Egy olasz tanulmány szerint a rajzfilmek csökkentik a gyerekek fájdalomérzetét. A 7-12 éves korosztályban végzett felmérések szerint a gyors képek elterelik a figyelmet és pl. vérvételkor sokkal kisebb mértékben érzékelik a fájdalmat, mint egyébként, sőt, a tévé még hatásosabbnak bizonyult, mint a mama megnyugtató gesztusai.
A sienai egyetem Carlo Bellieni által vezetett kutatócsoportja 69 gyereket vizsgált meg, akik vérvételre érkeztek az egyik helyi klinikára. Három csoportot alakítottak ki, az elsőben nem terelték el a gyerekek figyelmét a vérvételről, a másodikban a mamák nyugtathatták a kicsiket, a harmadikban pedig a kicsik rajzfilmet nézhettek a vérvétel közben. A gyerekeknek aztán egy skálán 0 és 100 között kellett megadniuk, mennyire fájt nekik a procedúra.
Az eredmény szerint magasan a televízió, illetve a rajzfilm volt a leghatásosabb fájdalomcsillapító szer, a kis páciensek szerint 8-as volt a fájdalom értéke. Akik nem néztek tévét, 23-at mondtak, ahol a mama nyugtatta a gyereket, 17-re értékelték a vérvétel fájdalmát.
A mamák is úgy értékelték, hogy a tévét néző gyerekek viselkedtek a legnyugodtabban. A kutatók ennek ellenére úgy vélik, hogy a fájdalmas orvosi beavatkozásoknál nagyon fontos a szülők személyes jelenléte, hiszen azt erősítik a kicsikben, hogy nincsenek egyedül a "bajban" - olvasható a wissenschaft.de című német tudományos hírportálon.