BBC-sztrájk 24 órán át

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Helyi idő szerint hétfőn nulla órakor, az előre bejelentett időben a BBC történetének eddigi legnagyobb tervezett sztrájksorozata, amellyel az érdekképviseletek a világ első számú közszolgálati műsorszolgáltatójánál bejelentett drasztikus leépítések ellen tiltakoznak.

A szakszervezetek az alkalmazottak megszavaztatása után három sztrájknapot jelöltek ki: az első, 24 órás akció hétfőn kezdődött, a második május 31-én, a harmadik június 1-jén lesz, vagyis akkor a BBC-t 48 órás folyamatos sztrájk fogja sújtani.

Brit idő szerint hétfőn nulla óra után – közép-európai idő szerint hajnali 1 óra után – a sztrájkból egyelőre annyi volt érzékelhető, hogy megszűnt a csak Nagy-Britanniában fogható BBC-hírtévé, a BBC News 24 élő adása, helyette a Nagy-Britanniában nem sugárzott, csak külföldön nézhető nemzetközi hírtelevízió, a BBC World műsora jelent meg, az sem élőben, hanem a képernyőn látható felirat szerint felvételről.

A BBC Radio 4, a főleg hír- és közéleti műsorokat sugárzó fő rádióállomás leadta az éjféli híreket, a hírperiódus vége felé, kommentár nélkül megemlítve, hogy megkezdődött a sztrájk.

A szakszervezetek szerint a munkabeszüntetés jórészt a hétfői napközbeni fő hírműsorokat fogja sújtani. Az érdekképviseletek azzal számolnak, hogy a nap folyamán a 27 ezer fős munkatársi gárdából 11 ezren vesznek részt az akcióban.

A BBC stúdiói előtt az előzetes bejelentés szerint sztrájkőrség ügyel a sztrájk hatékonyságára.

Az érdekképviseletek azonban már a múlt héten jelezték, hogy további sztrájknapok bejelentése várható, vagyis az újabb munkabeszüntetések érinthetik például a június 20-án kezdődő wimbledoni tenisztorna közvetítését.

A sztrájkok bejelentésének előzményeként – még decemberben, majd március végén ismét – igen jelentős, összességében 3780 fős, vagyis a munkatársi gárda 14 százalékát érintő, megtakarítási célokkal indokolt leépítési tervet jelentett be a BBC vezérigazgatója.