Nem sikerült Freddie-nek - az Eurovízió döntője percről percre
Utolsó frissítés:
Freddie, mint mondta, egész Magyarországért énekelt, de végül csak a 19. helyen végzett a Pioneer. A 2016-os Eurovíziót egy háborúellenes ukrán dal - Jamala 1944 című dala - nyerte.
Most érkezett
Állítólag a kinti magyar tudósítók utálják az egészet
A 444.hu szúrta ki a Guardian nagy leleplezését. Eszerint van "két (!) magyar újságíró, akik két hete (!!!) Stockholmban vannak, ahol azzal foglalkoznak, hogy a magyar fellépő, Freddie dalát népszerűsítsék (?!?). És ők úgy látják, hogy béna a dal, nem fog nyerni, és egyébként is haza kéne már menni, szóval élni sem akarnak már".
26 versenyző lépett színpadra a stockholmi Ericsson Globe arénában szomat éjjel. Hogy ki, milyen helyezést ért el, az a kapott pontjaitól függött. A pontszámokat az egyes országok nemzeti zsűrijének szavazata (ez péntek este a főpróbán megtörtént), valamint a tévénézők által az utolsó dal elhangzását követő 15 percben leadott telefonos/sms-es, applikációs voksok összege adta ki. A saját ország előadójára nem lehetett szavazni. Íme, ilyen volt a döntő percről-percre:
Percről percre
Justin hallott már egyáltalán az Eurovízióról?
Jjustin Timberlake is megjelent az arénában. Megkérdezték tőle, hogy hallott-e már az Eurovízióról, és ő nagyon diplomatikus válaszokat adott a témában. Mindenestre hamarosan színpadra lép. Ránk fér.
És itt a vége
A britek a Joe and Jake duót küldték Stockholmba. Nagyon nyomták a You're Not Alone című dalt, de sok nyomot nem hagytak a poptörténelemre.
Az est záró produkciója az örmény Iveta Mukucsian LoveWave-je. Egy örmény műlovarnő, aki sűrű füstben ad elő valami dalt, amire szintén nem fogunk emlékezni.
És ezzel mind a 26 versenyző előadta a produkcióját. Jöhet az este izgalmasabb része: a pontvadászat.
Conchita ellenkezője
Az osztrákok megint különös produkcióval állnak elő, mondja Gundel Takács, de "ne Conchitára, hanem ellenkezőjére" gondoljunk. Ezt megfejteni nincs idő, Zoe francia nyelven adja elő Loin d'ici című dalát. A bájos, "osztrák Brigitte Bardot" nehezen értelmezhető sanzonos-popos dala a közönségnek nagyon bejött. Talán ők értik a Conchita ellenkezője kitételt.
Egy ide nem illő zenekar
Ira Losco dekoltázsa és combja sem sokat javított a máltai dalon, a Walk On Water címűn.
Nika Kocsarov és a Young Georgian Lolitaz viszont végre felrázta az unalmas felhozatalba be-bebóbiskoló nézőket. Egy grúz Primel Scream. Valószínűleg nem is idevaló ez az indie-gitárzene, csodálkoznánk, ha jó helyet érne el a versenyben. De örvendetes, hogy ilyen is volt az este. Hajrá Grúzia! Persze csak Freddie után.
Háborús érzések
Az ukrán Jamala mindenképpen kilógott a sorból, mert a szerelem, romantika világa helyett a háború áldozatairól dalolt. "A gyilkosok Istennek képzelik magukat", na az ilyen szöveg itt nagyon furán hat. Mindenképp bátor dolog ilyennel indulni az Eurovízión. És a dal is viszonylag rendben van. Végre valami, ami emlékezetes.
Nem a bőrdzseki teszi az embert
Tényleg nem emlékszem a spanyol Barei dalából sok mindenre, csak, hogy je-je-je-je, meg a vasalapú ruhájára.
A lett Justs feketében, bőrdzsekiben, és szakadt nadrágban (héj, ezt már láttuk Freddie-nél!) ad elő egy újabb eurovízió-kompatibilis dalt Heratbeat címmel. Tényleg nem a bőrdzseki teszi az embert. "Mindez értetek van" - mondta lihegve a végén.
A nagy esélyes
Szergej Lazarevet tartják a legesélyesebbnek, és tulajdonképpen, az eurovíziós keretek között, teljes joggal. A You Are The Only One című dalban is van némi húzás, de - a videóinstallációkra is építő - látványban biztos, hogy ver mindenkit. Meg is őrült érte a közönség.
Horvát futurizmus
Nina Kraljić egy gigantikus nejlonszőnyeget terített magára, amitől a refrénnél szerencsére megszabadult. Itt is felötlik Björk, de csak nagyon távolról. A horvát énekesnő maga volt a Lighthouse, amiről énekelt, de erre csak a végén jöttem rá.
Itt az Adams Family
Szerbiából Sanja Vučić ZAA hozott egy abszolút eurovízió-kompatibilis dalt. Inkább a kinézete emlékezetes az énekesnőnek, pont olyan, mint az Adams Family asszonya. A refrénnél akkorát akart énekelni, hogy meg is csuklott a hangja.
A litván szépfiú, Donny Montell (eredeti nevén:Donatas Montvydas) I've Been Waiting for This Night című dalát szintén svéd szerzők jegyzik. És olyan is, mint egy svéd popdal.