USA: olimpiai bajnokok is érintettek egy doppingbotrányban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) mielőbb szeretné megismerni azokat a dokumentumokat, amelyeket Wade Exum, az Egyesült Államok Olimpiai Bizottságának (USOC) egykori doppingügyekben illetékes főellenőre adott át a Sports Illustrated című lapnak. Exum szerint a múltban több amerikai világklasszis - köztük Carl Lewis kilencszeres olimpiai bajnok - szervezetében mutattak ki tiltott szereket, mégsem büntették meg őket. Az Egyesült Államok Atlétikai Szövetsége (USATF) alaptalannak nevezte a vádakat.

A 30 ezer oldalas anyag legfontosabb részeit a magazin a hétfői számában kívánja megjelentetni. Exum, aki 1991-től 2000-ig állt a USOC alkalmazásában, kijelentette, hogy a doppingoláson ért több mint száz versenyző 1988 és 2000 között 19 érmet szerzett az ötkarikás játékokon. A legnagyobb név a listán a kilencszeres olimpiai bajnok Carl Lewisé. Exum szerint a legendás atléta az 1988-as szöuli játékok előtt háromszor szedett különféle tiltott szereket. Először kizárták a válogatottból, majd a fellebbezés után mégis engedélyt kapott az indulásra. Lewis távolugrásban, majd -miután kanadai riválisát, Ben Johnsont doppingolás miatt kizárták - 100 méteren is aranyérmes lett. A dokumentum említést tesz Lewis edzőpartneréről, a Szöulban 200 méteren első Joe DeLoachról, valamint a 400 gáton győztes Andre Phillipsről is. A teniszező Mary-Joe Fernandez állítólag 1992-ben csalt pszeudoefedrinnel, s mivel nem tiltották el, részt vehetett a barcelonai olimpián, ahol arany- és bronzérmet szerzett.
Az Egyesült Államok Atlétikai Szövetsége (USATF) alaptalannak nevezte a vádakat. Joe Douglas, Lewis menedzsere is kijelentette, hogy védence soha nem használt tiltott szert. Richard Pound, a WADA elnöke, aki korábban többször bírálta a USATF-t a doppingvizsgálatok területén mutatott engedékenységéért, szeretné megkapni a teljes kompromittáló anyagot. „Minél többet tudunk az ügyről, annál jobb” - szögezte le. (MTI)