Kammerer Zoltán és a magyar olimpiai csapat © MTI |
A lobogót tartó sportolók többsége, pontosan 61 fő az atléták közül került ki. Második helyen 19 kitüntetett személlyel az úszók álltak, míg a cselgáncsozók 17 zászlót lobogtattak. Kammerer Zoltánon kívül további 12 kajakos és kenus részesült a megtiszteltetésben. A képzeletbeli sort egy-egy kiválósággal a vízilabdázók, az íjászok, a műugrók és a lovasok zárták. Érdekes, hogy egy zászlót egy - meg nem nevezett - edző, egy másikat pedig egy sportdiplomata vitt.
A magyar delegáció Guatemala és a Dominikai Köztársaság között érkezett be a Madárfészekbe, a piros-fehér-zöld zászló a háromszoros olimpiai bajnok kajakos, Kammerer Zoltán kezében volt. A hölgyek piros-fehér tarka ruhában hozzá illő kalappal, a férfiak pedig sötét nadrágban, vajszínű zakóban és piros nyakkendőben vonultak fel. A 169 sportolóból természetesen nem lehetett mindenki jelen, mivel többen még otthon készülnek, míg vannak olyanok - például a dzsúdós Csernoviczki Éva -, akik szombaton már versenyeznek.
Az országok neveit három nyelven, franciául, angolul és kínaiul tüntették fel a zászlókon, illetve a két óriási kivetítőn. Némi csalódást keltett, hogy a két Korea a kezdeti sikeres egyeztetés után mégsem közösen jelent meg a stadionban. Az utolsó pillanatban a kizárás alól felmentett Irak ugyanakkor nagy tapsot kapott.
Az ünnepség programját hagyományosan a hivatalos nyitóceremónia és az olimpiai láng fellobbantása zárja. A lánggyújtó ezúttal az 1984-es Los Angeles-i játékok tornász hőse, Li Ning (Li Ning) lesz.