A diplomásokat érdekelte leginkább Gyurcsány

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az RTL Klub megbízásából telefonos közvélemény-kutatást végzett múlt hét szerdán este közvetített „Szóváltás a Miniszterelnökkel” című műsor nézői körében a TÁRKI. A kutatás célja a műsor fogadtatásának feltérképezése volt. Íme a kutatás főbb eredményei.

A „Szóváltás a Miniszterelnökkel” című műsort a lakossági átlagnál valamivel nagyobb arányban nézték a városi diplomások, de a többi társadalmi csoportban is jelentős volt a nézői arány - áll az RTL Klub hozzánk eljutatott közleményében. A műsor kérdezőinek, és kérdéseinek szelektálása megfelelt a nézők igényeinek. Úgy érezték, hogy lényeges, az ország problémáit jól reprezentáló kérdések hangoztak el.

A nézők a műsorvezetőt alapvetően felkészültnek, politikailag elfogulatlannak, és szimpatikusnak találták. A műsorról a nézők általános véleménye az, hogy újszerű, és jobb, mint a többi politikai műsor. A műsor a nézők minden rétegének tetszett, elsöprő többségük legközelebb is megnézne egy ilyen műsort - derül ki a kutatásból.

A kutatás adatai szerint a műsor kérdezőinek, és kérdéseinek szelektálása megfelelt a nézők igényeinek. Úgy érezték, hogy lényeges, az ország problémáit jól reprezentáló kérdések hangoztak el. A nézők háromnegyede szerint lényeges, az ország problémáit jól reprezentáló kérdéseket tettek fel a műsorba behívott emberek. Ez a vélemény egyetlen háttérváltozóval sem mutat lényeges összefüggést, tehát a nézők társadalmi-demográfiai csoport hovatartozástól, és pártpreferenciától függetlenül azonos mértékben ítélték meg a kérdéseket.

A műsorvezető megítélése kapcsán az az eredmény született, hogy a nézők a műsorvezetőt alapvetően felkészültnek, politikailag elfogulatlannak, és szimpatikusnak találták. Közel kétharmaduk látta úgy, hogy a műsorvezető teljes mértékben felkészült volt, harmaduk szerint voltak a felkészültségében hiányosságok, és csak 2 százalékuk nem tartotta őt felkészültnek. A nézők a műsorvezető felkészültségét társadalmi-demográfiai jellemzőktől, és politikai preferenciától függetlenül, azonos módon ítélték meg.

Azoktól, akik újszerűnek látták, azt is megkérdezték a kutatók, hogy újszerűségében jobb, vagy rosszabb volt, mint a többi politikai műsor. Elsöprő többségük szerint jobb volt, negatív véleményt csupán töredékük mondott. Minél fiatalabb valaki, és minél magasabb az iskolai végzettsége, annál nagyobb valószínűséggel értékelte a műsorvezető munkáját elfogulatlannak. Ennek elsősorban az az oka, hogy körükben az átlagosnál kevesebben voltak olyanok, akik nem tudtak érdemi választ adni erre a kérdésre.

A nézők pártpreferenciája csak kis mértékű kapcsolatot mutat a műsorvezető politikai elfogultságának, vagy elfogulatlanságának megítélésében. Ezek a vélemények a társadalmi-demográfiai jellemzőkkel nincsenek kapcsolatban, a politikai beállítódással viszont enyhe összefüggést mutatnak. Az MSZP szavazótáborához tartozó nézők közül az átlagosnál többen (74 százalék) mondták, hogy a műsor nemcsak újszerű, de jobb is volt, mint a többi politikai műsor.

A különböző életkorú, iskolai végzettségű nézőknek, valamint a falusiaknak és a városiaknak (kis-, és nagyvárosiaknak) is szinte azonos arányban válaszolták azt, hogy legközelebb is megnéznének egy ilyen műsort. Az MSZP szavazótáborához tartozó nézők  közül szinte mindenki (98 százalék) megnézne legközelebb is egy ilyen műsort, de még a FIDESZ szavazói elsöprő többsége (87 százalék) is igenlő választ adott erre a kérdésre.