Kolosi Tamás Nem tudta, mit fog? © Bánkuti András |
Törököt fogott a magyar könyvkiadás egyik moguljaként emlegetett Kolosi Tamás társadalomtudós-üzletember Rényi Gábor vállalkozóval. Alig több mint egy éve, 2007 végén a könyvpiac legjelentősebb tranzakciójának mondták a bennfentesek, hogy Kolosi családi cége, a Líra Könyv Zrt. – akkori nevén Líra és Lant Zrt. – megvásárolja a Rényi által vezetett és az ő részérdekeltségében álló Novotrade-csoportba tartozó, a hipermarketeknek szállító Sun Books Kft.-t, illetve az online értékesítés technikai hátterét nyújtó BMS Kft.-t
(HVG, 2007. november 3.). Ám az átadás-átvétel alatt a HVG értesülései szerint annyira elmérgesedett a felek között a viszony, hogy a bonyolult ügylet egyik résztvevője, a Rényi-érdekeltségű Acquisition Pro Ltd. offshore cég, a BMS egyik volt tulajdonosa beperelte a Lírát.
© HVG |
Rényiék perbeli érvelése nem könnyen követhető. Az eredeti szerződés szerintük semmis, mert az eladó nem ismerte saját cége anyagi helyzetét. Közben kiderült: rosszabb állapotú Sun Booksot adtak el Kolosiéknak, mint állították. A vevő ezért utóbb levont a vételárból – ami egyébként nem pénz volt, hanem Líra-részvény. Rényi, pontosabban a Man szigetére bejegyzett felperes cég szerint ez helytelen lépés. Bár a szerződés semmis, ráadásul a saját tévedésük miatt, az eredeti állapot nem állítható helyre, így az ellenértéket meghatározó kalkulációnak sem szabad változnia – érvel a felperes a napokban kezdődő perben (a felek nem kívántak nyilatkozni).
Felszámolást kérnek Érték a polcon © Stiller Ákos |
Mindeközben több mint 50 millió forintot követelve kér felszámolási eljárást a Sun Books ellen az R-Sec Kft., amelyre történetesen a Novotrade-csoport engedményezte egy 2006-os követelését. Úgy tudni, a pénz csaknem felét amúgy az adós már kifizette (így például a közüzemi díjakból eredő tartozást), a mintegy 27 millió forintra rúgó menedzserdíjat azonban az új tulajdonos vonakodik átutalni. Ami voltaképpen nem is csoda: a Líra 2007 októberében azzal a hittel kötött szerződést a Sun Booksszal, hogy annak saját tőkéje 460 millió forint. A felek abban maradtak, hogy ha ez az érték független könyvvizsgáló szerint helytálló lesz december végén is, akkor a cég vételára 20 százaléknyi Líra-részvény. Kiderült azonban, hogy a saját tőke mindössze 94 millió, a 2007. évi veszteség ellenben meghaladja a 270 millió forintot (lásd fenti ábránkat). Ezért a teljesítményért – a szerződésben rögzített számítások szerint – 4,6 százaléknyi Líra-részvény jár, állítja az alperes Kolosi-cég, amely egyébként eddig nem vitatta Rényi tagságát a Líra igazgatóságában.
Úgy tudni, számos piaci szereplő figyelmeztette Kolosit, ne üzleteljen Rényivel, akit a könyvszakma elitje soha nem fogadott be, mert ügyeskedőnek tartja. Rényi vezette egyébként az országban négy évtizedes kényszerszünet után elsőként, 1983-ban – kormányzati engedéllyel – megalakult részvénytársaságot, az akkor elsősorban irodatechnikai cikkek kereskedelmével foglalkozó Novotrade-et.
Rényi Gábor © Felvégi Andrea |
A jelenleg 60 éves Rényi – a Népszabadság nagy hatalmú egykori főszerkesztő-helyettesének, Rényi Péternek a fia – anno a Szovjetunióban mérnöknek tanult. A könyvüzletben már a kilencvenes években fantáziát látott. Ő vezette egy ideig a Platán Kiadó Kft.-t, amely utóbb felszámolással szűnt meg, ahogy a Jeles és Társa Kft. is, amelyben Rényi közvetve volt érdekelt. Miután e kudarcoknak számos beszállító is az áldozatává vált, érthető, hogy a szakma azóta fenntartásokkal figyeli az üzletember ténykedését, igaz, ő ezt – mint a Menedzser Magazinnak 2006-ban kifejtette – másképpen látja. Szerinte a cégeknél feketén kereskedtek, és éppen ő akarta elejét venni a jogsértéseknek. Ő volt egyébként az, akit Magyarországon elsőként – még 1995-ben – a bíróság elítélt tiltott értékpapír-kereskedelem miatt (mai terminológiával bennfentes kereskedés), miután a szomszédjával összejátszva üzletelt a Novotrade papírjaival. Az egy időben Nissanokat és bébiételeket is forgalmazó, majd a kérészéletű Dixie Chicken gyorsétteremláncot működtető Novotrade neve amúgy újabban Genesis Energy Nyrt., és napelempanelek gyártását tervezi Magyarországon, Szingapúrban és Spanyolországban.
A kalandos előélet óvatosságra inthette volna Kolosit. Hogy miért vágott bele mégis az üzletbe, ismerői az ádáz piaci harccal indokolják. A Tesco üzletlánc legnagyobb beszállítója, a Sun Books felvásárlásával próbálta felvenni a versenyt a Líra az Alexandra néven értékesítő hálózatot és kiadót működtető Pécsi Direkt Kft.-vel, és beérni a kereskedő Libri Kft.-t. De a Líra mintha elszámította volna magát: a cég 2008. december közepi közgyűlésén legalábbis az hangzott el, hogy a Tescótól elkönyvelt árbevétel jelentősen, az őszi kalkulációk szerint több százmillió forinttal marad el a tervezettől, története leggyengébb évét zárja a cégcsoport, és kénytelenek lesz takarékoskodni: például bezárni a két leggyengébben muzsikáló üzletet, elküldeni az alkalmazottak egy részét. Ami a Sun Booksot illeti, a rendbetétele várhatóan menni fog, a Líra 2008-as konszolidált nyereségét így is 150 millió forintra várják. Miután vesztesége miatt tavaly nyáron 418 millió forintról 95,4 millióra szállították le a Sun Books törzstőkéjét, októberben beszállt a Líra mellé a cégbe 34,6 millió forintos tőkeemeléssel a szintén Kolosi-érdekeltség Pentaton Művész és Koncertügynökség Kft.
RÁDI ANTÓNIA