Az 55 éves Jim Taricanit, az NCB televízió egyik helyi csatornájának, a WJAR-TV-nek a riporterét azért ítélték félévi házi őrizetre, mivel nem volt hajlandó elárulni, kitől kapta a szövetségi nyomozók által titokban készített felvételt, amelyen egy helyi tisztségviselőt vesztegetnek meg.
A bíróság a múlt hónapban első fokon másfél évi börtönre és napi ezer dollár pénzbüntetésre ítélte az újságírót arra hivatkozva, hogy a februárban egy riportban lejátszott felvétel megfoszthatta a vesztegetési botrány résztvevőit az igazságos bírósági eljárástól. A védelem arra hivatkozva fellebbezett, hogy a szívátültetésen átesett újságíró harminc napnál többet nem maradhat otthonához kötve.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet közleményben tiltakozott az ítélet ellen. "Ez a döntés veszélyezteti az amerikaiaknak a tájékozódáshoz való jogát" - hangsúlyozta az RSF. A szervezet szerint még ha Jim Taricani nem is börtönben, hanem otthon tölti le a büntetését, azért bűnhődik, mert újságírói munkáját végezte. "Ha a források titkosságát nem biztosítják az újságírók számára, senki nem fog kényes információkat közölni velük" - szögezi le a RSF, hozzátéve, hogy Taricani esetében a kérdéses forrás saját maga
jelentkezett a bíróságon.
A szervezet felszólítja az amerikai kongresszust, támogassa a november 9-én Christopher Dodd szenátor által benyújtott törvényjavaslatot, amely megtiltaná a szövetségi bíróságoknak, a kongresszusnak és a végrehajtó szerveknek, hogy forrásaik felfedésére kényszerítsék az újságírókat.
Az eset nem egyedi: éppen december 10-én ítélt egy lisszaboni bíróság tizenegy hónapos börtönbüntetésre egy portugál újságírót, aki nem volt hajlandó felfedni egy kábítószer-kereskedelmi ügyről írt cikkének forrását. A büntetés végrehajtását három évre felfüggesztették, az elítélt szabadúszó újságíró azonban fogadkozott, hogy megfellebbezi az ítéletet, mivel az "súlyos és veszélyes példát teremt, s aláássa a sajtószabadságot Portugáliában."
Manso Pretot két évvel ezelőtt tanúként beidézték a bíróságra egy kábítószer-kereskedelemmel vádolt testvérpár ellen folyó perben, ám az újságíró szakmai kötelességére hivatkozva nem volt hajlandó felfedni, ki volt az a rendőrtiszt, akinek az értesüléseit fölhasználva cikket írt az ügyről az Expresso című hetilapban.