Pataky Attilától Ákosig: sztárzenészek vállalkozásai

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Dezső András (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

Inkább a zenéléshez köthetők a legismertebb hazai rock- és popelőadók cégei, bár vannak az üzleti élet egyéb területein is szerencsét próbáló sztárok, sőt olyanok is, akiket az anyagiak vonzottak a zeneiparba.

„Üzletemberként nem vagyok érdekes, mert az Eddán kívül már nincs más, amit csinálok” – zárta rövidre a HVG-vel a beszélgetést a legendás rockzenekar énekese, Pataky Attila. Pedig korábban közel állt hozzá ez a szerep. Az 58 esztendős énekes a Goldy Kft.-n keresztül hosszú éveken át üzemeltetett zálogházakat Egerben, Pécsett, Miskolcon és Kazincbarcikán, évi közel százmilliós bevételt termelve. Két éve viszont elvált a feleségétől, és ezzel a zálogházainak is búcsút intett, mivel a Goldy Kft. teljes egészében az üzleti életben amúgy otthonosan mozgó asszonyé lett. Patakynak megmaradt a P. Management Kft., amely a koncertezések „céges hátterét” teremti meg. Másik cége, a budajenői székhelyű, fő tevékenysége szerint juh-, kecske- és lótenyésztéssel foglalkozó, talányos nevű Meg-Hát Kft. Pataky állítása szerint voltaképpen nem működik.

Lovasi András a Szigeten

Patakynál bőbeszédűbbnek bizonyult a Kispál és a Borz, illetve a Kiscsillag zenekar frontembere, Lovasi András. „Sem ügyvédekkel, sem könyvelőkkel nem üldögélek szívesen egy helyen” – érzékeltette, milyen szakadék tátong közte és a vállalkozói lét között. „Az üzletben a lehetőség érdekel, nem a profit. Persze fájlalom, ha bukok valamin. De ha állandóan azon járna az eszem, hogy hol tudok megfogni pénzt, és hol vágnak át, akkor előbb-utóbb paranoiás lennék. Aki átvág, attól elbúcsúzom, de még haragudni se nagyon szoktam rá” – avatta be a HVG-t üzleti szemléletébe.

A nemrég Kossuth-díjat kapott előadóművész egyszerre három gazdasági társaságban is tulajdonos. Igaz, ezek közül az 1993-ban alapított Borz Bt. amolyan kényszervállalkozás; anno a Kispál és a Borz működése miatt hozták létre – mára Lovasi egyedül maradt a cégben. A négy éve alapított, többek között a Péterfy Bori lemezeit is gondozó Megadó Kiadó mögött álló Megadó Kft.-ben viszont rajta kívül a felesége is tulajdonos. Lovasi azért alapított saját lemezkiadót, mert szerinte a nagy rezsivel működő mamutcégek sok mindent rosszul csinálnak, és nem elég hatékonyak. Ahogy fogalmazott, nem akart a „kiadók megmondóembereinek játékszerévé válni, kiszolgáltatott lenni”, továbbá be akarta bizonyítani, hogy lehet azoknál jobban is csinálni. Bár kiadója papíron nyereséges, a cégvezető szerint a látszat csal. „A lemezkiadó-biznisz nehézsége, hogy a bevétel 50-60 százaléka decemberben keletkezik. A terjesztők ezt általában le is számláztatják, de csak hónapokkal később fizetnek” – panaszolja.

A 43 éves zenész nem csak kiadásban nyomul; a 2008-ban alapított Fishing on Orfű Kft.-n keresztül a hasonló nevű orfűi fesztivál is az ő érdekeltsége. A rendezvény egyébként már tavaly nyereséges volt, de biztos, hogy nem lesz a Sziget Fesztivál konkurenciája. „Legfeljebb 5000-5500 látogatót szeretnénk, nem többet. A távlati cél, hogy a jegyek hetek alatt elfogyjanak” – vázolta vízióját.

Nem Lovasi az egyetlen ismert énekes, aki fesztiválozásra adta a fejét. Müller Péter, a Sziámi zenekar arca volt a mára sikertörténetet író Sziget Fesztivál egyik alapítója. Müller 2007 nyarán döntött úgy, hogy tulajdonosként kiszáll az egyre jobban prosperáló és egyre több fesztivált szervező Sziget Kft.-ből, mert – mint akkor mondta – idegen tőle az üzletemberi szerep. Ennek ellenére ma is vannak üzleti érdekeltségei. Két kiadóban, a Balladaíró Kft.-ben és a 2002-ben alapított Jonathan Miller Kft.-ben is tulajdonos. Utóbbi cég adja ki például édesapja, idősebb Müller Péter – több mint 180 ezer példányban eladott – Jóskönyvét, illetve Popper Péter beszélgetős szakácskönyvét is.

„Közgázt végeztem, gondolom ennek tulajdonítható, hogy néha üzletemberként is emlegetnek. Ez elég vicces, mert a legtöbbször érzelmi alapon döntök” – mesélte a HVG-nek az egyik legnépszerűbb hazai popikon, Kovács Ákos, aki zenei karrierjét a Bonanza Banzai énekeseként kezdte. A 42 éves előadóművész egyik régi barátjával, Urbán Dezsővel és az ismert borász – újabban fideszes országgyűlési képviselő – Tiffán Zsolttal közösen alapította a budapesti borpatikáját üzemeltető Andante Borpatika Kft.-t. „Az Andante színtiszta szerelem, egy fillért nem kerestünk még vele, pedig már öt éve nyitottunk, és nem spóroltuk ki belőle az anyagot. A feleségem csak drága hobbiként emlegeti. Igaz, nem is a nagy haszon reménye hívta életre, hanem az, hogy legyen egy helyünk. Ez a cél teljesült, de arra nem gondoltunk, hogy nem lesz önellátó, hogy finanszírozni kell” – mondta. Saját, még a kilencvenes években alapított kiadócége, a Falcon Média Kft. viszont hozza a pénzt. „Eleinte csak zeneműkiadásra, szerzői képviseletre jött létre, de mostanra a produkciók körüli összes munkát ennek keretében végezzük, a koncertszervezés minden elemétől a stúdión át a kiadványok körüli munkákig” – magyarázta. Kiadója szerinte inkább Ákos-produkciókra szakosodott kényszervállalkozás. Kovács Ákosnak tulajdonrésze van még a hat éve alapított SmartWorks Kft. grafikai stúdióban is, amely eredetileg a lemezborítóit tervező Lengyel Boldizsár cége. A cég partnerei között tudhatók olyan nagyágyúk, mint a Magyar Nemzeti Bank, a Lánchíd Holding vagy éppen a Vodafone. Kovács Ákos saját bevallása szerint nemigen folyik bele a cég mindennapi életébe. „Annyit tudok róla, hogy gyönyörű nyomdai anyagok kerülnek ki Boldi keze alól. Nyereségről, veszteségről még soha nem beszéltünk” – mondta.

Meglepően sok cégben tulajdonos vagy volt tulajdonos Presser Gábor, a Locomotiv GT frontembere, jóllehet e kft-k nagy része (Pro Music Kft., 424-es Kft., Koncert Mozdony Kft., Locovox Kft.) a zenéhez, művészethez kötődik, és a cégtársak egyben Presser zenésztársai is. De azért van kivétel. Az élettársával, Sárvári Enikővel közösen tulajdonolt Paulay 10 Kft. például ingatlanhasznosítással foglalkozik. Legutóbb alapított cégében, a Magyar Dal Napja Nonprofit Kft.-ben pedig egyedüli tulajdonos; ez a cég áll a hasonló nevű országos rendezvénysorozat mögött.

És akad olyan ismert előadó is, aki eleve az üzleti lehetőségeket látta meg a zeneiparban. A Kozsó művésznéven futó, jelenleg egy budapesti teaházat üzemeltető Kocsor Zsolt évekkel ezelőtt producerként több diszkós haknibandát juttatott a csúcsra. És bár csapatai tiszavirág-életűeknek bizonyultak, szépen hoztak a konyhára. Talán nem véletlen, hogy a Kocsor és édesapja tulajdonában álló lemezkiadó céget, a Samurai Song's Records Kft.-t hat évvel ezelőtt két romániai állampolgárnak adták tovább. A külföldi tulajdonosok nemcsak a zenészszakma, de a cégbíróság előtt is ismeretlenek voltak, így az egykor szebb napokat látott kiadó fantomcéggé vált.

DEZSŐ ANDRÁS

Hozzászólások