Több mint tízezren vonultak fáklyákkal az Urániához az SZFE hallgatóinak hívására
Utolsó frissítés:
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói hónapok óta tüntetnek az intézmény modellváltásának módja ellen; több korábbi demonstráció után Mindannyiunk szabadsága – Megemlékezés '56-ról címmel tüntetést szerveztek a nemzeti ünnepre is. A tömeg a Műegyetem elől vonult az Urániáig, ahol műsor kezdődött.
Most érkezett
Időközben az utolsó tüntetők is megérkeztek az Urániához
Amire a menetet követő rendőrautók érkezéséből lehetett következtetni.
Percről percre
Menjetek, veletek vagyunk!
A Titkos Egyetem képviselői 56-os tárgyú szövegekből olvasnak fel, például együtt vonuló, a hidakon áthaladó tüntetőkről, akiknek mindenhonnan azt kiabálják: "Menjetek, veletek vagyunk!" De szóba került a disszidált Puskás Öcsi is.
A kormány úgy megy, hogy marad
Másodiknak Fülöp Barnabás, az ELTE BTK és Simonyi Lengyel Mira, a Képzőművészeti Egyetetem hallgatói, a Titkos Egyetem képviselői szólaltak fel.
"Nekem gólyaként nem hallgatói fórumokon kéne részt vennem, hanem órákon részt vennem, amiért felvételiztem, és pláne nem a rendőrkapitányságon kéne tüntetést bejelentenem" - mondta Simonyi Lengyel. "De mind itt leszünk, amíg nem hagynak minket a nagy művészek örökségéhez méltóan tanulni és tanítani" - tette hozzá. "Itt leszünk, mert minőségi felsőoktatást akarunk, arra viszont csak autonóm oktatási intézményben van lehetőség. Ezt viszont a jelenlegi hatalom nem garantálja".
A hallgatók szerint "a kormány még keményebb kézivezérlésre akarja állítani a felsőoktatást". Fülöp közölte: "Ne higgyétek el, amikor a modellváltás kapcsán korszerűsítéssel hitegetnek benneteket", szerinte ugyanis hatalmi terjeszkedésről van szó. "A kormány úgy megy, hogy marad" - célzott a kormánytól papíron független, de valójában mégis kormánypárti új fenntartóra.
"Ne legyenek illúziótok, a modellváltás mindenkit el fog érni, és azt megakadályozni csak együtt tudjuk. Ez kollektív társadalmi felelősség" - mondta. Hozzátette, ehhez a szabad egyetemi polgároknak autonóm módon kell viselkedniük, helyi fórumokkal, párbeszéddel az oktatókkal, már létező kezdeményezésekbe belépve.
"Ne féljetek kiállni az egyetemeitekért! Szerveződjetek és cselekedjetek! Legyen a tudás érték, a beszéd párbeszéd" - zárult a beszéd.
A Nemzeti Együttműködés Rendszere megteremtődött
Ezt mondta Vilmos Noémi, az SZFE hallgatója az első beszédben, ránézve a hatalmas tömegre. Azt üzente Orbán Viktornak: "Forradalmat csinálni márpedig lehetséges." Hozzátette: "Ha ön egy jól teljesítő országot akar vezetni, fontos lenne, hogy közben ne vegye le a szemét az országról."
A Független Zeneakadémisták eljátszották Beethoven Egmont-nyitányát
Ez volt az Urániánál tartott megemlékezés első műsorszáma. Utána a zenészek és hallgatók telefonjaikkal világítottak ki a Rákóczi úti épület ablakaiból.
Tízezernél is több ember tüntet, de az MTI még mindig néma
A jövőre emelt költségvetésből, 118 milliárd forintnyi közpénzből gazdálkodó közmédia hírszolgáltatója, az MTI száznegyven perccel a tízezres létszámú tüntetés kezdete után még mindig egyetlen szót sem szentelt az eseménynek, és egyetlen kép sem jelent meg a tüntetőkről. Az MTI kollégái egyébként a helyszínen tartózkodnak a tüntetés kezdete óta.
Megkezdődött a műsor az Urániánál
A kivetítőn látható és hallható, ahogyan a Független Zeneakadémisták nevű, zeneakadémiai hallgatókból alakult zenekar zenél az egyetem egyik termében.
Zúg a "Szabad ország, szabad egyetem"
A szervezők úgy döntöttek, bevárják a menet végét. Addig is az Urániál skandál a tömeg, hol azt, hogy "Szabad ország, szabad egyetem", hol pedig azt, hogy "Veletek vagyunk".