Tarolnak a sajátmárkás termékek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A megkérdezettek többsége bevásárláskor szinte minden hetedik forintot – megközelítően 300 milliárd forintot - sajátmárkás, azaz a kiskereskedelmi lánc saját logójával ellátott termékre költik. Az olyan termékek körében hódítanak a sajátmárkás termékek, amelyek vásárlásához nem fűződik érzelem - derül ki a GfK Hungária legfrissebb jelentéséből.

Az FMCG (Fast Moving Consumer Goods, azaz Gyorsan Mozgó Fogyasztási Javak) piac közel egyhetedét a sajátmárkás termékek adják. 2000-hez képest 2004-ben megduplázódott a kereskedelmi márkák részesedése a napi fogyasztási cikkek piacain - áll a Kereskedelmi márka analízisek című jelentésben.

„Forró téma” a private label (saját- vagy kereskedelmi márka), hiszen a jelenlegi trendek alapvetően befolyásolják a legtöbb gyártói márka piaci pozícióját és részesedését. A kereskedelmi márkák részesedése a napi fogyasztási cikkek piacain 2000-től kezdődően fokozatosan növekedett, 2000-ben elért részesedésük pedig 2004-re megduplázódott. A GfK becslései szerint a magyar lakosság 2004-ben megközelítően 300 milliárd forintot fordított sajátmárkás termékek vásárlására.

Érdekes képet mutat a sajátmárkás termékek részesedése az egyes termékkategóriákban. A sajátmárkás termékek aránya az úgynevezett alacsony involváltságú termékek - olyan árucikkek, amelyek vásárlásához nem vagy csak kevéssé kötődik érzelem, de vásárlásuk a napi élethez elengedhetetlen - körében a legmagasabb.

Ilyenek például a háztartási papíráruk, a vaníliás cukor, a sütőporok és bizonyos tejipari termékek (sűrített tej, kávé krémesítő, vaj). A sűrített tejek piacának közel négyötödét uralják a sajátmárkás termékek. Meglepő, hogy a tejszínhab-piac 42 százalékát, a vaj, a vajkrém és mélyhűtött zöldségek piacának megközelítően egyharmadát szintén a sajátmárkás termékek teszik ki.