Általános vitára alkalmasnak találta a Magyar Művészeti Akadémiáról (MMA) szóló törvényjavaslat módosítását hétfői ülésén az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága.
Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének javaslata szerint kikerülhet az államfő által kifogásolt rendelkezés az MMA-törvény módosításából. Áder János még decemberben küldte vissza megfontolásra a parlamentnek a Nemzet Művésze díjat létrehozó törvénymódosítást.
Az államfő indoklása szerint a december 9-én elfogadott módosításban szereplő rendelkezés, miszerint kivételes méltánylást érdemlő esetben a díj bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítélt művésznek is adományozható – függetlenül attól, hogy mentesült-e az elítéléshez fűződő jogkövetkezmények alól –, nem felel meg annak a társadalmi elvárásnak, hogy egy ilyen rangos elismerést kizárólag olyanok kapjanak meg, akik a maguk művészeti területén nyújtott kimagasló teljesítményen túl törvénytisztelő állampolgárként is méltók a címre.
Az Országgyűlés tavaly Balog Zoltán javaslatára 272 igen szavazattal, 50 nem ellenében fogadta el az MMA-ról szóló 2011-es törvény módosítását, amelynek alapján a Nemzet Művésze díjat előzőleg Kossuth-díjjal kitüntetett művészek kaphatják meg, feltéve, hogy elmúltak 65 évesek (a tánc- és a cirkuszművészek 50 évesek).
Horthy-szobor-tilalmat akart az MSZP
Mesterházy Attila és Bárándy Gergely MSZP-s képviselők a Horthy-szobrok állításának tilalmáról nyújtottak be határozati javaslatot, amely mellett a beterjesztők távollétében Hiller István érvelt. Mint hangsúlyozta: Horthy kormányzósága idején zsidótörvényeket fogadtak el és a halálba küldtek Magyarországon menedéket nyert zsidó és nem zsidó embereket. Ez alól a felelősség alól az sem mentesíti a kormányzót, hogy fellépett a budapesti zsidóság védelmében – fűzte hozzá.
Novák Előd és Pörzse Sándor (Jobbik) hozzászólásában felvetette: az MSZP tavaly a "hazája ellen fegyvert fogott" Horn Gyulának emelt szobrot és a szocialisták nem sérelmezték azt sem, hogy Kádár Jánosnak szobrot lehetett állítani. L. Simon László, a bizottság fideszes elnöke a szimbolikus viták kerülésére hívta fel politikustársait, úgy vélte ugyanakkor, hogy egy szoborállítási tilalmat sok más történelmi személyiségre – így Szálasira, Rákosira vagy Kádárra – is ki lehetne terjeszteni.
A javaslat tárgysorozatba vételét a bizottság 3 igen és 5 tartózkodás mellett nem támogatta.
Horthy-emléknapot akar a Jobbik
Hegedűs Lorántné és Novák Előd (Jobbik) november 16-ának, Budapest vörös terror és román megszállás alóli felszabadulásának, valamint Horthy Miklós bevonulásának emléknappá nyilvánításáról terjesztett be határozati javaslatot; érvelésük szerint ugyanis a vörös terror sok ezer áldozatának máig nem jár ki az őket megillető tisztelet.
Az indítvány tárgysorozatba vételét a bizottság 2 igen és 3 tartózkodás mellett nem támogatta, 2 tartózkodással általános vitára alkalmasnak találták azonban a víz alatti kulturális örökség védelméről szóló UNESCO egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.