Fazekas kizárásával Kővágó Zoltán ezüstérmes

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kizárták az athéni olimpiáról és megfosztották aranyérmétől a diszkoszvetésben hétfőn első helyen végzett, doppinggyanúba került Fazekas Róbertet.

"A NOB végrehajtó bizottsága arról értesítette a magyar csapat vezetését, hogy Fazekas Róbertet kizárták az olimpiáról, akkreditálását visszavonták. Ezt követően pedig majd felszólítják a nemzetközi szövetséget, hogy változtassa meg az eredményt." - tudatta Gyulai István. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) főtitkára megerősítette: Fazekas kizárása azt jelenti, hogy az eredetileg második, litván Virgilijus Alekna lesz az arany-, a harmadik Kővágó Zoltán az ezüst- és a negyedik észt Aleksander Tammert a bronzérmes.



A versenyző a doppingvizsgálaton nem tudott megfelelő mennyiségű mintát leadni - mondta korábban Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség főtitkára. "A verseny utáni vizsgálaton Fazekas elkezdte leadni a mintát, de közben az ellenőrzést végző illetékesek olyan zavaró közelségbe mentek hozzá, ehhez egyébként joguk van, hogy leblokkolt és nem tudta folytatni" - mondta Gyulai. - "A huzavona eltartott hajnali három óráig, amikor Fazekas azt mondta, hogy fáradt, rosszul van, s elment lefeküdni. A kérdés az, hogy a doppingellenőrök hajlandók-e a rendelkezésre álló kis mennyiséget, ami egyharmada a minimálisan előírtnak, elfogadni vagy akár kielemezni."



Vad Dezső, a MOB sajtófőnöke elmondta, hogy a doppingellenőrök a mintaadás során a magyar atléta "nemi szervét fogdosták és a hátsójában turkáltak, hogy valamilyen csalás nyomaira bukkanjanak". Ezek után távozott - Pikó Károly keretorvos figyelmeztetése ellenére - hajnali három órakor a helyszínről Fazekas. Vad még hozzátette, hogy a vizsgálati helyszín idő előtti elhagyása minősülhet doppingesetnek, de az is elképzelhető, hogy a fegyelmi bizottság méltányos lesz, például ha a magyar illetékeseknek sikerül bebizonyítaniuk, hogy Fazekassal durván bántak. A NOB mai, több órás megbeszélésen a manipuláció gyanúja nem merült fel, pozitív tesztről nem esett szó. A sajtófőnök ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a NOB végrehajtó bizottságának döntése ellen fellebbezésnek helye nincs, elmarasztalás esetén azonban a versenyző jogorvoslatért a svájci székhelyű nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulhat.



Fazekas esetét a görög MEGA televízió hozta nyilvánosságra. A dpa német hírügynökség ezt követően azt írta, hogy a 29 éves Európa-bajnok a sajátja helyett idegen vizeletet próbált meg leadni a szűrésen, amelyet egy kis műanyag flakonban vitt magával, s ha ez beigazolódik, elvehetik az aranyérmét, és kétéves eltiltással sújthatják. A Reuters és az AFP jelentése is arról szólt, hogy a magyar atléta megpróbálta manipulálni a mintát. A doppingellenőrzés után általában 24 órán belül adnak tájékoztatást a negatív, 36 órán belül a pozitív eredményről.



(MTI)