Glogau professzor 24 olyan migrén által sújtott beteget kísért figyelemmel, akik kozmetikai megfontolásból estek át botox kezelésen. A botox annak a botulinum nevű mérgező vegyületnek a tisztított és erősen higított formája, ami a legtöbb halállal végződő ételmérgezést okozó baktérium toxinja. A botoxot széles körben alkalmazzák a mimikai izmok által mozgatott bőrfelületen lévő ráncok kisimítására (homlok, szem és száj környéke) 1992 óta.
A professzor által megfigyelt alanyok mindegyikének ideggyógyász által diagnosztizált, régóta fennálló fejgörcse volt, melyre általános migrén-gyógyszert is szedett. A megfigyelés eredményei szerint a szemöldökbe, szemkörnyékébe, homlokba, az orcákba és a tarkóba injektált botox legalább hat hónapos időtartamra jelentős enyhülést hoz a migrénes rohamokba. A vizsgált esetekben 80 egység volt az átlagosan alkalmazott mennyiség.
A Dr. Glogau kutatását inspiráló eredeti kísérletben a Michigani Fejfájás és Ideggyógyászati Központ és a Michigani Egyetem kutatói 25 egység botox alkalmazásával legfeljebb három hónapos időtartamra csökkentették a fájdalom és a hányinger gyakoriságát. Az ezt követő kísérletben a kaliforniai egyetem kutatói 75 egység alkalmazása mellett enyhülést regisztráltak a betegek 96 százalékánál, akik közül néhányan egy időre tünetmentesekké is váltak.
„Nem mindenkinél, és nem minden típusú fejgörcsnél hatásos a módszer” – mondta a professzor. Emellett amíg nem állnak rendelkezésre kontroll-csoportot is használó kísérletek eredményei, addig további kutatásokra van szükség a botox hatékony és biztonságos alkalmazása tekintetében.