Elfogadhatatlan a művi meddővé tétel kiterjesztése

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elfogadhatatlannak tartja, hogy a jogalkotás hiányosságaiból fakadóan a közeljövőben saját kérésük alapján lehetővé válhat a 18 éven felüli nők meddővé tétele, ezért a szervezet indítvánnyal fordul az Országgyűléshez.

A MOK az Alkotmánybíróság megsemmisítő döntése után kikérte a kamara szakmai kollégiumainak véleményét, melynek ismeretében elfogadhatatlannak ítéli a művi meddővé tétel hiányos jogi szabályozását, mert ezáltal lehetővé válhat saját kérésük alapján a 18 éven felüli nők meddővé tétele - közölte Éger István, a MOK elnöke.

A szervezet sürgős indítvánnyal fordul az Országgyűléshez, hogy idejében szülessen a művi meddővé tételt megfelelő módon szabályozó, az alkotmányosság próbáját is kiálló törvény - tette hozzá Éger István.

A MOK elnöke elképzelhetőnek tartotta, hogy amennyiben az Országgyűlés nem hoz törvényt a megadott határidőig, és ezzel lehetővé válik a 18 éven felüli nők művi meddővé tétele, bizonyos orvosok vagy intézmények úgy döntenek, hogy nem végeznek ilyen beavatkozást.

A MOK kollégiumainak szakértői véleménye szerint "a szabályozás jelenlegi megengedő formájában élesen szembeállítja az egyén rosszul értelmezett szabadságjogait a biológiai törvényekből eredő, generációkon átívelő közösségi kötelezettségekkel". A MOK szakmai kollégiumai véleménye alapján fogalmazta meg összefoglaló határozatát, amit az Országgyűléshez küldött indítványa mellé csatol.

Az Alkotmánybíróság 2005. novemberében nyilvánította alkotmányellenesnek az egészségügyről szóló törvény azon rendelkezését, amely szerint a művi meddővé tétel családtervezési célból a 35. életévüket betöltött vagy három vérszerinti gyermekkel rendelkező személyeknél végrehajtható. A grémium többek között az önrendelkezési jog és az emberi méltósághoz való jogra hivatkozva hozta meg döntését, mely 2006. június 30-tól lesz hatályos.