Az egyházat valamelyik megyei bíróságnak vagy a Fővárosi Bíróságnak nyilvántartásba kell vennie, ha az alapítók néhány egyszerű feltételnek eleget tesznek. Az egyházat először is legalább száz személynek meg kell alapítania, a tagoknak el kell fogadniuk egy alapszabályt, meg kell választaniuk néhány tisztségviselőt az ügyintéző és képviseleti szervekbe (ezek egyike lehet a híres Jedi-tanács, a másikra ki kell találni valami más, hangzatos elnevezést), és minden alapítónak nyilatkoznia kell arról, hogy az egyház létrehozásának célja nem törvénybeütköző. A történteket érdemes jól dokumentálni (jegyzőkönyv, nyilatkozatok és így tovább), nehogy később a bíróság formai okokból az alapító gyűlés megismétlését írja elő.
Az egyháznak az a tisztségviselője, aki a szervezet képviseletére jogosult - esetünkben tehát a magyar Yoda - ezután már viheti is az iratokat a bíróságra, hogy az 60 napos határidővel döntsön a nyilvántartásba vételről. Ezt a bíróság csak abban az esetben tagadhatja meg, ha formai hiba csúszott az alapítás folyamatába, vagy ha az egyház nem felel meg a fentebb idézett 8. paragrafusban foglaltaknak. Erre a paragrafusra érdemes kiemelt figyelmet fordítaniuk a jövő egyházalapítóinak, mert egy, a kákán is csomót kereső bíró esetleg vitathatná a jedik tevékenységének vallási jellegét - hasonlóra a magyar joggyakorlatban volt már példa. Sajnos jogrendszerünk nem ad kapaszkodót a tekintetben, hogy mi minősül vallásnak vagy vallási tevékenységnek, és ez a joghézag igen széles teret enged a bírói mérlegelésnek; a lelkes Jedi-alapítók gyakorlatilag ezen az egy banánhéjon csúszhatnak el. Ha mégis biztosra akarnak menni, érdemes hitvallásukat, dogmatikájukat - a bíróság ilyen irányú megkeresése esetén - úgy jellemezniük, hogy azok minél jobban hasonlítsanak a "történelmi" egyházakéra. Az Erőt az Úrral azonosítva például minden bizonnyal garantált a siker.
Pozitív elbírálás esetén a Jedi Egyház tehát hivatalos státuszra tesz szert. A jedik ezután szabadon és büszkén, a hagyományos egyházakéhoz hasonló szervezeti keretek között gyakorolhatják ősi hitüket. Téved viszont, aki azt hiszi, hogy az egyházak a bejegyzéssel automatikusan jutnak gazdasági előnyökhöz: egy kis létszámú, fiatal felekezet gyakorlatilag csak a helyi adók megfizetése alól mentesülhet, még a személyi jövedelemadó úgynevezett második 1%-át is csak harminc évnyi bejegyzett működés után juttathatják el hozzá hívei. Az állam egyetlen - esetünkben elég paradox - módon biztosítana kivételezett helyzetet a Jedi-egyház felkent papjainak, a Jedi-lovagoknak: a honvédelmi törvény szerint a nyilvántartásba vett egyházak lelkészei mentesülnek a sorkatonai szolgálat alól. Ha ezt a tényt összevetjük a Star Wars-rajongók nemi és korösszetételével, tulajdonképpen csodálkozhatunk, hogy az egyház még nem jött létre.