A Harvard Egyetem kutatói és a bostoni Brigham Kórház orvosai húszezernél több fiatal nő egészségállapotát követték nyomon egy évtizeden át. A vizsgálati eredményekből kiderült, hogy a gyermeket váró nők 4-7 százaléka szenved terhességi diabétesztől, ami köztudottan nemcsak az újszülött egészségét veszélyezteti, de a kismamát is hajlamossá teszi az úgynevezett 2-es típusú cukorbetegség kialakulására. Az amerikai szakemberek azt is megállapították, hogy nemcsak az aktív sportolók kerülhetik el a betegséget, de már azon nők esélyei is jobbak, akik rendszeresen tesznek hosszabb sétát.
Az amerikai vizsgálat eredménye felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországon is megkétszereződhet a 2-es típusú cukorbetegség terhesség utáni kialakulásának veszélye, ha figyelembe vesszük, hogy az átlag magyar napi 4,5 órát tölt a televízió előtt, emellett sok ülő foglalkozású nő munka után szinte semmilyen érdemleges fizikai aktivitást nem végez.
Szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a 2-es típusú cukorbetegség, a hosszú tünetmentesség miatt, az egyik legalattomosabb betegség. Ebben az esetben ugyanis 10-15, de akár 20 év is eltelhet anélkül, hogy a betegnek bármilyen panasza lenne. Amikor azonban észleli a tüneteket, sokszor már súlyos szövődmények (pl. látás, veseműködés károsodás) lépnek fel.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint az elkövetkező negyedszázadban duplájára - akár 366 millióra - is emelkedhet a Földön a cukorbetegek száma. A magyar Nemzeti Cukorbeteg Alapítvány úgy látja, a növekedéshez azok a keveset mozgó fiatal nők is hozzájárulhatnak, akiknél a majdani terhesség után elég nagy valószínűséggel ki fog alakulni a 2-es típusú diabétesz.