XI. FEJEZET

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

1. Cím
 
Hatálybalépés

139. §
(1) E törvény 142. §-a a kihirdetésekor, egyéb rendelkezései - a (2)-(4) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követõ hónap 1. napján lépnek hatályba.
(2) A 75. § (1) bekezdése, a 79-84. §-ok és a 162. § 1997. január 1-jén lépnek hatályba.
(3) A 161. § p) pontja a Magyar Rádió és a Magyar Televízió részvénytársaságok megalapításakor lép hatályba.
 
2. Cím
 

A Testület, illetve a közalapítványok létrehozása

140. §
(1) E törvény kihirdetésétõl számított negyvenöt napon belül
a) meg kell választani a Testület tagjait,
b) meg kell választani a kuratóriumok elnökségének tagjait.
(2) Az 57. § (2) bekezdése szerinti felhívást elsõ alkalommal e törvény hatálybalépésétõl számított hatvan napon belül kell közzétenni. A jelentkezés határideje a közzétételtõl számított húsz nap. A nyilvántartásba vétellel kapcsolatos adminisztratív és ellenõrzõ feladatok ellátásáról - a Testület hivatali szerveinek megalakulásáig - a Kormány gondoskodik. Az 57. § (5) bekezdése szerint írt sorsolást elsõ alkalommal a nyilvántartásba vételre jelentkezés határidejének lejártától számított húsz napon belül kell megtartani.
(3) A kuratóriumok elnökségei a közszolgálati műsorszolgáltatók elnöki tisztségeinek betöltésére nyilvános pályázati felhívást tesznek közzé a megválasztásukat követõ harminc napon belül. A pályázat benyújtásának határideje harminc nap, a pályázatokat harminc napon belül kell elbírálni.
(4) A kuratóriumok elnökségei megválasztásakor az Országgyűlés elfogadja a közalapítványok alapító okiratát, amelyek a bírósági nyilvántartásba bejegyzéssel jönnek létre. A bejegyzési eljárásban az Országgyűlést a fõtitkára képviseli.
(5) A Hungária Televízió Közalapítvány jelenlegi kuratóriumának megbízatása az új kuratórium elnökségének megválasztásával megszűnik. A delegált tagokkal kiegészült új kuratórium létrejöttétõl számított hatvan napon belül e törvénynek megfelelõen módosítja a Duna Televízió Rt. alapító okiratát.
(6) A Testület, illetve a kuratóriumok elnöksége, majd delegált tagjai névsorát a Magyar Közlönyben közzé kell tenni.
 
3. Cím
 
A Magyar Rádió Részvénytársaság és a Magyar Televízió Részvénytársaság megalapítása

141. §
(1) A Kormány a törvény hatálybalépésétõl számított hat hónapon belül leltár alapján vagyonértékelést készít a Magyar Rádió, illetve a Magyar Televízió vagyonáról. Ezeket a vagyonokat azon a napon adja a Magyar Rádió Közalapítvány, illetve a Magyar Televízió Közalapítvány tulajdonába, amely napi hatállyal a közalapítványok a részvénytársaságokat megalapítják. A részvénytársaságok az alapító okiratban meghatározott idõpontra visszamenõleges hatállyal, a cégjegyzékbe való bejegyzéssel jönnek létre.
(2) A Magyar Rádió Részvénytársaság a Magyar Rádió költségvetési szerv, a Magyar Televízió Részvénytársaság a Magyar Televízió költségvetési szerv általános jogutóda. Erre tekintettel megalapításuk során a Gt. 251. §-ának (2) bekezdését nem kell figyelembe venni.
(3) A közalapítványok e törvény szerinti tulajdonszerzése, illetve társaságalapítása minden adó-, illetékfizetési kötelezettség alól mentes.
(4) A Magyar Rádió és a Magyar Televízió bankszámláit a jogfolytonosság alapján tovább kell vezetni, az ingatlan-nyilvántartásban az érintett állami tulajdonú ingatlanok tulajdonjogát - a közalapítványok közbensõ tulajdonszerzésének feltüntetése mellett - hivatalból az érintett részvénytársaság nevére kell jegyezni.
(5) A közszolgálati műsorszolgáltatók mentesek a társasági adó alól és személyes illetékmentességet élveznek.
(6) A Magyar Rádió és a Magyar Televízió, mint költségvetési szervek az (1) bekezdés szerinti napon megszűnnek.
(7) A (2) bekezdésben foglaltakra is tekintettel a Kormány kezdeményezze az 1996. évi költségvetési törvény módosítását annak érdekében, hogy a Magyar Rádió és a Magyar Televízió 1996. évi folyamatos költségvetési támogatásának folyósításában a részvénytársasággá alakulás miatt fennakadás ne történjen. Ennek során a Duna Televízió támogatását növelni kell, amelynek forrása a televíziókészülékek elõfizetési díjbevételének újrafelosztása lehet. A költségvetést módosító törvényjavaslatban - az elõfizetési díjbevétel terhére - gondoskodni kell a Testület, illetve a közalapítványok kuratóriumai működéséhez szükséges fedezetrõl is.
(8) Az Országgyűlés költségvetési ügyekben illetékes bizottsága jelenlévõ tagjai négyötöde javasolhatja parlamenti biztos kinevezését a Magyar Rádióhoz vagy a Magyar Televízióhoz az átalakulás idõtartamára. A parlamenti biztos feladata a törvény 142. §-ában foglalt, a Magyar Rádió, illetve a Magyar Televízió elnöke (alelnöke) által tett jognyilatkozatok ellenjegyzése. Ellenjegyzés nélkül a jognyilatkozat érvénytelen.
(9) A (8) bekezdés szerinti parlamenti biztos hiányában a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának, illetve a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöksége a megalakulásától kezdõdõen gyakorolja a törvény 66. § (2) bekezdés c), illetve da)-dc) pontjai szerinti hatáskörét, ennek megfelelõen a Magyar Rádió illetve a Magyar Televízió elnökei a törvény 71. § g) és h) pontjai szerinti kötelezettségek szerint járnak el.
 
142. § A Magyar Rádió és a Magyar Televízió hivatalban lévõ elnökeinek és alelnökeinek, valamint a Duna Televízió Részvénytársaság igazgatósági tagjainak, fõigazgatójának megbízatása az e törvény szerint választott elnökök hivatalba lépésével megszűnik. A hivatalban lévõ elnökök (a Duna Televízió Részvénytársaság igazgatósága, fõigazgatója) a törvény kihirdetését követõen a működõképesség fenntartásához szükséges intézkedések megtételére jogosultak. Nem jogosultak ingatlan elidegenítésére, az egy évet meghaladó tartamú, vagy az intézmény éves pénzügyi terve kiadási fõösszege öt százalékát meghaladó értékű, vagy a reklámjogok kizárólagos hasznosítását átengedõ szerzõdés megkötésére, a rendszeresen folytatott, rendeltetésszerű gazdálkodási tevékenység körébe tartozóak kivételével. Nem jogosultak továbbá az 1991. évi IV. törvény 22-23. §-aiban meghatározott mértékű létszámleépítésre, valamint a hatályos szervezeti és működési szabályzat - saját hatáskörben történõ - módosítására.
 
143. § (1) A Magyar Rádió és a Magyar Televízió alkalmazottainak közalkalmazotti jogviszonya a Magyar Rádió Rt. és a Magyar Televízió Rt. megalapításával egyidejűleg munkaviszonnyá alakul át. Az alkalmazottaknak a Magyar Rádiónál és a Magyar Televíziónál közalkalmazotti jogviszonyban töltött idejét úgy kell tekinteni, mintha azt a részvénytársaságnál töltötték volna el. A jogviszonyok átalakulását megelõzõen adott magasabb vezetõi és vezetõi megbízásokat - a jogviszonyok átalakulásával egyidejűleg - a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) 23. §-ának (5) bekezdése alapján visszavontnak kell tekinteni.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérõen a felmondási idõ és a végkielégítés tekintetében a Magyar Rádió Rt.-nél és a Magyar Televízió Rt.-nél eltöltött munkaviszony idõtartamát a közalkalmazotti jogviszonynak munkaviszonnyá történõ átalakulásának napjától kell számítani. A felmondási idõ és a végkielégítés mértékéhez a megelõzõ közalkalmazotti jogviszony idõtartama alapján, a Kjt.-nek a jogviszony átalakulásának idõpontjában irányadó szabályai szerint számított felmentési idõ és végkielégítés mértékét hozzá kell számítani.
(3) A közalkalmazotti jogviszonyból származó és a jogviszony (1) bekezdés szerinti átalakulását megelõzõen keletkezett igényre a Kjt.-nek az igény keletkezésekor hatályos rendelkezései, az igény érvényesítésének rendjére a Munka Törvénykönyvérõl szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezései az irányadók. A közalkalmazotti jogviszony megszüntetésével összefüggõ nyilatkozatot (intézkedést) vagy megállapodást a Kjt.-nek a nyilatkozat megtételekor, illetve a megállapodás megkötésekor hatályos rendelkezései alapján kell elbírálni.
(4) A Magyar Rádió és a Magyar Televízió alkalmazottai közalkalmazotti jogviszonyának munkaviszonnyá történõ átalakulásával összefüggésben a Kjt. 25/A. §-ának rendelkezései nem alkalmazandók.
(5) A folyamatban lévõ fegyelmi eljárást, illetve a munkáltató fegyelmi határozatával összefüggõ munkaügyi pert - a (6) bekezdésben meghatározott kivétellel - meg kell szüntetni.
(6) Ha a munkaügyi per fegyelmi elbocsátás tekintetében folyik, a kereset elbírálásánál a rendkívüli felmondás szabályait kell megfelelõen alkalmazni.
(7) A határozott idõre szóló fegyelmi büntetés végrehajtását meg kell szüntetni.
(8) A Magyar Rádió Közalkalmazotti Tanácsa és a Magyar Televízió Közalkalmazotti Tanácsa üzemi tanácsként működik tovább.
 
144. § (1) A Magyar Rádió által a törvény hatálybalépésekor végzett műsorszolgáltatás e törvény II. fejezetében foglalt általános feltételek szerint mindaddig folytatható, amíg a műsorszolgáltatáshoz a törvény hatálybalépéséig használt frekvenciára a törvényben meghatározott pályázati eljárásban műsorszolgáltatási jogosultságot szerzõ a műsor szórását meg nem kezdi.
(2) A Magyar Rádió, a Magyar Televízió és a Duna Televízió tekintetében a reklámidõ korlátozására vonatkozó szabályok 1997. szeptember 1-jéig, a műsorszámok támogatására vonatkozó szabályok 1996. december 31-ig nem alkalmazhatók.
(3) A 84. § (2) bekezdése 1997. január 1-jétõl 1997. december 31-ig a következõk szerint alkalmazandó:
A beszedési költségek levonása után valamennyi jogcímen az Alapba befolyt üzemben tartási díj negyven százaléka a Magyar Televízió Részvénytársaságot, huszonnyolc százaléka a Magyar Rádió Részvénytársaságot, huszonnégy százaléka a Duna Televízió Részvénytársaságot illeti - a tulajdonos közalapítványon keresztül történõ folyósítással -, egy százaléka a Testület, egy százaléka - egymást közt egyenlõ arányban - a Magyar Rádió Közalapítvány, a Magyar Televízió Közalapítvány és a Hungária Televízió Közalapítvány működési költségeinek fedezetére, hat százaléka a közszolgálati műsorok támogatására kiírandó pályázatok céljaira szolgál.
(4) A Magyar Rádió és a Magyar Televízió hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatát, az e törvény szerint elfogadott szervezeti és működési szabályzat, illetve közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzat hatálybalépéséig kell alkalmazni.
145. § A Magyar Rádió műsorainak terjesztéséhez e törvény hatálybalépésekor használt három 66,0-73,0 MHz frekvenciasáv közül kettõ a törvény hatálybalépésétõl számított legfeljebb három évig használható, a harmadik 66,0-73,0 frekvenciasáv tíz évig használható. E határidõn belül a Testület a Magyar Rádiótól két 66,0-73,0 MHz frekvenciasáv használatára vonatkozó jogosultságot elvonhat, ha a 87,5-108,0 MHz frekvenciasávban két műsorszolgáltatás megvalósul.
 
4. Cím
 
Vegyes rendelkezések

146. §
(1) A törvény hatálybalépése elõtt kiadott, dátumszerűen meghatározott ideig szóló stúdióengedélyek jogosultjai 1996. március 31-ig jelenthetik be a Testületnél engedélyük műsorszolgáltatási szerzõdéssé való átalakítására vonatkozó igényüket. E jogvesztõ határidõ elmulasztásával az engedély érvényét veszti. A Testület nem köthet szerzõdést az igénylõvel, ha a stúdió nem, vagy nem a stúdióengedélyben foglaltak szerint végez műsorszolgáltatást. A Testület errõl szóló határozatával a stúdióengedély érvényét veszti.
(2) Az igénylõvel a Testület megköti az eredeti engedélyben foglalt stúdióengedély idõtartamáig és az abban foglalt vételkörzetre a szerzõdést - a műsorszolgáltatási díj megállapításával -, ha a kérelmezõ a stúdióengedélyben foglaltak szerint működik.
(3) A stúdióengedély érvényének elvesztése folytán felszabaduló frekvenciára (adásidõre) a Testület pályázatot ír ki, kivéve, ha a 100. § (3) bekezdése alapján ahhoz a műsorszolgáltató nem járul hozzá.
(4) A törvény hatálybalépése elõtt határozatlan idõre, illetve az ebben a törvényben meghatározott határidõre utalással kiadott stúdióengedélyek alapján használt frekvenciák e törvény szerinti hasznosítására pályázatot kell kiírni. Az ebben a törvényben meghatározott határidõre utalással kiadott stúdióengedélyek alapján használt frekvenciákra a Testület kilenc hónapon belül, a határozatlan idõre kiadott stúdióengedélyek alapján használt frekvenciákra egy évet követõen, de legfeljebb másfél éven belül kell a pályázatot kiírni. E határidõket a törvény hatálybalépésétõl kell számítani. A stúdióengedélyek legkésõbb a pályázat alapján megkötött műsorszolgáltatási szerzõdés alapján kezdõdõ műsorszolgáltatás megkezdésének idõpontjában hatályukat vesztik.
(5) A (3)-(4) bekezdésben jelzett pályázatoknál az értékelés során kiemelt szempontként kell értékelni az azonos frekvencián korábban stúdióengedély alapján műsorszolgáltatásra jogosult korábbi működését.
(6) A törvény 85-88. §-ai, 108. §-a és a VIII. fejezetében foglaltaknak meg nem felelõ, e törvény hatálybalépésekor működõ vállalkozásokkal a Testület azzal a feltétellel köthet szerzõdést, hogy azok 1996. december 31-ig kötelesek tevékenységüket módosítani, vagy vállalkozásukat átalakítani.
 
147. § (1) E törvény hatálybalépését megelõzõen már nyújtott értéknövelõ szolgáltatást végzõ távközlési szolgáltató tevékenységét a 20. és a 21. §-okban foglalt rendelkezések nem érintik.
(2) Hálózatos televízió műsorszolgáltatás 1997. január 1. elõtt nem kezdhetõ el, az ötven kilométer átmérõjű vételkörzetnél nem nagyobb hálózatos műsorszolgáltatást kivéve.
(3) A (2) bekezdésben foglalt korlátozás nem alkalmazható olyan folyamatosan működõ műsorszolgáltató esetében, amelyik műsorszolgáltatása e törvény szerint hálózatos műsorszolgáltatásnak számít és működését
a) a törvény hatálybalépése elõtt egy évvel megkezdte, és
b) legfeljebb napi négy óra műsoridõben működik hálózatos műsorszolgáltatásként.
Az így jogosultságot szerzett műsorszolgáltató vételkörzete 1997. január 1-je elõtt nem lehet nagyobb, mint a törvény hatálybalépése elõtt három hónappal.
 
148. § (1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy az üzemben tartási díj beszedésének rendszerét, a beszedésre jogosult szervezet kiválasztásának részletes szabályait - ideértve a 82. § (2) bekezdésében foglaltakat is - rendeletben szabályozza.
(2) A törvény hatálybalépését követõ harminc napon belül a Kormány gondoskodik
a) a "Határokon Túllépõ Televíziózásról" szóló európa tanácsi egyezmény magyarországi alkalmazhatóságához szükséges intézkedések megtételérõl,
b) a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõségrõl szóló 95/1991. (VII. 23.) Korm. rendeletnek az e törvénnyel összhangban történõ módosításáról.
(3) Felhatalmazást kap a Kormány a hálózatba kapcsolódás műszaki feltételeirõl szóló jogszabály vagy szabvány kiadására.
(4) Felhatalmazást kap a Testület az európai, illetve a magyarországi gyártású műsorszám fogalmának meghatározására. Az errõl szóló állásfoglalását a Testület az országos műsorszolgáltatási jogosultságok pályázatainak meghirdetése elõtt a Magyar Közlönyben teszi közzé és a közzétételt követõen annak tartalmát nem változtathatja meg.
 
149. § (1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy - a Testület véleményét kikérve - gondoskodjék a rádió és televízió műsorszolgáltatás műszaki feltételrendszerének és követelményeinek kialakításáról.
 
5. Cím
 
Módosító rendelkezések

150. § (1)
(2)
151. §
152. § (1)
(2)
(3)
(4)
153. §
154. §
155. §
156. §
157. § (1)
(2)
158. § (1)
(2)
(3)
159. § (1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
160. §
 

6. Cím
 
Hatályukat vesztõ rendelkezések

161. §
E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti:
a) az 1986. évi II. törvény (a továbbiakban: Stv.) 2. §-ának (2) és (3) bekezdésébõl az "és mozgósítson a társadalmi cselekvésre" szövegrész, 4. §-ának (1) bekezdésébõl az "a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pontja]" szövegrész; 9. §-a, a 12. §-a elõtti címbõl az "Az engedélyezés" szövegrész; 13. §-a, a 14. §-ának (2) bekezdése, a 14. §-ának (1) bekezdésében, valamint a 15. §-ában az "az engedély megtagadásáról, visszavonásáról" szóló szövegrészek; 17. §-ának (2) bekezdése; 19. §-ának (4)-(6) bekezdése; 22. §-ának (3) bekezdésébõl az "illetõleg engedélyt visszavonó" szövegrésze, továbbá 23. §-ának (2) és (3) bekezdése,
b) a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény módosításáról szóló 1990. évi XI. törvény 6. §-ának az Stv. 14. §-ának (2) bekezdését megállapító szövege, valamint a 6. és 7. §-okban "az engedély megtagadásáról, visszavonásáról" szóló szövegrészek, valamint 8. és 9. §-a,
c) a Polgári Perrendtartás módosításáról szóló 1992. évi LXVIII. törvény 19. §-a,
d) az országgyűlési képviselõk választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvényt módosító 1994. évi III. törvény 7. §-a,
e)
f) a Ttv. 40. §-ának (3) bekezdése,
g) a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 12/1986. (IV. 22.) MT rendelet 4. §-a, 6. §-ának (1) bekezdésébõl az "egyéb sajtótermék esetében az engedélyezés iránti kérelmet a kiadó" szövegrész és a 4. §-ra utaló szövegrész, 6. §-a (2) bekezdésébõl az "engedélyezési vagy", továbbá az "illetõleg az engedélyezés melyik szerv hatáskörébe tartozik" szövegrész, 7. §-ának a) pontjából a "tárgykörét" szövegrész, 8. §-a, 11. és 12. §-a, 13. §-ának (1) bekezdésébõl az "az engedélyezés alá esõ" szövegrész és az "az engedélyt megkapta, illetve," szövegrész, 13. §-ának (3) bekezdése, 14. §-ából az "engedélyezõ hatóságot, az engedély számát" szövegrész, 17. és 18. §-a,
h) a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 12/1986. (IV. 22.) MT rendelet módosításáról szóló 58/1989. (VI. 15.) MT rendelet 7. és 8. §-a,
i) a nem kereskedelmi, helyi rádió- és televízió-műsort készítõ és közlõ stúdiók alapításának engedélyezésérõl szóló 110/1993. (VII. 30.) Korm. rendelet, továbbá az ezt módosító 142/1994. (XI. 10.) Korm. rendelet,
j) a Duna Televízió feljogosításáról televízió-műsor készítésére és nyilvános közlésére című 68/1994. (V. 4.) Korm. rendelet,
k) a helyi jellegű önálló rádió- és televízió-műsort készítõ stúdiókról szóló 2/1986. (IX. 1.) MTH rendelkezés,
l) a Minisztertanács Tájékoztatási Hivatala elnöke egyes rendelkezéseinek hatályon kívül helyezésérõl, illetve módosításáról szóló 1/1993. (I. 22.) MKM rendelet,
m) a formanyomtatvány alkalmazásáról szóló 8/1993. (VII. 30.) MKM rendelet, valamint az ezt módosító 21/1994. (XI. 17.) MKM rendelet,
n) a Rádió- és Televíziószabályzat kiadásáról szóló, többször módosított 7/1973. (XII. 27.) KPM rendelet 6-9. §-ai, valamint a 31-33. §-ai,
o) a helyi rádió és televízió műsorszóró adók frekvenciakijelölésérõl, rádióengedélyezésérõl és üzemeltetési feltételeirõl szóló 18/1993. (VII. 16.) KHVM rendelet, továbbá az ezt módosító 10/1994. (III. 10.) KHVM rendelet 2. §-a,
p) a Magyar Rádióról és a Magyar Televízióról szóló 1047/1974. (IX. 18.) MT határozat, továbbá az ezt módosító 1063/1983. (XII. 29.) MT határozat és 91/1990. (V. 2.) MT rendelet.
 
162. § Az árak megállapításáról szóló, többször módosított 1990. évi LXXXVII. törvény mellékletének "8-11 A Magyar Televízió műsora vételének díja pénzügyminiszter" szövegrésze hatályát veszti.

VISSZA