Hiába kiáltották ki a sajtószabadságot 1989-1990 körül az akkor átalakuló kelet-közép-európai országokban, "mégis sajátos, sajtószabadság-deficites állapotban vagyunk" - mondta Bajomi-Lázár Péter, a Sajtószabadság Központ munkatársa, a "Televíziózás Európában: a szabályozás, a médiapolitika és a függetlenség kérdései" című nemzetközi kutatás eredményeit ismertetve.
A médiakutató szerint az intézményrendszer működésének problémáiból következik a "sajtószabadság-deficites" állapot, akkor annak átalakításával lehet javítani a helyzeten.
Ennek lehetőségeiről szólva Bajomi-Lázár úgy ítélte meg, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) politikai ellenőrző szerepét csökkenteni kellene. A testület tagjait nem szabadna újraválasztani, depolitizálni kellene a műsorszolgáltatási engedélyek kiadását, enyhíteni kellene a tartalomszabályozás szigorán, szükség lenne a közszolgálati csatornák finanszírozásának reformjára, valamint a médiatörvénybe bele kellene kerülnie a digitalizációnak.
A Nyílt Társadalom Intézet (Open Society Institute, OSI) EU Monitorozási és Érdekképviseleti Programja az OSI Network Media Programjával együttműködve húsz európai országban - köztük Magyarországon - végezte a kutatást, amelynek célja az európai televíziózás helyzetének és szabályozásának áttekintése volt. A kutatás eredményeit több kötetben tették közzé. A magyar országjelentést Bajomi-Lázár Péter készítette a Független Médiaközponttal együttműködve.
„Sajtószabadság-deficites állapotban vagyunk”
Utolsó frissítés:
Mielőbb módosítani kellene a médiatörvényt, amely jelenlegi formájában intézményesíti a médiumok feletti politikai ellenőrzést, viszont nem biztosítja azok sokszínűségét és függetlenségét - összegezte Bajomi-Lázár Péter médiakutató egy nemzetközi kutatás Magyarországra vonatkozó következtetéseit.