Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Észak-Korea: súlyos légi incidens a Japán-tenger felett
Utolsó frissítés:
Szerző:hvg.hu
szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Észak-koreai vadászgépek vasárnap közrefogtak és kísértek egy amerikai felderítőgépet a Japán-tenger felett. Phenjan egy nappal korábban azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy fokozza a kémrepülőgépek tevékenységét a háborús készülődés jegyében. Ezt az incidenst szakértők az első, közvetlen ellenséges megnyilvánulásnak tartják Észak-Korea részéről 1969 óta.
Négy észak-koreai vadászgép vasárnap közrefogott és 22 percen át kísért egy "rutinküldetésen" levő, RC-135S típusú amerikai felderítőgépet a Japán-tenger felett - közölte hétfőn a Pentagon szóvivője. Az egyik észak-koreai gép a célpont azonosító radarjával befogta az amerikai gépet, ami levegő-levegő rakétával való támadási szándéknak vagy azzal való fenyegetésnek a jeleként értelmezhető. Az RC-135S végül sértetlenül visszatért a Japánban levő Kadena légi bázisra. A Pentagon szóvivője nem közölte, hogy hányan tartózkodtak az RC-135S fedélzetén, amely a Boeing 707-es utasszállító módosított változata. A személyzet általában 17 fő a két pilótával együtt. Washingtoni közlés szerint az Egyesült Államok hivatalosan tiltakozni fog az incidens miatt. Az ügyben konzultációk folynak Dél-Koreával és más szövetségesekkel. Az Egyesült Államoknak nincsenek diplomáciai kapcsolatai Észak-Koreával. Phenjan szombaton azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy fokozza a kémrepülőgépek tevékenységét a háborús készülődés jegyében. Amerikai védelmi tisztségviselők szerint az incidens az első, közvetlen ellenséges megnyilvánulás Észak-Korea részéről 1969 áprilisa óta, amikor MiG-17-es vadászgépek lelőtték az amerikai haditengerészet EC-121 típusú felderítő gépét a Japán-tenger felett.