A megszokott marketingeszközökkel készített és továbbított reklámüzenetek egyre kevesebb ingert váltanak azokból a - szaknyelven csak Y-generációnak nevezett, főleg a nyolcvanas években született – fiatalokból, akik már születésük pillanatában felkerültek a pelenkagyártók címlistájára. Míg a mai harmincasok annak idején a Nyugat fuvallatának éreztek egy-egy igényesebb televíziós szpotot, a mostani tinédzserek pontosan tudják, mikor akarnak rájuk tukmálni valamit, s le is pereg róluk. A hagyományos keretek között (reklámblokkok, újsághirdetések, óriásplakátok) megjelenített reklámokra már érzéketlenné vált fogyasztókat olyan marketingeszközökkel kell tehát megszólítani, amelyektől nem kapnak a pénztárcájukhoz: ilyen a megszokott reklámhelyek helyett más felületeket használó gerillamarketing és a web által életre hívott vírusmarketing.
Gerilla: majd a fejekben összeáll
Honnan tudjuk, mi gerilla? |
Ha éppen egy szórakozóhely piszoárja előtti ihletett pillanatban jutna eszünkbe elgondolkodni azon, hogy mi is a gerillamarketing, elég a falra vetnünk egy pillantást. A gondosan, keretbe foglalva virító népszerű sörreklám hagyományos indoor btl hirdetés, a pár centivel mellette flegmán a falra tapasztott, online pólóboltot hirdető matrica pedig maga a gerillareklám. |
A fiatalok alkotta kisebb közösségekért és az ingyen reklámért folyó harcban bevetett vírusmarketing célja ugyancsak az, hogy az emberek személyes csatornáikon, önszántukból továbbítsák az üzeneteket. „Olyan vicces üzenetet, küldeményt kell gyártani, amely egy közösség, baráti kör számára értékkel bírhat, így számíthatunk rá, hogy továbbküldik azt” – mondja Bánki Attila, a Grey interaktív ügynökségének munkatársa. Maga a kreatív anyag lehet egy kép, egy film, flash-animáció, egy meglévő reklám vicces, vagy pikáns adoptációja. A fájlt ezt követően informális csatornákra juttatják el: úgynevezett „magvető oldalakra” (vicces képeket-filmeket kínáló gyűjtőszájt), vagy ismerős címlistákra küldhető el az üzenet.
Gerilla, vagy imázsrombolás? |
Hányszor vicces? |
Felmerül a kérdés, hogy hányszor lehet egy poént elsütni. Van, aki szerint az ötletes gerillaakciók csak egy-két alkalommal szólnak nagyot, megkérdezett forrásaink egyike azonban ezt vitatja, mondván: a politikusokat is rendszeresen megdobják tortával, ami minden alkalommal ugyanolyan vicces. |
Nem árt pár szót ejteni a kampányok etikai-jogi vonatkozásairól. A reklámüzenetek célja, hogy üssenek, a célt pedig gyakran csak normaszegéssel sikerül elérni. „A reklámügynök egy bérgyilkos; végrehajtja, amit a megrendelő anyagi és márkaerősség szempontjából kibír” – mondja egyik beszélgetőpartnerünk. A tojásdobáló szőke nők, illetve a medencébe beugráló lányok esetében akár szabálysértési bírságot is maga után vonhat az akció, ezeket a járulékos költségeket azonban magától értetődően belekalkulálják a kampány költségvetésébe. Ugyanez lehet a helyzet a Coca-Cola termékének, a Fantának népszerűsítésekor, a többszázezer példányban kiosztott, rikító színű matricák ugyanis elárasztották a várost, amit ugyancsak szabálysértési eljárás követhet. "Minden egyéb mellett a kampányt szervezőknek különösen ügyelniük kell arra, hogy más munkáját ne tegyék tönkre a poén kedvéért, s ne okozzanak kárt" – mondja Barna Tamás, felidézve, hogy akciójukat a vízipóló mérkőzés megkezdése elé időzítették.
Az etikai kódexek nem kötelező érvényűek, így konkrét bírságot nem, inkább elfordulást és ellenérzéseket válthatnak ki azok a reklámok, amelyek mások érzékenységét sérthetik vagy fájdalmát erősíthetik. A korábban említett autógyár mellett egy sportruházati cég logójával díszített hirdetés is eljátszott az „öngyilkos merénylő” témájával. „Ilyen szintű személyes tragédiákkal visszaélni szerintem ízléstelen, hiszen ezek a kreatívok azzal operálnak, hogy mások szenvedése tőlük messze van” – vélekedik Barna Tamás. Ha ezek valóban cégek által rendelt hirdetések, akkor arra jók lehetnek, hogy egy ismeretlen márkát gyorsan behúzzanak a köztudatba, teszi hozzá, de a pökhendi és arrogáns viselkedés a várttal éppen ellentétes érzelmeket válthat ki.