szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az indiai bábszínház legnépszerűbb formájával, a katputlival ismerkedhet meg a magyar közönség kedden a budapesti Indiai Kulturális Központban a Márkus Színház művészeinek előadásában.

A pécsi Márkus Színház művészei tavaly egy hónapot töltöttek Gudzsarát államban. Rádzsasztánban ismerkedtek meg egy családdal, amely három-négy generáció óta műveli a katputlit (a kat fát, a putli bábot jelent) – mondta Pilári Gábor, a társulat vezetője.

A férfiak faragják a zsinóron mozgatott bábokat, a nők öltöztetik, a zsinórozást és a mozgatást a férfiak végzik.

Ebben a bábjátékban nincs történetmesélés, Pilári Gábor három-négyperces etűdöket ad elő társával, Vajda Zsuzsannával. Szerepel a rövid darabban a pungi-játékos, vagyis a dudás, aki hangszerével a kígyót bűvöli. Az etűdöket három zenész kíséri: Csernák Samu szitáron, Dóra Áron rádzsasztáni kettős furulyán és Pilári Áron tablán.

A rádzsasztáni bábjátékban mindig szerepel egy pungi-játékos, egy gyönyörű indiai táncosnő, két kardforgató harcos, egy bengáli művész, aki saját fejét is le tudja emelni, egy labdazsonglőr, egy fürgelábú teve, hátán a hercegi párral, egy fergeteges lovas hajmeresztő mutatványaival és egy ifjú pár, aki valójában átváltozó művész.

A keddi bábelőadás fél hatkor kezdődik, a belépés ingyenes.

Ebben a hónapban péntekenként az Indiai Kulturális Központban az érdeklődők megismerkedhetnek az indiai női és férfi viselettel, azzal, hogyan kell a szárit a testre tekerni, a hennafestéssel, valamint az indiai ünnepekkel, rituálékkal – mondta Szabó Krisztina, az indiai központ programmenedzsere.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!