Saul éve: 2015 a kultúrában

Saul éve: 2015 a kultúrában

Utolsó frissítés:

Fülöp Máté (szerkesztő) Szerző:

Tetszett a cikk?

Díjeső és további jelölések a Saul fia című magyar filmre, írói sikerek és fájdalmak, meghökkentő produkciók és kiállítások itthon és a nagyvilágban. Ez volt 2015 a kultúrában.

Nemes Jeles László a cannes-i filmfesztiválon, ahol május 24-én a Zsűri Nagydíját nyerte el a Saul fia című filmje. Az alkotás rendkívüli fogadtatása miatt már korábban esélyesnek számított, ekkora sikert azonban utoljára 1984-ben ért el magyar alkotás.
Egy látogató a Magyar Fotográfusok Házában, a ''Hátraarc'' című kiállításon. Hermann Ildi képei a Saul fia forgatása alatt készültek. Közben a rendező, Nemes Jeles László újabb sikereket könyvelhetett el: a New York-i Filmkritikusok Egyesülete a Saul fiát szavazta meg az év legjobb elsőfilmjének, a legjobb külföldi film díját pedig a Los Angeles-i Filmkritikusok Szövetsége ítélte meg számára. November 24-én bejelentették, hogy az Independent Spirit Awards, az Egyesült Államok és egyben a világ legnagyobb függetlenfilmes díjátadójának jelöltjei között a legjobb nemzetközi film kategóriájában a Saul fia is jelölést kapott.
Robert Capa ''A milicista halála'' című fotóját megörökítő szobor a budapesti Széchenyi téren ez év októberében. Az 1936-os fénykép alapján készült 7,5 méter magas és 4 tonna súlyú szobor nem az első ideiglenes köztéri gigaalkotása Hervé-Loránthnak: tavaly ugyanitt állította ki a ''Feltépve'' című kompozícióját.
Robbie Williams adott koncertet augusztus 10-én, a Sziget fesztivál mínusz egyedik napján. Bár az énekes igazi fénykora bő évtizeddel ezelőtt volt, elsősorban a régi nagy slágereire és különböző feldolgozásokra épülő koncertje az egyik legerősebb nap volt a fesztivál történetében.
Az orosz pavilon''emberfeletti'' installációja májusban, a Velencei Nemzetközi Művészeti Biennálén.
Néhány várossal arrébb, a Milánóban rendezett világkiállításon Szőcs Géza a sámándobot idéző magyar pavilon előtt. A kormánybiztos szerint a látogatók tetszését elnyerte a pavilon, ugyanakkor még az épület eredeti tervezői is tiltakoztak a végül megépített változat miatt.
A Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnökeinek arcképei az elnöki tárgyaló falán. Az akadémia több rendezvénnyel ünnepli 150 éves épületének jubileumát, és ez alkalomból mi is körbejárhattuk a patinás épület rejtett zugait. Radnóti, Ady vagy Arany féltve őrzött kéziratai mellett még egy halotti maszkra, és egy titkos, de annál impozánsabb kilátóra is bukkantunk.
A Szépművészeti Múzeum utolsó órái február 14-én. A Liget-projekthez is kapcsolódó felújítás miatt 2018 márciusáig lakat kerül a múzeumra, ezért az utolsó hétvégén kétnapos programsorozat várta a látogatókat.
Molnár Vera Párizsban élő magyar festő és grafikus ''Pink et Rouge'' című alkotása a művész ''(Un)Ordnung. (Des)Ordre (Rend{etlenség})'' című zürichi kiállításán.
Júniusban Robert Capa ritkán látható színes képeiből nyílt kiállítás a művész nevét viselő budapesti Kortárs Fotográfiai Központban. A ''Capa in Color'' John G. Morris 1944-ben, a normandiai partraszálláskor készült képeit is bemutatta.
''Fényképezte Zsigmond Vilmos'' címmel nyílt fotókiállítás áprilisban, a megnyitón maga az Oscar-díjas operatőr volt a tárlatvezető.
Az egyik alkotás a Nicolas Schöffer munkásságát bemutató retrospektív kiállítás októberi sajtóbejárásán a Műcsarnokban. A kibernetikus képzőművészet atyjának tartott, magyar származású képzőművész munkái január 31-ig tekinthetőek meg.
Kossuth Lajos íróasztalának beállítása ''A magyar törvényhozás ezer éve'' című állandó tárlat megnyitójára, amely az újraalapított Országgyűlési Múzeumban az Országház Látogatóközpontjában található.
A ''Magyar cirkuszcsillagok'' címet viselő műsorban történetesen egy ecuadori vendégművész, Cesar Pindo. A kígyóember produkciója a Fővárosi Nagycirkusz repertoárján szerepel.
Ady Endre Májusi zápor után című versének 1908-as kézirata az Országos Széchényi Könyvtárban. A relikviát Diósady Levente, az Ady család egyik Kanadában élő leszármazottja adományozta a könyvtárnak. Az elveszettnek hitt kéziratot a Múzeumok éjszakája programsorozat keretében mutatták be júniusban.
Esterházy Péter író a Vallai Péter Kortárs Előadó-művészeti Fesztivál februári megnyitóján az RS9 Színházban. A kortárs magyar irodalom egyik legfontosabb alakja ősszel a göteborgi könyvvásárra írt levelében jelentette be, hogy súlyos beteg: hasnyálmirigyrákkal küzd.
Krasznahorkai László nyerte el idén a Nemzetközi Man Booker-díjat. Az elismerést olyan élő alkotó kaphatja meg, aki vagy angol nyelven ír, vagy munkái többnyire hozzáférhetőek angolul.
Színházak éjszakája: jelenet Giuseppe Verdi Otellójából az Operaház előtt felállított színpadon. A programon 25 fővárosi színház várta rendhagyó produkciókkal, interaktív programokkal a közönséget, 61 helyszínen több száz előadás engedett betekintést a színházak világába.
Csemer Boglárka ''Boggie'' a 60. Eurovíziós Dalverseny döntőjének próbáján május 22-én Bécsben. A versenyt végül a svéd Mans Zelmerlöw nyerte Heroes című dalával. Boggie Wars for Nothing című száma a 20. lett.
Birodalmi rohamosztagos a Bécsben rendezett Star Wars Identities című kiállításon, egy nappal az új epizód bemutatása előtt. A hozzáértő rajongóból Star Wars-rendezővé vált J.J. Abrams filmjében a trilógia első két bemutatott darabjának receptjeire épít, kalandos, akciódús, izgalmas történetet mutat be okos humorral és elképesztő látvánnyal. A visszatérő színészek és az új hősök egyaránt kitesznek magukért, új legendák születtek.
Elkelt Claude Monet ''Le Grand Canal'' című képe egy londoni aukción. A korábban a brit National Galleryt ékesítő festmény 23,67 millió fontért (kb. 9,7 milliárd forint) kelt el. Az árverésen Monet további négy alkotása talált új gazdára, az öt festményért összesen 55,74 millió fontot, azaz mintegy 22,8 milliárd forintot fizettek.
Vendégekkel teli táncterem az 59. bécsi Operabálon februárban.
Társastánc egy pekingi bevásárlóközpontban júniusban.
Látogatók egy labirintusban a 31. Nemzetközi Jég- és Hófesztiválon, amelyet januárban a kínai Harbinban rendeztek meg.
Látkép Banksy ''lehangoló parkjában'' Weston-super-Mare-ben, Bristol közelében. Az élményeket szeptemberig öt héten át gyűjthették az érdeklődők: bunkó dolgozók, játék a menekültekkel teli hajón, lepukkant kastély, szakadt óriáskerék nyújtott felejthetetlen emlékeket.
Afgán nő és művei a nyugat-afganisztáni Heratban.
Látogatók a Mexikóvárosban felépített Soumaya Múzeumnál. A múzeum a világ egyik leggazdagabb embere, Carlos Slim megbízásából készült, nevét pedig elhunyt felesége után kapta.
Balerinák a ''Giselle'' című balett júliusi főpróbájának szünetében az első bemutató előtt a dél-afrikai Johannesburgban.
Próbababák a New York-i Art and Design Múzeumban, Ralp Pucci: ''The Art of the Mannequin'' kiállításán.
''A 26. pártkongresszus határozatainak végrehajtása'' című kép előtt. A moszkvai Tretyakov Galéria Hiperrealizmus – Amikor a valóság illúzióvá válik címmel rendezett kiállítást.
Jelenet az ''Ének az esőben'' próbáján, márciusban a párizsi Chatelet színházban.
Szökőkutat díszítenek fel műanyag gömbbe zárt luficápákkal áprilisban Nizzában.
Az Alvin Ailey American Dance Theater egyik tagja a ''Hissy Fits'' című darabjuk New York-i főpróbáján.
Az oroszlán tánca egy hongkongi étteremben február 23-án a holdújév alkalmából.
Frank Gehry kanadai képzőművész ''A hal'' című alkotása az áprilisi milánói művészeti triennálén.
Az Euregio alpesi kürtegyüttes játéka a havasi pásztorok védőszentjének, Szent Jakabnak tiszteletére a Fellhorn-csúcson, a németországi Oberstdorf közelében.
Látogató Andy Warhol amerikai képzőművész ''Szél'' című installációja előtt a párizsi Modern Művészetek Múzeumában.
A francia Charles Petillon ''Szívverés'' elnevezésű műalkotásának léggömbjei a londoni Covent Garden Market épületében augusztus 27-én. Az alkotás százezer fehér léggömbből áll, hossza ötvennégy, szélessége tizenkét méter.

Kövessenek minket a Facebookon is!

Hozzászólások