Egy tanult ember a betegség első tüneteinek jelentkezése után általában öt évvel már nem tudja a szokásos módon használni a telefont, viszont egy kevésbé kvalifikált embernél ez már egy-két év után megtörténhet. Az egyetemet végzettek szellemi hanyatlása később indul csak, de meredekebb lejtő – kommentálja a BBC egyik amerikai kutatási eredményről szóló hírét Keglevichné dr. Urbanics Kinga, a Memória Alapítvány kuratóriumának elnöke. A pszihiáter szerint egy tanulatlanabb embernél hamarabb bekövetkezik az az állapot, amikor már nem tudja a hiányosságait kompenzálni.
A BBC híradása a New York-i Columbia Egyetem tanulmányára hivatkozik. Eszerint a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők tovább tudnak a kognitív tartalékaikból élni, több az idegsejtek közötti kapcsolat, illetve a kapcsolatok hatékonyabban működnek. Ennek eredménye, hogy az agy hatékonyabban tudja kiegészíteni és pótolni a már elpusztult idegsejtek munkáját – legalábbis a betegség korai stádiumában. A kevésbé képzett emberek agyának ugyanolyan fokú hanyatlása nagyobb, észrevehetőbb memória és gondolkodásbeli hiányosságokat mutat.
Az Alzheimer-kór átlagos lefolyása 5-15 évig tart, az agyi működési zavarok miatt bekövetkező testi változások halálhoz vezetnek. - Sajnos mai tudásunk szerint még nem lehet megelőzni a betegséget. A folyamat lassítható sok tanulással és/vagy állandó agyi tréninggel. A változatos, kreativitást igénylő munka ugyanolyan fontos, mint a lexikális tudás. Vannak lassító gyógyszerek, de legalább ilyen fontos a szeretet, a türelmes környezet, az odaadó gondozás – mondja Urbanics Kinga.
Peptidek segíthetnek |
Egy újonnan kifejlesztett gyógyszerrel remélhetőleg stabilizálható a kezdeti stádiumban lévő beteg állapota. Az Alzhemed néven említett piruláról az eddigi kísérletek alapján úgy nyilatkoztak, hogy segíti annak a peptidnek a lebontását, amely az idegrendszer károsodását okozza. Az új gyógyszer hatásmechanizmusa, és kevés mellékhatása nagyon ígéretes, de a gyógyszerkipróbálás hosszú folyamatának befejezése még hátra van. |
Az alapítvány |
A Memória Alapítvány 1906-ban alakult a szellemi hanyatlásban szenvedők és családjuk segítésére. Az alapítvány az ismeretterjesztésen túl hozzátartozói klubot, és a feledékeny betegeknek napközi foglalkoztatót is működtet. Magyarországon nagyon kevés az ilyen családokat támogató intézményi háttér, így az alapítvány munkája hiánypótló. Alois Alzheimer orvos 100 éve határozta meg ezt a betegséget. A Memória Alapítvány az Alzheimer világnapon (szeptember 21-én) ismeretterjesztő rendezvényt és tanácskozást tart a gondozók számára az egyébként orvosi/tudományos Alzheimer kongresszus keretein belül Szegeden. |