákat, amit egy közös gyülekezeti reggeli követ.

Néhány külsőségtől eltekintve kikezdte viszont az idő az egykori brit anyaünnepet, a Mothering Dayt. Bár az anyákat manapság is a húsvétot megelőző nagyböjt negyedik vasárnapján köszöntik, a 17. században gyökerező hagyománnyal ellentétben az édesanyák megajándékozása és kényeztetése mellett manapság már nem dívik elzarándokolni az anyatemplomba, vagyis a gyermekkori megkeresztelés helyszínére. Maradt a marcipánnal bevont gyümölcstorta, az úgynevezett simnel cake 11 marcipánhalmocskával díszítve - azaz 12 apostol mínusz a Jézust csókkal eláruló Júdás.

Noha az anyaságot éltető szakrális ünnepségek sorában az egyik legősibbként tartják számon az ókori egyiptomi Ízisz istennőét, az istenségként tisztelt fáraók ősanyjáét, a modern egyiptomi anyák napja eredetét egy mindössze néhány évtizedes legenda magyarázza. E szerint az édesanyák ünnepének 1956-os bevezetése egy kairói újságíró ikerpár érdeme. A testvérek mélyen meghatódtak egy őket felkereső magányos édesanya történetén, aki férje halálát követően egyedül nevelte fel később hálátlannak bizonyult fiát, és addig lobbiztak, amíg sikerült elérniük, hogy március 21-ét, a tavasz első napját nevezzék ki anyaünnepnek. A legtöbb arab ország követte a példát.

BALÁZS ZSUZSANNA