A nagy márkák olimpiája Amerikában

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Atlanta városáról kiderült, hogy nem igazán alkalmas ilyen nagyszabású esemény megrendezésére, a közlekedés csődöt mondott, elviselhetetlen meleg uralkodott, ráadásul a versenyek sem voltak túlságosan lelkesítőek.


Michael Johnson (az élen) egyéni technikája
Természetesen már a barcelonai záróünnepségen minden idők legnagyobb olimpiájaként emlegették a Centenáriumi Játékokat, azaz az Atlantában megrendezett 1996-os olimpiát, valójában azonban szó sincs ilyesmiről. A sporteseményt túlságosan alárendelték a kereskedelmi szempontoknak, az ember úgy érezhette, hogy még levegőt sem vehet ingyen, ugyanakkor a terrorizmus ellen meghirdetett harc miatt rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be – ráadásul teljesen hatástalanul, hiszen egy házi készítésű bomba robbanása két ember életét követelte az olimpiai parkban.

Az atlétika nimbuszát Michael Johnson mentette meg. Az amerikai vágtázó duplázott 200-on és 400-on, ráadásul a rövidebb távon 19,32 másodpercre javította Mennea világcsúcsát. (Az ötödik olimpiáján résztvevő olasz sprinter is indult a versenyen.) Johnson futása a közönség soraiból nézve kissé mókásnak tűnhetett, mert leginkább egy döcögő katonára emlékeztetett, de teste duzzadt az erőtől, és nyugodtan említhetjük őt a legnagyobb atléták között.

Carl Lewis ismét megnyerte a távolugrást, így kilencedik aranyát gyűjtötte be, akárcsak annak idején Paavo Nurmi. A hétpróbában a szíriai Ghada Shouaa nyert, az 5000 méteren pedig a kínai Vang Csün-hszia, akiről rögtön elterjedt, hogy doppingol. Mindenesetre ő és honfitársai gyorsan eltűntek a színpadról.

Azt, hogy mennyire nehezen indult a magyarok számára az atlantai olimpia, jól példázza a 48 kilogrammos súlycsoportba nevezett ökölvívó, Lakatos Pál esete, aki meglehetősen amatőr módon már a mérlegelésnél nehéznek találtatott, így nem léphetett ringbe az ötkarikás játékokon.

A nagy izgalom és várakozás ellenére a magyarok első aranyára kerek öt napot kellett várni. Miután a Barcelonában két ezüstöt szerző Rózsa Norbert borzalmas teljesítményt nyújtva csak a B döntőbe kvalifikálta magát a 100 méteres mellúszás fináléjában, és végül ott rajthoz sem állt, egészen meglepő módon nagyszerűen szerepelt 200-on, ahol győzni tudott – méghozzá Güttler Károly előtt. Másnap a 400 vegyesen már bronzérmes Egerszegi Krisztina immáron harmadik olimpiáján is megnyerte a 200 hát döntőjét – ehhez hasonló teljesítményre csak az ausztrál Dawn Fraser volt képes Melbourne-ben, Rómában és Tokióban. Úszóink szenzációs meglepetéssel is szolgáltak: az 1-es, azaz a „surranó“ pályán rajtoló Czene Attila a 200 vegyes aranyát halászta el a nagy esélyes finn Sievinen előtt.

Atlétikában újabb kalapácsvető aranyérem született: az Egyesült Államokban Dan Lange irányításával készülő Kiss Balázs az amerikai Lance Deal orra elől hozta el az aranyat. Az aranyérmesek közé feliratkozott az ökölvívó Kovács „Koko“ István, aki nagyívű profi karriert futott be, no és Magyarország első női kajakos olimpiai bajnoka, Kőbán Rita, valamint minden idők legeredményesebb kenu párosa, Horváth Csaba és Kolonics György is, akik 500 méteren győztek.


Statisztikák, érdekességek, éremtáblázat (Oldaltörés)


Atlanta, 1996
XXVI. kiírás: 1996. július 19–augusztus 4.
Résztvevő országok száma: 197
Benevezett sportolók: 10 318 (6806 férfi, 3512 nő,)
Sportágak száma: 26 (271 versenyszám)
Asztalitenisz, atlétika, baseball, birkózás, cselgáncs, evezés, gyeplabda, íjászat, kajak-kenu, kerékpár, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, lovassport, ökölvívás, öttusa, röplabda, softball, sportlövészet, súlyemelés, tenisz, tollaslabda, torna, vitorlázás, vívás, vízi sportok
Önkéntesek: 47 466
Akkreditált média: 15 108 (5695 írott sajtó, 9413 TV és rádió)













Az olimpia hősének az amerikai női torna álomcsapatának aprócska tagja, Kerry Strug bizonyult. A csapatverseny ugrása során Strug bokája megsérült, ám edzője, Károlyi Béla szinte beleszuggerálta, hogy képes bemutatni a második gyakorlatot is. Strug a szőnyeg széléhez sántikált, és végrehajtotta a lehetetlent. A 145 centi magas, 39 kilós kislányt végül Károlyi ölben vitte a verseny eredményhirdetésére, ahol természetesen az Egyesült Államok csapata állhatott a dobogó legfelső fokára. Elismerése jeléül még Bill Clinton elnök is meghívta a kicsi lányt a Fehér Házba.

Az úszásban óriási érdeklődés övezte a sprintszámokat. Az 50 és a 100 méteres gyorsúszást az orosz Alekszandr Popov nyerte meg, aki megvédte barcelonai címeit. Sok számban a kínaiak diadalmaskodtak, a nőknél például Li Csing-ji remekelt gyorsúszásban, míg műugrásban Fu Ming-hszia és Ni Hsziong is aranyérmet szerzett. Nagy egyéniségeket sokkal inkább a női versenyeken lehetett felfedezni: a dél-afrikai Heyns, a Costa Rica-i Poll, az ír Smith (akinek izomtömegei hamar gyanússá váltak), és persze a mi Egerszegi Krisztinánk mind nagyszerűen szerepeltek.

Teniszben két hazai sztár, Agassi és Davenport aratott. A kerékpározás új szakágában, a mountain bike-ban az olasz Paola Pezzo nem csupán elsőséget szerzett, hanem a nagy meleg miatt a kelleténél néhány centivel lejjebb húzott cipzárjával jókora szenzációt is keltett. A férfiak időfutamában egy igazi nagyágyú, a spanyol Indurain bizonyult a legjobbnak, míg a női országúti versenyben a francia Jeannie Longo, minden idők legnagyobb pedálművésze diadalmaskodott.

A játékok végeztével az NOB elismerte, hogy hibát követett el, hogy annyira alárendelte az olimpiát az üzleti szempontoknak. Az az ígéret is elhangzott, hogy a következő helyszín, Sydney, amely 44 évvel Melbourne után rendezhetett ausztrál olimpiát, nem annyira a szponzorok, mint inkább a népek ünnepe lesz. Ám akkor ebben kevesen hittek.


  ÉREMTÁBLÁZAT:


ORSZÁGARANYEZÜSTBRONZ
EGYESÜLT ÁLLAMOK (USA)443225
OROSZORSZÁG (RUS)262116
NÉMETORSZÁG (GER)201827
KÍNA (CHN)162212
FRANCIAORSZÁG (FRA)15715
OLASZORSZÁG (ITA)131012
AUSZTRÁLIA (AUS)9923
KUBA (CUB)988
UKRAJNA (UKR)9212
DÉL-KOREA (KOR)7155
LENGYELORSZÁG (POL)755
MAGYARORSZÁG (HUN)7410
............