AIDS-vírus © PC World |
A fertőzött térségből – ahol az újonnan diagnosztizált tébécések mintegy 80 százaléka HIV-vel is fertőzött – sok bányász és alkalmi munkás jár Johannesburgba dolgozni, ami növeli a fertőzés terjedésének veszélyét. Két egészségügyi dolgozó halálát bizonyítottan, további négyét feltehetően ugyancsak a gyógyszerekkel szemben ellenálló tbc-törzsek okozták.
Az esetek felismerését javítja a szigorított megfigyelés. Az 536 átvizsgált beteg 41 százaléka legalább kétféle gyógyszerrel szemben volt rezisztens. (2004-ben az amerikai tébécések között mindössze 128 ilyen esetről tudtak.) Most az afrikai térség lakosai között 53 olyan - eddig nem diagnosztizált - tébécést találtak, akiknél a gyógyszerekre különösen nem reagáló baktériumtörzs okozta a fertőzést.
Dr. Friedland feltevése szerint a fertőzéseknek legalább a fele kórházakban történt. Elsősorban az előrehaladott AIDS-esek haltak meg, átlagéletkoruk 35 év volt. Őket korábban nem kezelték tbc ellen, így valószínűleg nem az ő szervezetükben alakult ki a rezisztencia, hanem eleve az ellenálló baktériumtörzs fertőzte meg őket - véli dr. Friedland, aki maga is részt vett az ilyen betegek kezelésében, s így attól tart, hogy ő is elkaphatta a fertőzést.
Régóta számolnak vele a tudósok, hogy a tuberkulózis és az AIDS-fertőzés szorosan együtt járhat. Az AIDS elleni gyógyszerek bevezetése után e betegek körében 12 százalékra esett a halálozási arány, ami korábban 40 százalék volt. Az amerikai Járványügyi és Kórmegelőző Központ (CDC) jelentése szerint idén 347 olyan esetről szereztek tudomást a világon, ahol a tuberkulózis baktérium mindenféle ismert gyógyszer hatásának ellenállt. Eddig azonban nem rendelkeztek hasonló törzsekről szóló adattal Afrikából vagy a HIV-fertőzöttek köréből. Mivel a szakértők szerint időzített bombáról van szó, a közeli hetekben dél-afrikai kormányzati tisztviselők, és az Egészségügyi Világszervezet közegészségügyi szakértői stratégiát dolgoznak ki a helyzet kezelésére.