Férfiklimax

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leggyakrabban merevedési zavarként jelentkezik az a hormonváltozás, melyet – csakúgy, mint a női megfelelőjét – klimaxnak nevezünk.

A hormonális eredetű potenciazavar nem jár betegségtudattal, emiatt az ilyen férfiak ritkán mennek orvoshoz. Alapos hormonszint-meghatározással, majd ezt követően a hiányzó hormon pótlásával vagy a hormont termelő szerv serkentésével orvosolható.

A férfiklimax gyakorlatilag tünetmentes állapot, sokan a kor előrehaladtának kellemetlen következményének ismerik el a jeleket. Ám az már elfogadott tény, hogy az öregedés során az erősebbik nem esetében szintén bekövetkezik a szexuálhormonok termelődésében egyfajta változás, annak ellenére, hogy a nemzőképesség elvileg akár életük végéig megmaradhat.

A férfiklimaxért – akár csak a kopaszodásért – a tesztoszteron okolható, ebben az esetben azonban a hormon csökkenése okozza a fordulatot. Az elsősorban herék által előállított férfihormon termelődése az ötödik és hatodik évtizedben csökken, de nem szűnik meg teljesen. Velejárójaként azonban csökken a szexuális vágy és teljesítőképesség, emellett megjelenhetnek a hőhullámok és az izzadékonyság is. Ilyenkor a férfiak ingerlékenyebbek, koncentrálóképességük is csökken, megcsappan az izomerő és a csontsűrűség is. Nagyon fontos, hogy ilyen tünetek jelentkezésekor mindenképpen forduljunk orvoshoz, miután komoly megbetegedések jelei is lehetnek.

Mivel a klimaxos panaszok oka a csökkent hormontermelődés, így a legkézenfekvőbb megoldás a tesztoszteron gyógyszeres pótlása. Kiegészítő kezelésként alkalmazzunk rostdús diétát, sok mozgást, stresszoldó tevékenységeket – ezek pozitívan hatnak a magabiztosságra és a hangulatra is. Férfihormont azonban csak rendszeres urológiai ellenőrzés mellett szabad alkalmazni, mivel elősegítheti egy már meglévő prosztatarák növekedését.