Az utóbbi években először hangzott el hivatalos indoklásként, hogy az Irak elleni esetleges háborúhoz felvonuló koalíciós hajók biztonságának védelmében hajtottak végre légitámadást egy iraki katonai berendezés ellen. Egyelőre nem ismeretes, milyen károkat okozott az amerikai légitámadás.
Amerikai és brit gépek számtalanszor mértek csapásokat iraki katonai berendezésekre az ország déli részén levő repüléstilalmi övezetben, de eddig csak az iraki légvédelem létesítményei voltak a célpontok. Az eddigi csapásokat azzal indokolták amerikai és brit részről, hogy a berendezések fenyegették a tilalom megtartását ellenőrző, járőröző amerikai és brit gépeket.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azért hozta létre az 1991-es Öböl-háború után a repüléstilalmi övezetet az arab ország déli részén, hogy védje Bagdad légierejének támadásaitól az ott élő síitákat, akik az Öböl-háborúban felkeltek Szaddám Huszein rendszere ellen. Bagdad szerint azonban az övezet létrehozása önkényes, tehát törvénytelen, mert Washington és London nem kapott felhatalmazást az ENSZ-től a létrehozására. (MTI)
Hadihajók védelmében bombáztak iraki rakétaállásokat
Utolsó frissítés:
Amerikai harci repülőgépek hétfőn csapást mértek egy iraki rakétaindító-állásra Bászra közelében, mert a hajók ellen bevethető rakéták indítására alkalmas berendezés a Pentagon szerint veszélyt jelentett a Perzsa-öböl északi részén tartózkodó amerikai és brit hadihajókra. 1991 óta ez az első alkalom, hogy nem csak az iraki repüléstilalmi zónát megszegő repülőkre lőtt az amerikai hadsereg.