Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A dohányzás ellen az aranyesőt, mint csodafegyvert kívánják bevetni amerikai tudósok. A Los Angeles-i Clinical Trials intézet munkatársai az aranyeső bokor kivonatához hasonló szintetikus szert készítettek, amelynek hatóanyaga, a varenicline ott fejti ki hatását, ahol a dohányzás iránti vágy keletkezik, vagyis az agyban.
Az amerikai kutatók öt tesztcsoportban ellenőrizték a hatást: Három csoport különböző mennyiségben kapta a szert, egy csoport csak placebót szedett, egy pedig csak antidepresszánst kapott. A naponta kétszer egy milligramm varenicline-nel kezelt dohányosok közül négy hét után 41 százalék már nem dohányzott. A placebót szedők 14 százaléka, az antidepresszánst szedők 29 százaléka hagyta abba a cigarettázást. Ugyanakkor hosszú távon ez a szer sem garantálja a teljes leszokást.
A nikotinpótló hatás nem új, hiszen a második világháború idején már dohányhiány miatt használták az aranyeső levelét a dohányosok és cigarettát sodortak belőle, s erről annak idején számos tanulmány született Bulgáriában, az egykori NDK-ban és a Szovjetunióban. A dohányzás világszerte a leggyakoribb elkerülhető halálozási ok, ezért sokirányú kutatás folyik annak érdekében, hogy minél több dohányos szokjon le káros szenvedélyéről - olvasható a Die Welt című német lap online kiadásában.