A The Times is összezsugorodott

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mától oda a több mint kétszáz éves hagyomány: lepedőméret helyett kizárólag tabloid-formátumban jelenik meg a legpatinásabb brit napilap, a The Times.

A döntéssel még jobban elmosódik az eddig meglehetősen éles határvonal a brit írott sajtó "minőségi" és bulvárlapjai között, amelyeket a tartalom és a nyelvezet mellett fizikailag is jól meg lehetett egymástól különböztetni, pusztán az újságok mérete alapján. Ez annyira jellemző különbség volt eddig a két kategória között, hogy gyűjtőnevüket is erről kapták: a nem bulvárjellegű, "komoly" lapokat illette ablaknyi szélességűre nyitható méretük alapján a "broadsheet" megjelölés, a kisebb alakú bulvárlapok általános megnevezése pedig "tabloid".



A hagyományos brit újságírás etalonjának tekintett, 216 éve megjelenő konzervatív The Times, amely jelenleg Rupert Murdoch médiabirodalmának része, mindazonáltal kínosan óvakodik attól, hogy új formátumát tabloidnak minősítse; ezt meghagyja ugyanazon kiadóhoz tartozó lapjának, a híres-hírhedt, ízig-vérig bulvár The Sunnak. A mini-Times hivatalos méretmegjelölése a "compact".



A lap már tavaly november óta kísérletezik a formátummal; éppen egy évig egymás mellett létezett a két különböző méret, és ez alatt az idő alatt 4,5 százalékkal nőtt a forgalom.



Az ötlet mindazonáltal nem a The Times szerkesztőségében született meg: a liberális The Independent, amelynek példányszáma már évek óta hanyatlott, még előbb találta ki az új formátumot, és amióta csak ilyen alakban kapható, 20 százalékkal nőtt az értékesítése.



A példa mindazonáltal nem nagyon ragadós. A minőségi kategória olyan zászlóshajói, mint az igen patinás, konzervatív The Daily Telegraph, a baloldali The Guardian és a liberális irányzatú üzleti napilap, a Financial Times egyelőre kitartanak a hagyományos formátum mellett.

(MTI)