Sok férfiasság, kevés haj

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A haj nemcsak a szépség egyik összetevője, hanem a szexuális vonzerő bevetésénél is nélkülözhetetlen. De mi van, ha hullani kezd? Egyeseknek tragédia, mások szerint ez az élet rendje. Jó, tudni, hogy a kopasz ember a legpotensebb.

© sxc.hu
A haj kialakulása az embrionális élet kilencedik hetén kezdődik, szerkezete a különböző életkorokban eltérő. Pigment tartalmának fokozatos csökkenése a 4-5. évtizedben válik szemmel láthatóvá – természetesen az öröklött hajlamoktól függően. Idősebb korban a szőrtüszők sorvadni kezdenek, a hajszálak elvékonyodnak, kihullanak. Ám míg a hajhullás a 6-8 hetes újszülöttek esetében normálisnak mondható, serdülőkorban a férfi nemi hormonok fokozott termelődése idézi elő. Kóros állapotát felnőtt férfiak esetében számos ok kiválthatja.

Hogyan nő a hajunk?

A szőrtüszőben lévő mátrixsejtek termelik a szálak szaruanyagát, ennek belsejét pigmentszemcsés velőállomány alkotja. Külsején cserépszerűen elhelyezkedő, lapos sejtek (cuticula) találhatók. A hajnövekedés nem folyamatos, több fázisban zajlik: az első periódusban – körülbelül 3 éven át – a hajhagyma sejtjei osztódnak, a hajszál napi átlag 0,35 millimétert nő. Ezt követi egy kéthetes nyugalmi időszak, majd az utolsó szakaszban megindul az új hajszál növekedése, a régi pedig néhány hónap alatt leszakad a tőről és kihullik. A fejbőr 1-1,5 millió szőrtüszőjének 95 százaléka aktív, növekvő fázisban van.

© sxc.hu
A haj növekedését belső elválasztású mirigyek által termelt hormonok szabályozzák. Az androgének (férfiasságot meghatározó nemi hormonok) hatására alakul ki erős szőrzet a köldök alatt, az arcon, a fülben és az orrban. Hatásuk a fejen különösen a homlok felett és a fejtetőn érvényesül. Szintje nem befolyásolja a szemöldök és a szempillák kialakulását. A megemelkedett androgén-termelés férfias típusú kopaszodáshoz vezet. A genetikailag meghatározott androgén jellegű hajhullás az egyik legismertebb androgén hormon, a tesztoszteron hatására történik.

© sxc.hu
Az egészséges ember napi 60-100 hajszálat veszít. A ritkulás a haj – legalább – negyedének kihullásával válik észrevehetővé, a fejtetőn korongszerűen kialakuló hajritkulás a diffúz hajhullás, a kopaszság pedig a haj részleges vagy teljes hiányát jelenti. Fontos szempont, hogy mekkora területet érint: a teljes fejbőrt vagy foltokban jelentkező hajhiányt, valamint az is, hogy az állapot végleges vagy visszafordítható. A hajszál elvesztése ugyanis nem jelenti a hajhagyma pusztulását. A felébresztett hajhagymák képesek újra hajszálat növeszteni.

Tartós eredménnyel jár az átültetés (Oldaltörés)



© Dripnet
Az úgynevezett férfias típusú kopaszodás jellemzően a 30-as, 40-es években kezdődik, de akár 18 éves korban is okozhat problémát. A hajhullás általában a kopaszodó halánték megjelenésével kezdődik. Ahogy a homlok tájéki hajvonal lassan hátrahúzódik, a forgó tájéki hajvesztés is kiterjed, majd a két kopaszadó zóna a fejtetőn találkozik. Mivel a tarkótájon és a fejtető oldalsó részén található hajhagymák nem érzékenyek a hormonális hatásokra, ezeken a területeken a haj megmarad. A hajátültetéssel ezt a kedvező tulajdonságot használják ki, az eredmény pedig tartós marad. A beavatkozást plasztikai sebészeti osztályon végzik, ára - körülbelül 350 ezer forintról indul - a kezelni kívánt felület mennyiségétől és minőségétől függően alakul.

Mi okozza a hajhullást?

© sxc.hu
A kopaszodást – ha nem veleszületett rendellenességről van szó – alapesetben három tényező váltja ki: genetikai faktorok, az életkor, valamint a férfi nemi hormonok termelésének következménye. Kóros hajhullást viszont több dolog is előidézhet: súlyos fertőző betegségek, prosztata zavarok, kíméletlen fogyókúra, pajzsmirigy-problémák, candida-fertőzés, hormonszint-változás, ingadozó, illetve magas vérnyomás, cukorbetegség, vashiány, a fejbőr gyulladásos betegségei vagy gombásodása (korpásodás, fokozott faggyútermelés, akne betegségek), antibiotikum-kezelések, pszichés traumák, hosszan tartó megterhelés, nagy mennyiségű amalgám tömés, különféle fogászati problémák, bizonyos autoimmun betegségek. A keratin hiánya a hajszálak és a körmök törékenységét okozza.

Az eunuchok nem kopaszodnak

Hippokratész is megfigyelte, hogy az eunuchok nem kopaszodnak és ismeretlen számukra a golyva. Mára tudományosan bizonyított, hogy a pubertáskor előtt kasztráláson átesett férfiak akkor sem kopaszodnak, ha családjukon belül halmozottan fordul elő kopaszság. Bár a diffúz hajhullást sokféle betegség okozhatja, hazánkban leginkább a pajzsmirigy-rendellenességekkel hozható összefüggésbe.

A véráram útján terjedő mérgező anyagok – mint például daganatellenes szerek, baktériumok és vírusok toxikus termékei, mérgek, nagy mennyiségű A-vitamin – kiterjedt, ám visszafordítható kopaszodást idéznek elő. Ha a kerek foltokban jelentkező kopaszság különösebb bőrelváltozás nélkül jelenik meg a fejbőrön, az esetek többségében gyulladásos góc vagy gombásodás okozza a problémát. A kiváltó okok megszűnésével a haj visszanő. A heges kopaszság (szerzett kopaszság) látványáért az egyes fizikai behatások, bőrsérülések áldozatául esett, és elhalt szőrtüszők hibáztathatóak.

Kihez forduljon?

© sxc.hu
A hajbetegségek kezelése a bőrgyógyászok szakterülete. A trichológus 350-szeres nagyításban vizsgálja a fejtető különböző területeiből kihúzott hajszálak gyökereinek szerkezetét, annak érdekében, hogy megállapítsa: valóban kóros mértékben hullik-e a haj? Csak a pontos diagnózis felállítása után javasolhat megfelelő terápiát.

A korral járó hajvesztés nem betegség, mégis pszichés eredetű potenciazavart okoz azoknál a férfiaknál, akik az öregedés első jeleként élik meg. Bár a folyamat lelassítható, gyakran meg is állítható, tudni kell együtt élni vele. Jó eredménnyel alkalmazható hajátültetés, de hathatósak a faggyútermelést csökkentő kezelések. Az ösztrogént tartalmazó hajszeszek, valamint a férfi nemi hormonok termelését csökkentő gyógyszerek, antiandrogének mérsékelhetik a hajhullást, de mellékhatásaik miatt nem javasolt alkalmazásuk. A visszafordítható hajhullásra megoldást jelentenek a személyre szabottan elkészített, természetes alapanyagú, esszenciális olaj-, tinktúra-, illetve krém- és szárazanyag alapú kivonatok keverékei. Javasolt hajgyökértápláló vitaminok és ásványok szedése is: biotin, linolénsav, vas, kalcium, cink, szelén, magnézium, B-vitaminok, E-vitamin, béta-karotin, inositol, PABA, tyrosin, cisztin, metionin.

Tippek, praktikák (Oldaltörés)



A skandinávok védettek

A skandináv országokban a hajhullás és a kopaszodás sokkal kevesebb férfit érint. Egyes vizsgálatok szerint a dús hajkorona a magas tengerihal-fogyasztással magyarázható. Klinikai kutatások során bebizonyosodott, hogy a béta 6 aminofehérje képes megállítani a hajhullást és serkenti a hajnövekedést.

A komlóvirág főzete serkenti a hajnövekedést és ragyogóvá teszi a fénytelen hajat. Másfél deci forró vízbe tegyünk két nagy evőkanál komlóvirágot, hagyjuk állni negyed órát, és csak azután vigyük fel a hajra, masszírozzuk alaposan a fejbőrbe. Ha nem tart otthon komlóvirágot, próbálkozhat sörrel is, vagy szedjen élesztőtablettát, egyen élesztőt. A hajhullás is megelőzhető: a vitaminban, vasban és fehérjében gazdag ételek fogyasztása mellett magával a hajjal is törődni kell. A haj vizesen sérülékenyebb, így érdemes mosás előtt megfésülni. Műanyag vagy fém kefék helyett természetes alapanyagból készült sörtékkel óvjuk a haj szerkezetét. A haj típusának és a fejbőr állapotának megfelelő sampont, vízzel hígítva, használjunk. Langyos levegővel szárítsuk, kerüljük a vegyszereket (festék).

Egyes, hajhullás elleni készítmények a hajgyökereket körülvevő kollagén megszilárdulása ellen hatnak. A hajgyökér ennek következtében stabilabban rögzül a fejbőrben, a hajvesztés lelassul. Ilyen terméket már tízezer forint körül kaphatunk, azonban a kúraszerű, legalább hathetes használat miatt jóval többe kerül a kezelés. Egy német kutatás szerint a kecsketejben található telítetlen zsírsavakra és olajokra a sejtépítéshez és a zsírban oldódó vitaminok hasznosulásához van szükség. A kecsketej jótékony összetevői, amellett, hogy csökkentik a vér koleszterinszintjét, hatékonyak a hajhullás ellen is.

Bár a hajhullás megszüntetésére állandóan folynak tudományos kísérletek, a legtöbb nő tisztában van azzal, hogy a kopasz férfi a legtovább potens.