A Chron-betegség – amely a múlt század vége óta ugrásszerűen terjed – krónikus, fekélyes gyulladás, a vékony- és vastagbélben okoz elváltozásokat. Emellett hatással van a bőrre, az izomzatra, és a szemekre is. A gyenge immunrendszer fogékonnyá teszi a szervezetet a béltartalom felhalmozódására, ami lerombolja a nyálkahártya védelmét, granulómákat, gennyes csomókat képezve.
A kialakult krónikus gyulladás csak nagyon hosszan tartó kezeléssel szüntethető meg. A The Lancet folyóiratban közölt tanulmányban Anthony Segal professzor és kollégái abból a feltételezésből indultak ki, hogy a szervezet immunrendszerében bekövetkező problémákra adott védekező immunválasz maga a Chron-betegség. Ezért kezdték vizsgálni a bizonyos beavatkozáson átesett egyéneknél bekövetkező gyulladást és izomelváltozásokat okozó válaszokat.
Azoknál a Chron-betegeknél, akiknél bőrlekaparást, vagy bélbiopsziát végeztek, jóval kisebb számban jelentek meg a fertőzéskor a szervezet első védővonalát képező fehérvérsejtek - neutrofilok - a beavatkozás helyén. „Mivel a szervezetben kevés a neutrofil, gyulladást okozó molekulák termelődnek helyette a fekélyek kivédésére, elsősorban az emésztőrendszerben, hiszen ott található a legtöbb baktérium” - írta a lap. Épp ezért teljesen hibásnak tartják az antibiotikummal való kezelést, hiszen az még jobban legyengíti a pácienseket. Ehelyett különféle véredénytágító gyógyszerek alkalmazását javasolják, akár azt a hatóanyagot, ami az erektilis diszfunkció, azaz a merevedési zavarok kezelésében már bizonyított.