Az elnök a kongresszus két háza előtt tartott évértékelő beszédében felkérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy február 5-én üljön össze és hallgassa meg Colin Powell külügyminisztert, aki amerikai hírszerzési értesülések alapján tájékoztatni fogja a testületet Irak fegyvergyártási programjairól. Bush azonban értésre adta, hogy elszánta magát Irak lefegyverzésére az ENSZ támogatása nélkül is. "Konzultálni fogunk, de ne legyen félreértés: ha Szaddám Huszein nem szerel le teljesen, népünk biztonsága és a világbéke érdekében egy koalíciót vezetve fogjuk őt leszerelni." Az elnök bírálta bírálóit, akik azt mondják, "addig ne cselekedjünk, amíg nincs közvetlen fenyegetés". "Mióta jelentik be a terroristák és zsarnokok szándékaikat, figyelmeztetnek minket udvariasan, mielőtt lecsapnának?" - kérdezte az elnök, utalva arra, hogy a hírszerzési források, valamint elfogott terroristák vallomásának tanúsága szerint Szaddám Huszein terroristákat támogat és oltalmaz, köztük az al-Kaida terrorhálózat tagjait. Bush beszédében azt üzente a Perzsa-öböl térségében gyülekező amerikai erőknek, hogy sorsdöntő órák előtt állhatnak.
Az ellenzéki Demokrata Párt szerint az amerikai elnöknek többet kell tennie annak érdekében, hogy meggyőzze a világot az Irak elleni háború jogosultságáról. George Bush elnök beszédére a hivatalos demokrata válaszbeszédet Gary Locke, Washington állam kormányzója mondta el. A politikus szerint a demokraták is támogatják az elnök Irak leszerelésére irányuló törekvéseit, de úgy vélik: folytatni kell az együttműködést a szövetségesekkel, és meg kell győzni a világot arról, hogy Szaddám Huszein nem egyedül csak Amerika gondja, hanem az egész világé.
A New York Times napilap szerdai száma úgy vélte, hogy az elnök nem szolgált füstölgő pisztollyal, csak ködösen célozgatott Szaddám Huszein és az al-Kaida terrorhálózat kapcsolataira. Az elnök csapata a félelem gerjesztésével akarja felvillanyozni a közvéleményt, vagyis úgy, hogy Szaddám Huszeint összeboronálja szeptember 11-vel és Hitlerként ábrázolja, aki - Andy Card fehér házi stábfőnök szavai szerint - holokauszttal fenyegetheti a világot - írja a lap.
Bush elnök beszédében az iraki konfliktus mellett kitért a nukleáris programot folytató Észak-Korea ügyére, valamint az amerikai gazdaság helyzetére is. Az elnök tíz év alatt összesen 400 milliárd dolláros többletkiadást jelentett be a nyugdíjasok egészségbiztosítási rendszerének reformjára és a következő öt évre 15 milliárd dollárnyi pluszpénzt helyezett kilátásba az AIDS elleni küzdelemre. (MTI)