Mediterrán étrenddel az Alzheimer-kór ellen

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mediterrán típusú étrend nemcsak a szívbetegségekre hatásos: segítségünkre lehet az Alzheimer-kórnál is – állítja egy új a medpagetoday.com oldalon megjelent tanulmány. Azok között, akik betartják a mediterrán diétát, 40 százalékkal kisebb a betegség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik kifejezetten kerülik az ilyen, Földközi-tengeri ételeket.

A vizsgálatok során 2258 manhattani idős ember étkezési szokásait tanulmányozták átlagosan négy évig. A páciensek rendszeresen beszámoltak étrendjükről, és másfél évenként demencia-ellenőrzésen vettek részt. A kutatás kezdetén egyiküknél sem volt kimutatható szellemi leépülés, azonban négy év után 262-nél Alzheimer-kórt diagnosztizáltak. A diéta hatásának vizsgálatához az orvosok 0-9-ig terjedő skálán osztályozták, ki mennyire követi szorosan a mediterrán étrendet. Mint kiderült: már a négy- és ötpontosok között is 15-25 százalékkal csökkent a betegség kialakulásának kockázata.

© Dripnet
A szóban forgó étrend sok zöldséget, hüvelyeseket, gyümölcsöket, gabonákat és halat tartalmaz, kerülve a húsokat és a tejtermékeket. A diéta emellett mérsékelt alkoholfogyasztást, valamint az egyszerű telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajok felhasználását írja elő. Előzetes kutatások már bebizonyították: az ilyen étkezési mód segít megelőzni a szervezetben a rossz koleszterin felhalmozódását, valamint csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását. A vizsgálatokat vezető Dr. Nikolaos Scarmeas, a New York-i Columbia University Medical Center orvosa szerint minderre csak azért derült most fény, mert az eddigi kutatások még jóval azelőtt befejeződtek, hogy az Alzheimer-kórra vonatkozó hatásukat tanulmányozni lehetett volna.

Azok az orvosok is osztják a véleményt, akik nem vettek részt a kutatásban. Az elképzelés, mely szerint a szívbarát étrend megállítja a szellemi leépülést is, szoros összefüggésben áll azzal a ténnyel, miszerint „ami rossz a szívünknek, rossz az agyunknak is” – mondta Dr. Marilyn Albert, az Alzheimer's Association szóvivője. A feketelista éllovasai a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, a túlsúly, a dohányzás, valamint az elhanyagolt cukorbetegség. A szakértő szerint a legfontosabb kutatási eredmény az, hogy kiderült: nem kell csodára várni, az emberek a mindennapi életvitelük javításával is segíthetnek magukon.