Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Alabama: eltávolították a tízparancsolatot a bíróság előcsarnokából
Utolsó frissítés:
Szerző:hvg.hu
szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Az amerikai állam és az egyház viszonyát érintő, hetek óta tartó vita után szerdán eltávolították a Tízparancsolatot ábrázoló szobrot a montgomeryi bíróság épületének előcsarnokából. Az illetékes szövetségi bíróság az állammal szembeni engedetlenséggel, illetve a törvény többrendbeli megsértésével vádolt alabamai legfelsőbb bírót, Roy Moore-t felfüggesztette hivatalából.
A végleges döntést indulatos vita és hosszú bírósági csatározások előzték meg. A több mint kéttonnás gránit szobrot két évvel ezelőtt az alabamai legfelsőbb bíró, Roy Moore utasítását követően a bíróság előcsarnokában helyezték el. A közelmúltban azonban egy szövetségi bíróság azt a döntést hozta, hogy a szobrot el kell távolítani, mert az megsérti az alkotmányt, amely tiltja vallási témájú szobrok és egyéb emlékművek felállítását kormányhivatalokban. A bírósági huzavona jelentősen megosztotta Montgomery lakosságát. Napok óta több száz hivő tüntetett a bíróság épülete előtt, tiltakozva a Tízparancsolatot ábrázoló szobor eltávolítása ellen. Értesülések szerint a szobor az épületben maradt, csak "eldugták" az érdeklődök szeme elől. Alabama állam eddigi legfelsőbb bírája a szobrot védelmezve mindeddig arra hivatkozott: senki nem vonhatja kétségbe, hogy a Tízparancsolat az amerikai jogrendszer erkölcsi alapja. Roy Moore fellebbezett az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához, keresetét azonban elutasították. (MTI)