Fókuszban a szemek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szemgyulladást több dolog is okozhat, a tünetek mégis nagyon hasonlóak: a szemek égnek, szúrnak, viszketnek és könnyeznek. Mintha homokszemcsék karcolnák, a látás homályos, a fej fáj.

A nyusziszemet a szemfehérje bevörösödése okozza, ez bekövetkezhet kötőhártya- vagy a szaruhártya-gyulladás esetében, a túlzott dörzsöléstől fokozódik. A kötőhártya-gyulladást baktérium, vírus és allergiás reakció is kiválthatja, a szaruhártya az ívfénytől, erős UV-sugárzástól durran be. A szmog, a por, a szappan is irritálhatja szemünket, de a medencék vizében található klór izgatja leginkább látó- és szaglószerveinket. Vérben úszó tekintetet szénanátha, valamint szemszárazság is okozhat. A szem kivörösödése a bokszolóknál és a súlyemelőknél, valamint a magas vérnyomásban szenvedőknél a jól ismert kötőhártya-bevérzéstől is lehet. Okuláris migrént okozhatnak bizonyos élelmiszerek, mint a kávé, kóla, vagy csoki, a citromfélék, alkoholok, nitrátok és nitritek. Kiválthatják hormonális változások, stressz, erős fények, nagy hangerő, zaj, trauma.

Járjunk optikushoz

© sxc.hu
A vörös szemekre legjobb gyógymód a pihentetés, a füst- és huzatmentes helyek, a kamillás borogatás és a szemcsepp. Ha a kamilla illata kellemetlen gyermekkori élmények felszínre törésével társul, gyulladáscsökkentésre használhatjuk a szemvidítófű értékes kivonatát, a cickafark és körömvirág teáját is. A homeopátiás készítmények közül az Euphrasia D vagy C6, esetleg Silicea D12 vagy Arnica D6 alkalmazható, ám ezt mindenképp érdemes szakemberrel megvitatni. A monitorhoz vásároljunk védőszemüveget, tartsuk be a 10 perces kötelező szüneteket, utcára pedig UV-szűrős napszemüveggel menjünk. A látás erősíthető lutein, A- és F-vitamin szedésével. Ha szemüveget kell viselnünk, rendszeresen ellenőriztessük optikussal. Bár a modern kontaktlencsék lágy lencsék, kényelmesek és semmilyen szempontból nem károsak, viselésük szabályait precízen tartsuk be.

A huzat mellett a szem bevörösödésének oka lehet a sok olvasás, kevés alvás, kozmetikumok, vegyi anyagok. Az erős napsugárzás és a vakító hó ugyancsak károsíthatja a szemet.

Az erős UV-sugárzás vagy ívfény okozta szemgyulladás jól kezelhető reszelt burgonya préselt levével is. Az ultraibolya sugárzás elősegíti a szürkehályog képződését, ami hosszabb távon látáscsökkenéshez vezet. Az erős fény okozta károsodás kúszóhályog formájában is jelentkezhet.

© sxc.hu
A szemet veszélyeztethetik a kirobbanó-felfúvódó légzsákok is, emiatt nélkülözhetetlen a biztonsági öv használata. Az erős, általában piros fényű lézeres mutatók, melyek a konferenciák, előadások és bizonyos lőfegyverek nélkülözhetetlen kellékei, retinális károsodásokat okozhatnak. Legalább ilyen veszélyesek az eltévedt pezsgősdugók és a tűzijáték is. Paintballozás során fejvédő használatával védjük szemünket a retinaleválástól, a szemüregsérüléstől és a szemgolyórepedéstől is. Motoron száguldva, kerékpáron tekerve az erős menetszél miatt bukósisak, vagy védőszemüveg viselete ajánlott.

UV-sugárzás és a szemgyulladás

A szaruhártya feladata a szembe érkező UV-sugarak káros hullámainak kiszűrése. A túl magas ultraibolya szint gyulladáshoz vezet, ami fájdalommal és fényérzékenységgel jár. Ha a sugárzás rövid ideig állt fenn, kisebb károsodást elviselve a szem 48 óra alatt képes regenerálódni. Ha hosszabb távon éri, a kötőhártya megvastagszik, ami rontja a látást. Egyes kutatások szerint a hályogok kialakulásáért is a hosszabb ideig tartó UV-sugárzás a felelős.

Úszkáló foltok

Sokan tapasztalták már, hogy szürkés foltokat látnak, és bárhova néznek, a szöszmöszök követik a tekintetüket. A szem kocsonyás folyadékában maradt anyagok árnyékai azok. Leginkább rövidlátóknál gyakoribb, azonban bárkinél előfordulhat. Néhány esetben fizikai sérülések, szembetegségek is okozhatják, de a szemet kitöltő anyag mennyiségének csökkenését is jelezheti. Mindenesetre, ha a foltok számában és méretében változás következik be, menjünk el orvoshoz.

A gépjárművezetők, a számítógéppel, légkondicionált irodában dolgozók, a tévé előtt ülők, az UV-sugárzásnak, huzatnak és pornak kitett személyek leggyakoribb panasza. A tünetegyüttes 40 év felett szinte biztosan jelentkezik. Oka leginkább az A-vitamin hiánya. A száraz szem tünetegyüttese műkönnyel és lokális vitaminterápiával kezelhető.


Szemrevaló szerek (Oldaltörés)

© sxc.hu
A különböző szemgyulladásokat az egészséges táplálkozás révén is kivédhetjük. Együnk sok leveles zöldséget, sárga és narancsszínű gyümölcsöket és zöldségeket (répa), halat, olajos magvakat. Nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű A-vitamint juttassunk a szervezetünkbe. Napi ajánlott bevitel férfiak esetében 10 mg retinol, nőknél 8 mg retinol. (100 g répa 2,813 mg retinolt tartalmaz.) A nikotin miatt kevesebb vitamin szívódik fel, az alkohol pedig kiüríti a szervezetből azt. A főzés során a növények veszítenek vitamin- és karotintartalmukból. A lutein és zeaxanthin szintén fontos tápanyagai a szemnek, ezekhez szintén gyümölcsökből és zöldségekből juthatunk hozzá, legjobb forrása a spenót és a kukorica.

Jóga a szemnek

A látástréning, a szemtorna, a szemjóga, a Bates-módszer és társaik természetes, szelíd módszerek a szemproblémák gyógyítására. Legegyszerűbb, ha szemünkkel lassan végighaladunk a környezetünkön, először a közel eső tárgyakat rajzoljuk át képzeletbeli ecsetünkkel, majd menjünk egyre távolabb, végül „színezzük ki” a részleteket. Biztosítsunk nagy mennyiségű látási ingert, lazítsunk, pihentessük szemeinket.

A mindenható C-vitaminra a látószerveknek is szükségük van. A népszerű antioxidáns segít a látásban és a szabad gyökök elleni harcban. Ajánlott napi mennyiség 60 mg. A hőkezelt termékeknek alacsonyabb a C-vitamin tartalmuk, mint a nyers változatnak. A C-vitamin mellett a bioflavonoidokra is szükségünk van. Kiváló forrása az áfonya, a meggy, a szőlő, a szilva, valamint a hajdina is. Szintén kulcsfontosságú antioxidáns az E-vitamin, melyet magok fogyasztásával juttathatunk szervezetünkbe. Az ásványi anyagok közül a szem segítségére van a szelén és a cink. A tengeri herkentyűk jó szelénforrások, a csonthéjasok pedig nagymennyiségű cinket tartalmaznak. Bármilyen hihetetlen, de az étkezési zsírsavak is nagyon fontosak szemünknek. Az Omega-3 és az Omega-6 zsírsav nagy szerepet tölt be a látásfejlődésben, felnőtt korban pedig a látásromlást előzi meg. Hidegvízi halak és zöldségolajak tartalmazzák.

Élet a monitor előtt (Oldaltörés)

© sxc.hu
A képernyős munkahelyek kialakítására vonatkozó előírások önmagukban nem elégségesek ahhoz, hogy a dolgozók egészsége ne károsodjon, azokat be is kell tartani. Azt, hogy a munkahely megfelel-e az egészségi és biztonsági feltételeknek, rendszeresen ellenőrizni kell. Ha mégis úgy tapasztaljuk, hogy a gyakori fejfájás, a homályos vagy a kettős látás, vibrálás állandó társai viszkető szemeinknek, egyértelműen megerőltetésről van szó. A megfelelő bútorzat és testtartás is sokat segíthet, állítható támlájú és magasságú széket válasszunk. A képernyő felső széle körülbelül 10-15 fokkal legyen lejjebb egyenes nézésünktől, a távolság legalább fél méter legyen. Ha papírról dolgozunk, azt is ugyanolyan távol helyezzük el, így szemünknek nem kell minden pillantáskor újrafókuszálni. Ugyanilyen fontos a fényerő beállítása. Ne legyen túl erős a környező fény, de a sötét sem jó. Az alkalmazások karakterei világosabbak vagy sötétebbek legyenek, mint a háttér. Asztalunkat úgy helyezzük el, hogy a monitoron ne tükröződjön. Ne üljünk háttal (de szembe se) az ablakoknak és az ajtóknak, egyrészt kényelmetlenné teszi a mindennapjainkat, hogy állandóan megfordulunk, amikor jön valaki, másrészt a beszűrődő fény- és napsugarak sem verődnek vissza a képernyőnkről. Rendszeresen tartsunk pihenőt.